Zatezači za žicu

Slav

Član
Učlanjen(a)
28 Dec 2011
Poruka
230
Lokacija
Bgd
U špalirskim zasadima voća sa osloncem (stubovi i žica) se koriste i zatezači za žicu.

Koje zatezače koristite ? Mi koristimo ove sa prve slike ali razmišljamo o zatezačima sa druge slike. Kakva su Vaša iskustva i koristite li možda neke zatezače nekog drugog tipa?





 
Kod nas u Hercegovini dosta se koristi tzv. Z ključ.
To je žica debljine 6 ili 8 mm savijena u obliku latiničnog slova Z. U sredini vertikalnog dijela (slova Z) probuši se rupa prečnika koji odgovara debljini žice koja se zateže.
Rukovanje je veoma jednostavno na kraj stuba se jednostavno na žicu naniže Z ključ, ručno se zategne koliko može i onda se uzme za krajeve (Z ključa) i namotava se žica oko srednjeg dijela. Kada je zategnuto dovoljno samo se ključ okrene z vretikalni položaj tj. da pravilno legne na stub i nema odmotavanja. Ako se žica otegne samo okrenete ključ da bude srednji dio u horizontali namotate i ponovo ga vratite u vertikalu.
 
Da li se Z ključ postavi sasvim do stuba ili se postavi malo dalje od stuba? Kolika je veličina tog ključa, bar dužina tog vertikalnog dela gde se nalazi rupa, pretpostavljam da one horizontalne strane (dve paralelne) služe samo da bi se ključ držao kada se žica namotava na središnji deo.
 
Pa ovako,
Ze ključ, ti je u suštini da budem baš banalan polovina kukastog krsta. Bukvalno tako izgleda.
Savi od žice šestice (ili jače žice zavisi koliko ti je red dugačak i koliko snage će trebati) tako da ti srednji dio bude recimo 15cm a ove boćne otprilike neka budu 5 do 7. Oko srednje dužine namotava se žica i mora biti barem duplo duže od debljine stuba, a vidjeti ćeš zašto. Bočne ti nisu mnogo bitne što su duže lakše ćeš namotavati jer za njih držiš rukom one su u suštini rućke.
Radi se ovako, uzmeš taj Z ključ, i "nanižeš" ga na žicu iza stuba znači tik uz stub i kraj zamotaš oko tog ključa, ili samo svežeš tako da se ne može izvući kroz krug.
Znači ključ stavljaš na jednu stranu, neposredno iza stuba, zategneš žicu i onda kada ručno zategneš koliko možeš počneš da namotavaš žicu na ključ. Namotavaj tako da uzmeš za kraće krajeve ključa i namotavaj na srednji najduži dio ključa. Kada završiš , znači zategneš, uzmi ključ, koji stiji tik uz stub i samo ga okreni da čitav legne na stub. Kada legne onda krači krajevi ključa zapnu tačnije legnu na "zid" stuba i nema mrdanja, a kada treba samo uzmeš okreneš ključ tako da mu kraći krajevi budu pored stuba. i namotavaš ili odmotavaš. Ako hoćeš mogu ti slikati pa da ti postavim sliku kako izglreda i odma će ti biti jasno.
 
Kod postavljanja ograde mi je trebala i zatezna žica, pa sam koristio ove zatezače sa prve slike. I ako ih je lako namestiti i raditi sa njima, problem je nastao kada treba malo jače zategnuti žicu. Onda se krive i lome, pa sada nakon što je žica malo olabavila ne mogu opet da dotegnem jer su neki pukli i prosto ih ne može više dotegnuti. Na jednom manjem delu sam koristio ove sa druge slike i ti su se bolje pokazali, ne pucaju, mogu da izdrže mnogo veću zateznu silu. Jedini nedostatak im je duplo veća cena.
 
Nazad
Vrh