Sušenje ćurećega mesa

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.209
Nagluplja stvorenja! Naseckano ce i klin pojesti,inace :nono:
Ako nije porodicna tajna molim te opisi kako konzerviras.
Kolko dana solis,ako koristis salamuru njen sastav i kolko vremena stoji.
Kolko kvasis u cistoj vodi (ako ga treba).
Kolko dimis.
Nakon kolko je "zrelo"za koriscenje
Dodaj jos neke detalje.
U mom okruzenju nije tradicija,a dopada mi se :ppozdrav:
 
Curke koljem u novembru,zbog hladnog vremena jer za svako suvo meso pogoduje hladno vreme i hladna promaja.
Secem belo meso na osrednje komade(kao svinjsko za susenje),uzimam duboku plasticnu vanglu u koju slazem osoljeno meso(red na red)svaki treci dan u drugu vanglu prebacujem meso i jos malo dosoljavam(proizvoljno)red mesa malo soli pa opet red mesa pa malo soli.tako raditi 2 ned.ako je temperatura vazduha niska,u suprotnom 3 ned.
Nakon toga ispiram toplom vodom i ostavim meso u toploj vodi 1sat,nakon toga opet ispiram ali hladnom vodom i tako ostoji jos 2-3h.ocedi se i spremno za susenje.
Sto se tice susenja mi susimo na dimu,tj.samo dve bukove cepanice se upale kad se razgori prekriti suvom,sitnom bukovom piljevinom,da tinja(stvara se vrlo jak i gust dim)!!!
Curetinu treba susiti sa 3-5 takvih lozenja,i ostaviti na promaji i mrazu 2-3ned.Naravno paziti da se na promaji nestvrdne jer vam onda ni sekira nece pomoci! :cao: :ppozdrav:
 
ma,momci ja jela dimljenu ćuretinu u"plavoj frajli" na spensu,ni nalik mojoj,a i ja radim kao i ti gorane,al ova bolja.u čemu je fazon,dal ko zna? :ppozdrav:
 
Zato sto se u restoranima uglavnom prodaje suvo meso koje je jako brzo osuseno( ispeceno na jakoj vatri i dimu),ili je sam restoran nadimi iznad rostilja :haha:
Upoznat sam,jer sam imao prilike da radim u par restorana,koji na ovaj nacin funkcionisu,odnosno sto jevtinije to bolje,a ako jos moze da se osusi u dvoristu restorana,ijaooo, :cao:pa za gazdu nema vece srece!!!!!!
 
dečko moj dragi,tvojim bih odgovorom bila jako zadovoljna da je u ovom restoranu hrana za dž ali nije :haha:baš strašno :zli:ali za mene je problem u tome što se ja naradim al njihovo ukusnije.ma sigurno postoji način gde iza rada stoji i ukus :cao:
 
Hvala Goro :ppozdrav:
Verovatno se ubrizgava salamura,kao industrijski sa svinjetinom,a salamura se zacini.
 
Podelio sam ovu temu, da bi se mogli lakše snalaziti na forumu.

Što se tiče dimljenoga belog mesa od ćurke, svaka pohvala. Komšije su to radile, mnogo mi se svidelo kada sam probao. :D
 
ma i moje belo je klasa al su mi bataci problem :haha: :haha: :haha:bez šale,nikako da na ovaj način o kome je goran govorio dobijem kvalitetne dimljene ćureće batake.sve razmišljam da je možda i veličina bataka jedan od presudnih faktora :sta:
 
Prebrajam se nesto da narucim vise curica,sto ne prodje ide u susaru.
:off_topic:
Tragajuci naleteh na interesantne recepture.Navescu pocetak najinteresantnjeg:
Pripremi curice pa ih othrani
U pitanju je muzejski recept
 
cvećka je napisao(la):
ma i moje belo je klasa al su mi bataci problem :haha: :haha: :haha:bez šale,nikako da na ovaj način o kome je goran govorio dobijem kvalitetne dimljene ćureće batake.sve razmišljam da je možda i veličina bataka jedan od presudnih faktora :sta:
mozda si upravu za velicinu,ali mislim da treba potraziti mozda neku drugu recepturu,jer po ovoj ja dobijam izuzetno zilav batak i karabatak,pa moram da ga preprzim kako bi ga normalno jeo!! :zli:
 
Slovaci bi mogli pomoci ima dosta recepata,ali nazalost tocki samo mucam :udri:
Nasu literaturu pregledam pa cu interesantnije prevesti.
 
Naiso sam na tajnu! :ppozdrav: Nigde nije napisano al je logicno :cool:
U receptima stoji da se koristi bebi2 do max 6 kg
Posto su bataci visak preradjivacima ne preostaje 2. nego da usole.
A zna se dokle ga mi ranimo, te meso mora biti zilavije.
 
Pozdrav svima,
Mene zanima dali je netko od vas pokusavao praviti salame i kobasce od puretine i piletine.Bio bi jako zahvalan za svaku informaciju o tome.
Pozdrav od Dace.
 
daco je napisao(la):
Pozdrav svima,
Mene zanima dali je netko od vas pokusavao praviti salame i kobasce od puretine i piletine.Bio bi jako zahvalan za svaku informaciju o tome.
Pozdrav od Dace.
pravili smo kobasice pre jedno 5 godina svinjsko recimo da je bilo 70% a 30% curece...
da se pokidas, nisu ni stigle cestito da se presuse :D
 
Sušenje ćurećeg mesa

Već više od 15 godina bavim se uzgojem pilića i njihovom prodajom u svežem stanju i sušene. S obzirom da je uvek navalica za dimljenom piletinom, rešio sam prošle godine da počnem i sa nekim manjim brojem ćuraka. Othranio sam dve ture i bio jako zadovoljan pogotovu dimljenom ćuretinom. Ovde sam pročitao da se preko bukovih cepanica stavi šuška kako bi napravila gust dim. Bez uvrede, hteo bih da prenesem svoje iskustvo oko dimljenja ćurećeg mesa jer sam par godina sušio ćuretinu svojim drugarima i uvek ispalo fenomenalno. Moja caka se sastoji u tome da se meso nadimi ali sa što manje dima u dužim vremenskim intervalima. Da pojasnim: Kad okačim meso ostavim ga par sati da se dobro iscedi od vode koja se nalazi na njemu. Nakon toga zapalim jaku vatru ali sve vreme držim otvorena vrata pušnice kako bi dim što više izlazio vani. Kad vatra utihne i ostane samo žar, zidovi su zagrejani, onda zatvaram vrata pušnice i ostavim tako sve dok se ne ohladi. Onda napravim promaju u naredna 24 časa. Postupak ponavljam 3 puta vodeći računa da se meso ne osuši previše. U takvom slučaju meso ne pocrni, ravnomerno je osušeno a kad se raseče dobija se jarko crvena boja koja je itekako privlačna za oko a ukus je posebno dodatno uživanje. Svako od nas ima različite načine sušenja. Nadam se da sam vam lepo objasnio ne želeći pritom da omalovažim ostale načine rada.
 
Sto se tice salamure, jednom sam probao i ispalo je extra!!! Belo meso i kosti poredjam u sud( vecu serpu) i izmedju njih bacim po nekoliko cesnjeva(celih) belog luka. u drugu serpu se sipa voda i dodaje soli po malo uz mesanje sve dok jednodnevno sveze kokosje jaje koje povrememeno spustim u tu vodu ne ispliva na povrsinu! Onda je slanoca taman. pritisnem meso kamenom i nalijem vodu dok ga ne prekrije. Stoji na hladnom 7 dana, cedi se i susi.
 
Nazad
Vrh