Rutava buba

Ја сам пре за неку науку. Могли би они који су на студијама да испитају са професорима и асистентима да ли рутавим смета ултра звук и која фреквенција.

Nažalost, ako stručnjake (posebo naše) budemo čekali, nećemo se skoro nabrati voća.
 


Ovako kod mene danas.Kao ne rade po vetru.Još kako rade.
Ја сам ову годину отписао. Немам вољу ни да одем у обилазак. Само јавим шта да прскају да се одрже стабла у кондицији за следећу годину. Из Магана су пронашли 1л. Маврика у твом комшилуку у апотеци у Тавнкуту по цени од 6030 Дин. Калипсо је скупљи а и није регистрован код нас па прати ситуацију да на зиму купимо хемију да се спремимо за следеће пролеће.
 
Nov sam u vocarstvu, od prosle godine sam krenuo da se bavim vocarstvom, dok moj otac se vec bavi sigurno preko 20 godina... on nikada nije video rutavu bubu, imamo zasade tresanja, jabuka, krusaka.. al ove godine, tj pre par dana smo obojica upoznali rutavu bubu, na kruskama se pojavila...i bogme ima je, sigurno po vocki ima jedno 5-6, kad smo je videli rucno smo krenuli da je tamanimo... sutra dan smo isli da vidimo da li je ima...naravno bilo je...opet smo je rucno potamanili...uzeli smo FOBOS insekticid, oprskali je sinoc...i sad treba da vidimo u kakvom je stanju... naravno poslusacemo vas savet za kantice sa vodom.
Inace jako se brinem posto imamo i jagode..danas sam malo prosetao jagodama...i vidim da je ima i u jagodama...
Prosle godine nas je unistio grad, valjda sad nece ova rutava buba...

---------- Poruka napisana u 15:13 ---------- Prethodna poruka je at 12:53 ----------

Evo vratio sam se sa njive, da rutave bube malo ima! Retko na kojem stablu...e sad da li je insekticid tome doprineo, ili rucno tamanjenje...
 
vlajksone, Boleč kažeš :) Meni je plac u Vinči...biće da je došla u naše krajeve..
 
Da, Bolec je u pitanju. Izgleda da je dosla, do ove godine je nije bilo... jedino sto je dobro sto su vocke vec u precvetavanju, jedino jabuke su u cvetu... oktopode, jel bio kod tebe mraz u utorak? Ovde u Bolecu je ponegde bio...
 
Pominjete insekticid, meni je prodavac u polj. apoteci rekao da se insekticid ne sme koristiti u cvetu naravno zbog pčela ali da i insekticid uništava prašnike i tučak i da onda ne može doći do oprašivanja. Da li ste vi nešto čuli o tome i kakvo je vaše iskustvo u vezi toga.
 
@omegapn, ja nisam strucan bas toliko da znam da li unistava prasnike i tucak, al na ovom forumu sigurno ima ljudi koji su strucni. Naravno da insekticid unistava pcele, ali koliko sam primetio juce je dosta bilo ovih buba, i ni jednu pcelu nisam video...dok danas gde je bila manja koncentracija buba (veoma retko su bile...recimo u celom vocnjaku ne verujem da ih je bilo vise od desetak) video sam pcele...
 
И мени су из Галенике поменули Фобос и Талстар ал' онда, кажу, мрка капа са опрашивањем (а и ако комшије имају пчеле ...).
 
vlajksone, ne znam da li je bio mraz pošto sam u Vinči preko dana samo kad radim u dvorištu, inače živim u Mirijevu...ja sam u Vinči gore na brdu tako da sam u malo povoljnijoj zoni, nisam u kotlini i kraj Dunava :)



Nemojmo u off topic, imamo chat.
 
Poslednja izmena od urednika:
ljudi moji stavljajte zamke napisao sam vam recepturu
probajte ne košta puno,jetra će vam biti zahvalna(radi pelinkovca) ali radi 100%
ja već tako godinama,na kile ih nahvatam
 
