Setva graška u jesen

butros

Član
Učlanjen(a)
12 Jan 2011
Poruka
71
Lokacija
resnik,kragujevac
Dolazim na ideju da posejem grasak na jesen kako bi pristigao ranije u prolece i molim nekog ko ima iskustva sa tim da mi pojasni koje sorte i kad tacno da ga posejem.
 
Ja vec godinama sejem Mali Pravonsalac krajem novembra meseca i on najranije stize na otvorenom. Sejem ga na povrsinama od par jutara i sve se veoma lako proda i lepe pare se uzmu a to su prve pare od poljoprivrede u godini. Ali ima jedan veliki problem, upravo sam zvao Institut u NS da vidim da li ima semena i rekli su mi do posle nove godine nece biti semena povrca i sad sam u problemu i moracu da jurim strane sorte koje ne znam kakve su.


Evo friske informacije, zvao sam institut u S. Palanci i kod njih ima semena.

Za 1kj ti treba oko 50kg graska i odlican je predusev za jesenje kupusnjace.
 
Poslednja izmena:
Moj komsija je ove godine prvi put resio da poseje grasak na vecoj povrsini,prvo je posejao kasnu sortu pa posle ranu,lepo su svi napredovali,cvetali su svi zajedno brenje je vrlo neujednaceno cena na pijacama je vec bila losa i na kraju je zavrsio kao stocni grasak./ovo je bila prolecna setva/ Vidim po apotekama ljudi kupuju za ranu proizvodnju sortu Tisa,a nisu lose ni madjarske sorte koje su u ponudi.
 
Ovakvom setvom u zimu hvatam dobru cenu, u pocetku na veliko bude 100 dinara i dodjem do 70 dinara i kada padne ispod toga moj grasak je pri kraju i zavrsava kao hrana za ovce i svinje a i vec bude kompletno obran.
 
Pozdrav svima. Ja sam zainteresovan za setvu, samo kome prodajete kada sejete vecu povrsinu?
 
Prodavnice, pijacari. U sustini lutrija kao i sve sto se proizvede, ali ja imam svoje stalne musterije tako da meni nije problem prodaja, bar nije bila do sada. Moja pretpostavka je da cena hrane ne moze ici dole jer se bez nje ne moze. Jedino ako ne mozemo da se izborimo sa nakupcima, ali i to je resivo.
 
Ja vec godinama sejem Mali Pravonsalac krajem novembra meseca i on najranije stize na otvorenom. Sejem ga na povrsinama od par jutara i sve se veoma lako proda i lepe pare se uzmu a to su prve pare od poljoprivrede u godini. Ali ima jedan veliki problem, upravo sam zvao Institut u NS da vidim da li ima semena i rekli su mi do posle nove godine nece biti semena povrca i sad sam u problemu i moracu da jurim strane sorte koje ne znam kakve su.


Evo friske informacije, zvao sam institut u S. Palanci i kod njih ima semena.

Za 1kj ti treba oko 50kg graska i odlican je predusev za jesenje kupusnjace.


Hvala na informacijama Dragorade. Ja planiram neku proizvodnju na 50 tak ari.Interesuje me samo na koliko sejes red od reda i kako ga sejes,ja se razmisljam da sejem sejalicom za kukuruz. I ako ti nije problem pusti mi na pp koja je cena semenskog graska u palanci. Unapred hvala.:bravo:
 
Red od reda na 70, sejem ga sa pneumatskom, isto kao i soju jer onda mogu da udjem u redove da bih ga oprskao i prehranio. Cena je 280 dinara za kilogram semenskog graska.
 
Red od reda na 70, sejem ga sa pneumatskom, isto kao i soju jer onda mogu da udjem u redove da bih ga oprskao i prehranio. Cena je 280 dinara za kilogram semenskog graska.



A od cega ga prskas.Koja ga bolest napada.Da ga ne prsacis mozda u prolece i bacas djubrivo.Ja sam mislio to da uradim
,za prskanje mi ne pade na pamet da treba ,dobro si me podsetio.Jos jedno pitanje ,jel sejes na 8 centimetara kao sto preporucuju ili redje?
 
