Rutava buba

Prijatelju Oktopode ti si juče počeo da se baviš voćem ali si već "prenaučio" da se truješ hemijom. Smanji to malo, razmisli šta sve ta hemija potruje osim onoga što bi ti želeo.
 
jesam od juče, zato i pitam :) ja prskam voće samo plavim prskanjem i dva put za moniliju, jednom u cvetu drugi put mankogal i insekticid :) kud ćeš manje :D
 
Ma prijatelju samo prskaj nema bez dobre zastite ozbiljne proizvodnje.I oni na zapadu bi svi da rade organsku proizvodnju pa ne bave se vise od 5% tom proizvodnjom.Intezivni uzgoj trazi i intezivno prskanje.Ali pazi na karencu da netrujes ni svoju ni tudju decu.
 
ako se larve u zemlji, da li se mogu pobiti nekako pre nego se izlarve,znam da imaju neki insekticidi u vidu granula koji se bacaju u zemlju i koriste u povrtarstvu
Galation G5 и Radar versus G ал' заштитар у пољоапотеци не препоручује за воће због резидуа. Кад није хтео да ми узме паре јасно ти је о каквом тровању се ради. Ја сам планирао да преко зиме, кад најаве неки добар мраз, протрчим фрезом да их подигнем да се смрзну пошто су плитко. Само је питање колико то вреди ако се комшије не потруде.
 
pre neki dan sam ih pronasao u sljiviku, mlad nasad prvo ozbiljno cvetanje, postavio zamke u krosnjama i plave i bele posude po krajevima vocnjaka, pri ruci sam imao aromat od jagode, rezultat: zamke od casa kiselog mleka u krosnjama i plave posude funkcionisu besprekorno, bele posude prazne.
primenjujem istu tehniku uz dodatak deterdjenta sa aromom jagode i u visnjiku.
insekticid u cvetu truje pcele ali jadnice uspevaju da prenesu informaciju ostalim pre nego uginu da se na tu parcelu ne vracaju, steta je za vocara i pcelara a da za prirodu i ne govorimo.
pojedini vocari moraju da nauce kolika je korist pcela u njihovom vocnjaku i da ih postuju, pa cak i odgajaju.
 
Viljamovka

slicka0079.jpg


Kaludjerka







Za sta sluze te cinije pored vocaka?prelep vocnjak
 
Hvala za pohvale.
CInije sluze za hvatanje Rutave bube.
Posto mi je jedino kruska u cvetu rasporedio sam ih gusce u redove, inace na ogradu sam okacio bele, na pola rasecene flase od jogurta.
 
Zasto bih skupljao?
Ako upadnu u ove posude one su gotove, samo isipam vodu i nalijem novu i premestim posude.
Imam oko 1,5ha jabuke i kruske, u sljivama nisam stavljao ove zamke, cini mi se da manje idu na cvet sljive.
 
Једу и данас цветове који су заостали у отварању. Плава посуда знатно ефикаснија без аромата него беле са ароматима.



Можда неко зна да препозна мужјаке и женке?
 
Mišljenja sam da bi ove posude trebalo prosipati oko stabala, barem malo da pođubre zemljište humusom...bez zezanja :)

Mužjak ima ono što ženka nema :D

---------- Poruka napisana 20-04-12 u 19:28 ---------- Prethodna poruka je 19-04-12 at 23:19 ----------

Čoveče, danas nađoh jednu na aroniji, baš ne zna šta valja..problem je što imam samo dve sadnice, a samo na jednoj samo jedan buket, pitanje oću li ja to kušati ove godine :D kako je samo videla onoliške cvetiće baš tu da sleti...
 
pa taj fazon, cvet mali tek se pokoji otvorio, jedan grozd, kako li ga je samo snimila...
 






Rutava buba na maslačku u usevu lucerke......tu blizu je i jedan manji zasad šljive, koji je za divno čudo bukvalno ostao netaknut od strane ove gamadi. Istina, bilo je dosta vetra u vreme intenzivnog cvetanja, te je letenje bube bilo otežano ili nemoguće!
 
Kad bi samo znao koje cveće cveta kad i voće pa da posadim to međuredno, sigurno bi je ovoliki cvet povukao da njopa njega a ne voće...na žalost, ove godine nisam video da je išta od tih cvetova krenulo kad i kajsija, trešnja...dunja i jabuka kasne pa bi maslačci i slično možda pomogli malo...da je spuste dole i navuku i na lavore :)
 
E da znaš da to nije loša ideja. Primetio sam da ova gamad ide na bele i žute cvetove, a loži se izgleda i na plavu boju, crvena joj nije interesantna! Znači još jedan razlog za zatravljiavnje zasada! :D
 
Moje iskustvo u vocarstvu je oko 6-7 godina inace imam lesku 600 komada na 1 ha imam oko 110 oraha isto na 1 ha i 3 -ca godina kako gajim jabuku izmedzu leske spalir sistem .Radio sam svasta oko 20 godina kao trgovac a sada imam malo vise vremena pa sam se odlucio na nesto sto bi mi popunilo vreme kad odem u penziju.Zadnjih 2 godine pratim forume poljoinfo i naucio sam mnoge stvari o lesci jabukama i orasima bas ovde.Najvecu muku mi je stvorila rutava buba za koju sutra spremam jedan novi preparat terra biosa danske proizvodnje koji je organski preparat i koji je po uputstvu neka slana ili kisela sredina koja je svim insektima i virozama nepogodna sredina za razvitak ,insekti dodzu probaju i ne vracaju se ponovo tako bar pise u preporukama za upotrebu ide 10 litara vode sa 1 litrom tera biose sutra cu oprobati da bih se resio ove dosadne rutave bube pa ako ima efekta evo mene pisacu na forumu.Inace do sada imam u sudovima bele boje po savetu joekikija vec 6-7000 buba utopljenih u vodi sa deterdzentom arome jabuke a danas sam postavio i manje case sa odzacarom da uporedim efekat negro-deterdzent.kod mene je zakasnila cvatnja oko 25 dana tek sad cvetaju rane kruske i pocinju i jabuke na oko 750 m nadm. visine do lanjske godine sam orao ali sad mislim da je kad je rec o rutavoj bolje ostaviti ledinu da se ne bi lako ukopavala u zemlji toliko za sad pozdrav svima iz Prilepa

http://poljoinfo.com/showthread.php?6196-terra-biosa&p=503424&viewfull=1#post503424
 
Nazad
Vrh