Pozdrav svima!
Kolega @mice nemože pisati po forumu, iz nepoznatih razloga...pa me zamolio da postavim njegov post, i njegovo iskustvo protiv rutavih buba!
mice je napisao(la):
prosle godine primenio sam joekikine metode sa belim sudovima i bilo je efekta na 0,9ha postavio sam oko 30 tak posuda sa vodom i u njima deterdzent sa aromom od jagode i jabuke i bilo je do kraja maja oko 5-6000 rutavih u posudama ove godine postavio sam oko 60 posuda i vec od pocetka meseca do pre neki dan bilo je oko 1500 komada .U blizini je borova suma pa valjda se tamo ispod iglica razmnozavaju na 100-150 metara od vocnjaka .U vocnjak imam greni i ajdarec na 750 m.n.v i jos nisu cvetali ali rutava spremno ceka .Komsija kaze da je bila tu i pre 30 godina i dok je bio mlad nasd nista nije brao .i ja sam prve godine mislio da oprasuju ali ova zver je sve pojela ,lane sam nesto nabrao to sto je ostalo od grada(tuce).jos jednom hvala svima na savetima poz.

pozzz joe!
 
Ja sam postavio kantice sa vodom i ubacio u njih bonbone (hteo sam neki deterdzent sa mirisom jagode, jabuke..al nisam nasao) i jedino sta se uhvatilo u te kantice su pcele i to njih 7... al verovatno je razlog sto u tom vocnjaku nisam ni naisao na mnogo rutavih buba... jos nisam otisao do vocnjaka gde ih ima vise, zbog ovih praznika.
 
ljudi moji stavljajte zamke napisao sam vam recepturu
probajte ne košta puno,jetra će vam biti zahvalna(radi pelinkovca) ali radi 100%
ja već tako godinama,na kile ih nahvatam

najefikasnije mi se pokazalo zamke
znači nekakve posude , ako može plave super ali nije nužno
na 30l vode 1l pelinkovca 1kg šećera i zumbula koliko možete naći barem po nekoliko cvjetića po zamci da bude
ako nemate zumbula može i nekakvo eteričo ulje od zumbula,đurđice...
 
Pozdrav svima!

Kod mene počele da brste cvetove šljive i višnje, i to masovno što do sad nisu radile(ranijih godina)...bila po koja da zaluta, al nije strašno.
Pričao sam sa jednim likom!
I reče : da one koje su na drvetu, tamo i prenoće. Pa ujutro raširi neku manju ciradu koju iseče po sredini da može obmotati oko stabla, i samo dobro protrese drvo, a one popadaju dole i samo ih pretresti u neku činiju sa vodom.
Bube kad padnu dole, prave se mrtve, jer se osećaju u opasnosti i nemrdaju uopšte! Imaju krila i mogu odleteti, al to nerade...i možeš ih iz cirade preručiti komotno u posudu!

Ja to nisam probao, al verujem da ima i to efekta...ja bi probao i sred bela dana, jedino treba 2-3 čoveka!

pozzz joe!
 
Hoće li kokoške ili neka živina da jede te bube?? Možda svinje? stresti kao što Joekiki kaže i ostaviti svinjama da ponjupaju, razmislite malo. Ta buba izgleda sasvim jestivo nije kao krompirova.
 
Ne znam ko je u ranijim postovima napisao da dolazi iz obliznje sume -NIJE TACNO DOLAZI IZ TVOG VOCA I TO IZ ZEMLJE SAMO DOBRO POGLEDAJ I UVERICES SE DA JE SVA KALJAVA OPS slucajno sam pritisnuo Caps,,izv ,,ove godine je najezda i to prava -jedino sto spasava je ova kisa i vetar inace juce sam nahvatao 2 pune tegle i pored zamki ,,a ova zamka sa pelinkovcem je cisto bacanje para jer se isti efekat postize i sa obicnim plasticnim casama okacenim na ogradu ili grane sa malo /pola case vode i kap dve deterdzenta za sudove sa vocnom aromom i case su za dva dana pune ,,ja ih sutra postavljam jer su proslogodisnje procurele od mraza -inace je prosle godine pored postavljenih zamki bilo samo 20 tak u zasadu ,,Koliko ih mrzim i ja bih ih jeo samo da nisu onako odvratne ,,samo im **greška viri iz cveta i pojedu ga za minut -odakle je dosla ova napast nebilo je
 
možda je bacanje para, i deterđent sa mirisom nekog voća je isto tako učinkovit
ja sam recept dobio 2007
i od tad tako radim i tako mi se pokazalo dobro
pa zašto da mijenjam ako funkcionira, a da treba probati i nove stvari slažem se samo je neuspjeh skup
 
ako se larve u zemlji, da li se mogu pobiti nekako pre nego se izlarve,znam da imaju neki insekticidi u vidu granula koji se bacaju u zemlju i koriste u povrtarstvu
 
Nazad
Vrh