Vasi, pipe, palez, plamenjaca, trava, i redovna prehrana. Sejem ga identicno kao soju, na oko 3cm. Kakvi redje onda bas nemas nista od njega.

@bota A koliko ide soje!?
 
Soje ide 50-55-kg na katastarsko jutro 57 ar, sejem na 70 cm između redova a na 3 cm između bilke
 
Vasi, pipe, palez, plamenjaca, trava, i redovna prehrana. Sejem ga identicno kao soju, na oko 3cm. Kakvi redje onda bas nemas nista od njega.

@bota A koliko ide soje!?
Jel bacas djubrivo ili samo prehranjujes prskanjem.A kako skidas masu kad zavrsis sa berbom i gde je smestas .Jel baliras ili ubacujes u senjak?To verovatno mora da se kosi,ne verujem da cupas rucko ,ko da ga cupa ,ima ga dosta.
 
@bota Znaci identicno. :)

@butros Prehranjujem ga preko lista. Pokosis travokosacicom pa pokupis sunce grabljama ili ustanes u 3 ujutru i sa sunce grabljama prodjes i one sve pocupaju na otkose i onda se pobalira kada jedan dan odstoji i sunce ga prosusi.

Ala cete da me castite sa pecenom jagnjetinom. :D :p
 
Ja vec godinama sejem Mali Pravonsalac krajem novembra meseca i on najranije stize na otvorenom. Sejem ga na povrsinama od par jutara i sve se veoma lako proda i lepe pare se uzmu a to su prve pare od poljoprivrede u godini. Ali ima jedan veliki problem, upravo sam zvao Institut u NS da vidim da li ima semena i rekli su mi do posle nove godine nece biti semena povrca i sad sam u problemu i moracu da jurim strane sorte koje ne znam kakve su.


Evo friske informacije, zvao sam institut u S. Palanci i kod njih ima semena.

Za 1kj ti treba oko 50kg graska i odlican je predusev za jesenje kupusnjace.

jel nije kasno krajem novembra
 
gledaj, ja nemam iskustva. Pitanje sam postavio jer ne znam, zato ako te ne mrzi objasni ceo proces.
 
Proces je gore objasnjen. Ali vidi grasak je biljka koja moze da se seje tokom cele godine i relativno podnosi niske temperature. Ako ga rano posejes i udje velik u zimu moze da se desi da izmrzne u potpunosti i zato je bolje posejati u rano prolece, medjutim u februaru nikako ne moze da se udje traktorom u njivu i posle par godina isprobavanja ja sam ostao pri setvi u novembru jer iako nikne bude mali i ne smeta mu hladnoca+padne sneg ali u vecini slucajeva samo nallija i zamrzne se i sa prvim suncanim danima u februaru iznikne kao cetka gust. Je l' sada bolje ili zelis jos? :) U razgovorima sa agronomima sa instituta bilo je mnogo ubedjivanja da to ne radim ali nakon sto su videli 3 godine zaredom prihvatili su moju ideju kao jednu od mogucih datuma za setvu ner u tom slucaju moj grasak stize prvi na kvantas=veca cena.
 
Proces je gore objasnjen. Ali vidi grasak je biljka koja moze da se seje tokom cele godine i relativno podnosi niske temperature. Ako ga rano posejes i udje velik u zimu moze da se desi da izmrzne u potpunosti i zato je bolje posejati u rano prolece, medjutim u februaru nikako ne moze da se udje traktorom u njivu i posle par godina isprobavanja ja sam ostao pri setvi u novembru jer iako nikne bude mali i ne smeta mu hladnoca+padne sneg ali u vecini slucajeva samo nallija i zamrzne se i sa prvim suncanim danima u februaru iznikne kao cetka gust. Je l' sada bolje ili zelis jos? :) U razgovorima sa agronomima sa instituta bilo je mnogo ubedjivanja da to ne radim ali nakon sto su videli 3 godine zaredom prihvatili su moju ideju kao jednu od mogucih datuma za setvu ner u tom slucaju moj grasak stize prvi na kvantas=veca cena.
Ponuda diktira cenu,ako ga nema mnogo na trzistu cena je visa,ako ga ima cena je niza.Dragorade jel ga prodajes okomisanog ili u mehunama?
 
Nazad
Vrh