Herbicidi u šećernoj repi

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.413
Lokacija
Ada-Mol
Ova tema moze biti korisna svima koji seju secernu repu, pa bih odmah postavio jedno pitanje!
Cime moze unistiti lipicu teofrastovu(Abutilon thophrasti) u secernoj repi?
abuthlf2.jpg


abuths1.jpg


abuths2.jpg
 
To neznam, ali znam da idem tri tretmana sa Betanalom Qatro 0,9 lit/kj.
I nema ni jedne travke.
 
kakvo je sad stanje sa pipom??
pre nekih 4-5g kada smo imali jedva smo se branili mislim da je cale prskao 6 puta jednu istu njivu,a 4 puta je bilo normalno
 
Ja sam protiv pipe prskao jednom i sad se pojavila ali sad vec nemoze da napravi stetu jer je repa velika.....koren joj je debljine 5-6mm i ima 10-12 listova
 
@ mityoo Abutilon može da se uništi sa " Safari " ali samo u fazi kotidelona ili možda do prvog lista
 
Ma pise u uputstvu od betanala da ga nosi ali nije odradio :udri: Ali nema punovec samo 6-7metara sirine u jednoj parceli pa cu probati sa mnogo jacom dozom, bar da ga oprlji pa ako bas bude moralo onda motikocidom posle paranja...samo da ne omatori dotle!
 
malo kasnim sa postovima... kod nas je dosta zastupljen...ali trudimo se da ga resimo sa betanalom am 11 new + safari + goltix
 
Kao stoje rekao kolega iz kukujevaca mislim da je to prava receprura kako za lipicu tako i za sirok spektar drugih sirokolisnatih korova u repi ali samo sa blagovremenom primenom. :ppozdrav:
 
mica967 je napisao(la):
Kao stoje rekao kolega iz kukujevaca mislim da je to prava receprura kako za lipicu tako i za sirok spektar drugih sirokolisnatih korova u repi ali samo sa blagovremenom primenom. :ppozdrav:
drago mi je sto se slazemo... :cao:
 
Sve kako tako, ali ta lipica uvek uspeva da mi pobegne, pa onda mora da se secka.
 
Mozda nije u direktnoj vezi sa temom, ali pitao bih iskusne proizvodjace, sakojim herbicidima se mogu tretirati kukuruz i soja, pa da bi se iduce godine na tim parcelama mogla sejati secerna repa.
 
Motivel, Lentemul D, Moto, Maton, Monosan, Talisman...

Uglavnom su to sve isti preparati, samo druga trgovačka imena.
 
Komsija Branko kod kukuruza nemoj ici atrazin a kod soje nemoj ici sa pivotom vise 3.5 deci po hektaru i pulstarom. Hteo sam jos dodati sto se tice lipice u drugom tretiranju od siroke trave moze se na prethodno pomenutu repceturu dodati i 2 deci bosa da bi pojacali spektar delovanja. ::vadjenje_repe::
 
Hvala na savetu.
Inače nikada nisam koristio atrazin a Pivot idem upravo takvu dozu koju si spomenuo.
 
da dodam jedno iskustvo sa nase njive. najveci problem nam pravi ambrozija. prosle godine smo tri puta tretirali repu zbog ambrozije, dva puta kombinacija betanal am 11 new i lontrel, treci put samo lontrel. prvi put smo poranili i tretirali repu dok je ambrozija bila u fazi kotiledona, a trebalo je sacekati da se pojavi prvi par pravih listova. kombinacija betanala i lontrela sprzi kotiledone, ali iz vrsnog pupoljka ambrozija nastavlja da raste. jeste da joj je porast usporen, ali biljka nije unistena. toliko za ambroziju.
sto se tice betanala, treba pratiti vremenske prilike, jer razliciti betanali imaju razlicite aktivne materije koje razlicito deluju na korove, jedne kontaktno, druge zemljisno. zbog toga u suvom prolecu ne bih preporucio koriscenje betanal quatro varijante, jer dve aktivne materije deluju zemljisno. aktivne supstance betanal am 11 new deluju kontaktno.
uvek pazljivo procitajte uputstvo.
 
@zcurcic
Kakva su ti iskustva sa zemljisnim prskanjem secerne repe (piramin, frontier), ili si mozda probao tu kombinaciju u postu ali sa manjom dozom?
 
nismo isli nijednom sa zemljisnim herbicidima. juce na sunokovim predavanjima iz njihovog agroservisa ne preporucuju tretiranje posle setve pre nicanja, jer repa na takvim povrsinama malo zaostaje u porastu u odnosu na povrsine gde su korisceni herbicidi posle nicanja.
mislim da stvarno i nije opravdano koristiti zemljisne herbicide, pogotovo jer se repa seje u rano prolece, a vecina korova kasnije nice na visim temperaturama zemljista. jedini problem moze predstavljati palamida, ali lontrel je za nju zakon (bar na mojoj njivi).
takodje sa predsetvenom obradom i onaj mali broj klijanaca koji nisu izbili na povrsinu se unisti.
drugi problem koji se moze javiti je suvo prolece, kao prosle godine i u takvim uslovima stvarno ne znam koliki bi mogao biti efekat tih herbicida. mada moram da priznam da vise volim suvo prolece, jer repa, a i sve ostale ratarske kulture u takvim uslovima idu za vlagom i samim tim koren se ne razvija u povrsinskom sloju zemljista, tako da bolje podnose susna leta.
svaka njiva je prica za sebe, svaki poljoprivrednik treba da zna koji su korovi najzastupljeniji na kojoj njivi i shodno njima i svojim iskustvima primeni herbicide.
nama je ambrozija problem vec nekoliko godina unazad i nadam se da cemo tek ove godine uspeti pravilnim tretiranjem da je se resimo. novi problem koji se javlja na njivama koje posedujem je sirenje divlje paprike. ono sto sam cuo iz razgovora sa drugim proizvodjacima je da goltix resava taj problem.
nisam dugogodisnji proizvodjac repe, i ne obilazim toliko terene, vec radim na selekciji, tako da i nemam puno iskustva sa raznoraznim korovima i problemima na repistima. zbog toga sam i ovde da bih nesto vise i naucio citajuci tudja iskustva.
nadam se da sam bar malo pomogao.
 
Sto se tice divlje paprike nemoze sam goltih to da resi vec u kombinaciji sa AM-11 i safarijem, imao sam taj problem pre nekoliko godina i potrebno je prvo tretiranje izvrsiti blgovremeno jer taj korov ako se samo malo zakasni je neresiva enigma. :ppozdrav:
 
blagovremeno, mislis u fazi kotiledona ili moze i malo kasnije? ove godine tog korova nemamo na njivama predvidjenim za repu.
da postavim jedno pitanje. da li je moguce ici betanalom am + lontrel prvi tretman (za ambroziju), a betanal am + safari + goltix drugi tretman za papriku? ako je moguce jel iko probao?
jos jedno pitanje. kakva su vasa iskustva sa betanal expertom i quatrom, da li je potrebno dodavati jos neki herbicid za pojedine korove? svaki put kada smo gajili repu isli smo sa betanalom am plus jos jedan herbicid.
 
Blagovremeno znaci dok su korovi u fazi kotiledona a sto se tice ambrozije i divlje paprike gore navedenu recepturu ponoviti dvaput i onda ce biti ::vadjenje_repe::a i vise ::novac::-a :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh