Koje dizne koristite za prskalice i koliko vode trosite po KJ/Ha

Po vetru lehler/ plavu/ 3 sa 150 lit./kj , kad je mirno/sto ove godine nije bilo mnogo/ tee jet /crvenu/4 sa keramickim uloskom isto 150 lit/kj, a za zastitu od bolesti i insekata /u povrcu/ vrtloznu /zutu/ 2 sa isto vode .
 
U ratarstvu koristim Lechler plave dizne ST 110-03 i trošim 115 l/kj tj. 200 l/ha. A od ove gdine ću u tretiranju usjeva protiv bolesti i pri folijanoj prihrani koristiti vjerojatno iste dizne (ili ST 110-04 crvene) no pri manjoj brzini tako da ću trošiti 170 l/kj odnosno 300 l/ha.

U voćarstvu koristim Albuz i Lechler dizne.

Koliko često mjenjate dizne i provjeravate ispravnost istih? Dosta ljudi vodi malo računa o tim stvarima koje su u proizvodnji i više nego jako bitne.
 
Ma jesmo. A tero je 200 l/ha sa diznama ST 110-02 pri 8 km/h i normalno da mu nemože to baciti. Kad smo odma prebacili na ST 110-04 onda nije bilo frke. Litrirali smo je na leniji na manualnom modu i onda na automatskom i sve je olrajt. Samo neće da me sluša, kažem mu da ide brzinom niže sa više gasa jer JD stenje i lagano varira na malom gasu al znaš njega. :D Inače radi se o traktoru John Deere 1640 i prskalici Agromehanika 3000 l sa granam 12 metara i kompjuterom.
 
Jel neko pomenuo pritisak :sta:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241906859[/time]_________________________________________________
 
Ja koristim Lechler 4 pritisak 2.5 , brzina 5km./h, potrosnja od 346 do 350 l./H.
 
Dosta informacija koje me malo uznemire ajde da tako kažem. Nekako mi trošite malo vode(materijala) po jedinici površine. ZAŠTO?
Molim obrazložiite
član cicimoric 190l/ha verujem da se radi o herbicidima, znači li to da je bilje imati jaču koncentraciju nego bolju pokrivenost?
član bećarina pusta 115-170l/kj(300l/ha) Čudno
Ja imam triplexe. Teejet 4-120(crvena lepeza)380l/ha , Lachlair ID 3-110(plava sa vazdušnom indukcijom)300l/ha, Albuz 1,5-80( zelena vrtložna)600l/ha. Mislim da imam dobru prskalicu ali znanje mi očigledno nedostaje
Molim vas posavetujte objasnite uzrok i posledicu da ubrzam rad i ako je moguće postignem bolje efekte, eventualno uštedim.
 
@agrotraders: Ako imaš ispravne dizne (i cijelu prskalicu) onda ti je za aplikaciju kontaktnih herbicida dovoljno 200 l/ha dok zemljišni traže malo više škropiva (200-300-400). Neki iratari du i sa 150 l/ha. Aplikacija fungicida traži nešto veće količine škropiva (200-300-400 l/ha) no odlični rezultati se postižu i sa 200 l/ha. Kod aplikacije insekticida količina škropiva ovisi o štetniku koji se tretira no i tu je ustaljeno 200-ak l/ha. Nekad se kod suzbijanja štetnika traže veće kapljice što se opet regulira izborom dizni.

Kod prskanja vrlo je bitno da neideš prskati po vjetru, po rosi, da neideš prebrzo (optimalno je recimo 6 do 8-9 km/h, dok modernije prskalice idu i preko 12-15 km/h), da imaš prave dizne sukladno tvojim potrebama, niti da koristiš preveliki, a ni premali pritisak. Optimalni pritisak je od 2-4,5-5 bara. Kad to sve složiš onda nemaš problema u aplikaciji pesticida, dok uspješnost te aplikacije pored ovoga svega ovisi i o izboru pesticida s obzirom na ono što suzbijamo (korov, insekt, bolest) te vremenu suzbijanja (razvojna faza štetnika, vrijeme pojave bolesti, veličina korova...).
 
Hvala puno bećarino pusta volim da čujem šta rade drugi.
Prskalica je kao grom a i dizne, bogu hvala.
Ali moram još da pitam radiš sa albuzom predpostavljam fungicide kažeš 200-400l/ha a proizvođač fungicda preporučuje 600l/ha. OK rešim da mi je 200-400l/ha dovoljno (poslušam tvoju sugestju) dali da stavim istu količinu prepaprata po ha ili da smanjim količinu(uštedim) srazmerno količini škropiva?
Ja sa vrtložnim diznama Albuz zelenim radim na 8bara i idem 11,4km/h po kompjuteru koji imam na traktoru, kapljica je miko- to je više kao izmaglica za rad što bolje pokrivenosti pošto radim sa bakrom.
Generalno me interesuje stav dali:
a) Smanjiti količinu vode ali i dalje koristiti preporučene količine preparata po ha-jače koncentracije
b)smanjiti količinu vode ali i preparata- ušedeti na hemiji pošto imamo bolju aplikaciju zahvaljući kvalitetu prskalice-dizni.
 
Smanji kolicinu vode ali ostavi preporucenu kolicinu preparata. Utrosak vode 200-400 l/ha, trosim 200 l/ha ali preparat ne smanjujem.Nigde nemas u uputstvu razmeru potrosnje vode i kolicine preparata (govorim za ratarstvo).E a na tebi je da li ces eksperimentisati ili ne. :ppozdrav:
 
E to je konkretna informacija. Jesu li efekti bolji (jel bolje ubija),nego varijanta sa više vode? Ili je samo ušeda u vremenu za sipanje i izšpricavanje vode?
Hvala
Post je spojen: [time]1265149955[/time]
_________________________________________________
Možda sam u pogršnoj temi pa bih zamolio moderatora da premesti ovaj post ili napravi novu združenu temu šrartač+prskalica.
Radi se o montiranju dizni za prskanje po redu na špartač. Špartač šparta između redova a dizna prska po redu i jednim udarcem sve gotovo. Ako ima iskustava ili ideja , bio bih zahvalan.
Moja ideja je da na prednjem hidrauliku nosim špartač a na zadnjem prskalicu a creva sprovedem na špartač. Kakva bi potrošnja materijala trebala da bude, kave dizne i kakav pritisak s obzirom da je moje mišljenje da neću ići tako brzo kao kad redovno prskam.
 
@agrotraders: Spajki ti je odgovorio na pitanje o dozaciji pesticida.

Interesira me jel ti uzgajaš povrće kad trošiš toliko puno škropiva? Pričaš o prskalici, a ne o atomizeru stoga predpostavljam da nisi voćar. Malo me buni tako visoki pritisak u radu sa prskalicom. :sta: Mislim da (sa tim diznama koje imaš) radiš prebrzo i sa prevelikim pritiskom. Što se tiče veličine kapljica i kvalitete aplikacije, pesticida na željeni usjev, tu jako veliku ulogu igra pravilan izbor dizni, brzine kretanja i pristisak. Svaka dizna koja radi iznad (i ispod) preporučenog pritiska neradi dobro. Obično ljudi nabiju pritisak i onda to izgleda kao magla, no tada je veličina kapljica (izražena u mikronima) vrlo neujednačena pa se događa da se vrlo sitne kapljice uslijed vrlo velike izlazne brzine sudaraju i stvaraju veće kapljice koje onda skliznu sa lista ili dolazi do ožegotina pa se javlja loš raspored po površini usjeva itd. Također se događa da te premale kapljice maju veći ishlap i veće zanošenje vjetrom (drift). Ima tu još dosta caka i cakica.

Jel možda koristiš test papiriće za kontrolu nanošenja škropiva na površinu biljke? Na njima možeš vidjeti veličinu kapljica i raspored kapljica po radnoj širini dizne, jel ideš prebrzo, jel imaš prevelik tlak... Ovo je slika iz mog voćnjaka gdje koristim te papiriće za kontrolu atomizera da vidim jel pritisak prevelik, jel struja vjetra prejaka, jel ide prebrzo, jel raspored sredstva po visini krošnje ujednačen...

 
Da bećarino pusta radi se o povrću.
Test papiriće nisam nikad koristio jer neznam ni da to postoji.Kakav je to papirić? Ova info. vredi. Odokativnom metodom aplikacija je izuzetna pokrivenost je odlična, nema spajanja kaplica u veće. Sa većim pritiskom radim zato što bolje "probija" mlaz kad je usev bujan posto se radi o kontaktnim fungicidima cilj je što bolja pokrivenost svih delova. U aplikaciju fungicida idem kad nema vetra pa nema ni drifta. Jer kad ima vetra nema pogodne mikroklime za stvaranje bolesti.
Da nemaš neki link prema Albuzu gde bih mogao videti preporučene pritiske za dizne? Da ipak proverim dali ne grešim.
Mudro savetuješ
 
To ti je vodoosjetljivi papir. Ja sam ga dobio od našeg zastupnika za Hardi prskalicei od Syingentinog agronoma. Proizvodi ga Syngenta premda mislim da ima i drugih proizvođača.

Malo pregledaj ovaj pdf, tu imaš sve fino objašnjeno vezano za korištenje i analiziranje papirića.

http://www.qinstruments.com/uploads/media/wsp_use-it-in-agriculture.pdf


Ovdje imaš link za Albuz-ovu i Lechler-ovu stranicu gdje su opisane sve njihove dizne ovisno o namjeni i karakteristikama. Imaš i tablice za dizne u kojima se fino navodi koliki protok ima određena dizna pri određenom pritisku i koliko se škropiva troši pri određenoj brzini kretanja sukladno izabranoj dizni i pritisku. Navodi se i razmak dizni koji treba poštivati da bi aplikacija bila ravnomjerna po cijeloj površini. Ovo pišem jer je netko od forumaša (neznam tko) negdje nedavno napisao da je "razrjedio" dizne na prskalici u cilju smanjenja utroška škropiva što je pogrešno. Piše ti i optimalni pritisak za svaku diznu. Tu ćeš vidjeti jesi li griješio ili ne. ::namigivanje::

Albuz

http://www.albuz.saint-gobain.com/en/

Lechler

http://www.lechler-agri.de/englisch/produkte.html
 
Hvala na pomoći imaš ::vino:: za trud
Gledao -čitao sam i dođoh do informacija da najbolje radi vrtložna Albuz ATR dizna na pritisku od 9 do 16 bar-a. A opseg je od min 3bar pa do 25bar.
Što govori da sam blizu ideali po pritisku.
 
Nazad
Vrh