Vodic za tov pilica brojlera

agamjuhas

Novajlija
Učlanjen(a)
8 Avg 2012
Poruka
18
Lokacija
Novi Sad- Budisava
Kad treba prstati sa jabukovim sircetom? ja koljem u petak.

- - - - - - - - - -

Da li je bezbednije gajiti pilice od 3. nedelje?
Gde - okolina NS- i po kojoj ceni se mogu nabaviti tronedeljni pilici?
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemoj da te iznenadi ako malo duze lipsavaju kad im se odsece glava, razredi im se krv pa im treba duze vremena da uginu bar ja mislim da je od sirceta
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima,interesuje me kolike bi trebale biti prosecne tezine pilica , na kraju prve,druge tako do 7 nedelje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sirce ide na pocetku tova 1% a zavrsava se sa 5%
nema tu neke prosecne tezine sve zavisi od hibrida, uslova i hrane, kod nekih koncentrata ce pilici brze napredovati i biti odlicna konverzija a kod drugih bice losije konverzije ali ce bar meso sadrzati manje vode.
Moze ti biti vodilja kolicina hrane koju pojedu, trebalo bi da pilici pojedu I 22% najmanje 1kg, nekih 3-4kg II 19% proteina i III oko kg sve zavisi i koliko dana se cuvaju. Ljudi koji cuvaju za sebe uzgajaju pilice da budu preko 2,5kg pa cak i preko 3kg, sto znaci da treba malo vise hrane, dok za prodaju obicno se traze do 2,5kg a to je uzgoj do 45 dana
 
Poslednja izmena od urednika:
Zdravo svima pilice sam uzeo 6.septembra,imam sedamdeset kom.dans sam ih merio tezina od 1,3-2,1 kg dali je to dobra kilaza za njih .jabukovo sirce cu da im stavljam od sutra do pre tri dana su dobijali ad kapi (sad im nedajem vise ili bi mozda trbalo jos neki dan) hranim ih sa 100% koncentrat.
 
Poslednja izmena od urednika:
Poslednja izmena:
sirce ide na pocetku tova 1% a zavrsava se sa 5%
nema tu neke prosecne tezine sve zavisi od hibrida, uslova i hrane, kod nekih koncentrata ce pilici brze napredovati i biti odlicna konverzija a kod drugih bice losije konverzije ali ce bar meso sadrzati manje vode.
Moze ti biti vodilja kolicina hrane koju pojedu, trebalo bi da pilici pojedu I 22% najmanje 1kg, nekih 3-4kg II 19% proteina i III oko kg sve zavisi i koliko dana se cuvaju. Ljudi koji cuvaju za sebe uzgajaju pilice da budu preko 2,5kg pa cak i preko 3kg, sto znaci da treba malo vise hrane, dok za prodaju obicno se traze do 2,5kg a to je uzgoj do 45 dana

:sta: Pozdrav ,Milane ja sam pocela na malo da gajim pilice pa me interesuje zbog cega se stavlja sirce?
 
Jabukovo sirce razredjuje krv i samim tim smanjuje rizik od sloga,tj uginuca pilica.pogotovo je pozeljno u letnjim danima,kad je mogucnost sloga usled vrucine povecana.Osim toga odstranjuje naslage kamenca i unistava neke bakterije u sistemu za vodu i pojilicama.Daje i mekocu mesu.Moze se davati do samog kraja tova bez ogranicenja.
 
Sa koliko nedelja se sme klati pilici,jer sam cuo da ne bi trebalo pre 2 meseca,a moji vic imaju 3 kg sa 7 nedelja!
 
Ima neke razlike u zrelosti mesa i otuda ta teorija.Ipak meso i ako se konzumira ranije nije stetno i prakticno se moze koristiti bez ogranicenja.
 
Da se malo vratimo zivini.Ovo moze biti korisno.:osmeh:
Uzgajivači živine uglavnom nisu dovoljno upoznati sa pojavom bioloških naslaga koje se formiraju usistemu za pojenje. Biološke naslage (biofilm) koje se stvaraju unutar cevi, rezervoara i pojilica nije lako ukloniti, ali je neophodno shvatiti da je ona idealana podloga za neke patogene organizme opasne zaživinu. Kada u vodi dođu u dodir sa čvrstom površinom, bakterije stvaraju lepljiv, raznolik i vrlo zastupljen uhranljivim materijama biofilm. Biofilm privači druge bakterije ali i sve druge čestice organskog i neorganskog porekla koje se nalaze u vodi, pa vrlo brzo postaje aktivna kolonija patogena. Tako nagomilane bakterije se hrane biološkim naslagama i drugim hranljivim materijama iz vode. Usled toga, postojeći zatvoren sistem za pojenje umesto predviđene funkcije da održava zdravu sredinu, pretvara seu sistem za raspodelu vode bogate patogenima. Zatvoreni sistem za pojenje radi sa niskim pritiskom koji ne proizvodi uzburkanost, koja bi sprečila taloženje biofilma. Kao posledica toga, farmer može dovesti do objekta higijenski ispravanu vodu, a da ipak sistem za pojenje daje živini kontaminiranu vodu. Živina uobjektima konzumira velike količine ovako zagađene vode, na temperaturi od 41.1oC, što je idealan ambijent za brzi razvoj patogenih bakterija, a samim tim i na širenje zaraze i opadanje produktivnosti jata. Biofilm, dodatno može da poremeti funkciju postojećih pojilica, time što se formira u manjim ili većim naslagama na površini pojilice. To može izazavati curenje pojilica, što dovodi do vlažne prostirke i oslobađanja amonijaka koji vrlo štetno utiče na zdravlje živine. Sistemi za pojenje često se na farmama koriste za sigurno snabdevanje gajenog jata potrebnim vitaminima i medikamentima. Uz protok vitamina obično ide i glikoza, dok uz medikamente dodaje se mleko u prahu. Ove organske supstance prijanjaju na već postojeći biofilm u sistemu za pojenje, što predstavlja odličnu osnovu za ishranu bakterija. Da bi se pristupilo adekvatnim merama za saniranje aktivnog sistema za napajanje, mora se prethodno utvrditi stepen nagomilavanja naslaga biofilma. Najčešće se za ovu namenu proverava jedana pojilica ili se instalira providna cev na kraju linije pojilice. Za sanitarnu obradu vode farmer obično koristi hlor ili neki drugi preparat sličnog dejstva. Na ovaj način se dobija higijenski ispravna voda, ali se ne uniništavaju bakterije koje se nalaze u biofilmu, niti se može ukloniti posojeći biofilm. Sadržaj bakterija u vodi brzo će se povratiti na nivo pre sanitarnog tretmana. Kao realan primer može nam poslužiti bakterja E.coli, koja se na temperaturi od 230C u roku od 24 h umnoži u milijardu novih organizama. Da bi se nagomilane biološke materije efikasno odstranile, farmer mora da ispira sistem za pojenje u pravilnim intervalima pod pritiskom od 1.5-3 bara. Kao drugi, adekvatan i delotvoran metod može se primeniti vodonik-peroksid, jer ima visoku sposobnost oksidacije i razara biološke naslage omogućavajući sistem zanormalno funkcionisanje.

Ispiranje se preporučuje:

  1. Posle izvršene popravke sistema, ili posle upotrebe vitamina i medikamenata; trajanju od jednog minuta na dužinu cevi od 30 m;
  2. Po mogućnosti svakodnevno ili najmanje jedanput nedeljno;
  3. Više puta dnevno u periodu velikih letnjh vrućina;

Velike vrućine i ambijent sa povišenom temperatuom u sistemu podstiče kolonizaciju mikroorganizama i njihovo ubrzano razmnožavanje. Ispiranje pod visokim pritiskom osim što sprečava stvaranje biofilma, utiče i na to da se ispira mlaka voda koja se zamenjuje hladnom vodom, koja je manje povoljna za rast mikroorganizama. Ušteda na utrošenom radu za ispiranje linija sistema može se obezbediti instaliranjem senzora koji služe da registruju svako zagrevanje vode u sistemu iznad predviđene temperature.
 
их ја мислио неки проблем заиста .. ништа што мало киселине или базе не може да реши :osmeh:

П.С. нађох интересантан податак прање јаја 1% сирћетном киселином неутралише површински салмонелу ...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh