poljolink
Strana 5 od 17 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 81 do 100 od 339

Tema: Rutava buba

Član joekiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    393
    Zahvalio se
    110
    Zahvaljeno 107 puta na 95 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav svima!
    Citiraj Citiram: fakir Pogledaj Poruke
    ako nekog ne mrzi, kada primeti u voćnjaku jak napad r.buba da ni flašice ni kantice ne pomažu nek uzme jednostavno da oprska voćnjak... vodom naravno... da,da običnom vodom, treća spora ili koja već i samo gas...
    E sad si ga baš odvalio...
    Nepije priča vode...
    Prošle godine samo je kiša padala, dok su cvetale jabuke i kruške...a rutavih buba bilo u neverovatnom broju!
    Tako da - Mit Busted!

Ova godina je zlatna, nema ih ni desetine kao prošle godine!
    Da nebude zabune, to je samo situacija kod mene. Neznam kako je kod drugih...

pozzz joe!

Član fakir avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    59
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    istina je da je ove godine ima malo, kako je bilo do sada, no dobro... moraćeš da priznaš da kiša i atomizer nemaju isti efekat, jel tako? neko je pitao zašto vodom, šta će se desiti, pa desiće se isto to kada buba upadne u okačenu flašu ili teglu, vanglu, bure itd. rutava buba ne voli vodu, moram da priznam da to nisam probao, prskanje sa vodom, ali skoro cela francuska jeste i to nije iskustvo od juče...
    odoh ja lepo u guadalaharu, tamo kante uopšte ne govore!

Član neba933 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    135
    Zahvalio se
    45
    Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Uh ja sam ih našao u voćnjaku, oko 20tak komada na 100 sadnica u cvetu, i dok sam ih poskidao i spremio prskalicu još ih se pojavilo 5-6 kom. Prskao sam ih Insegarom 10g/10l, al nisam znao za ovu temu i sve što sam danas pročitao ovde, sutra po plave lavore pa šta mi sreća nameni.............
    Moram da se zahvalim i Valhalli što mi je poslao preusmerenje ovamo, tj link.
    idemo dalje.....

Član Srdjan Žorž avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    3,084
    Zahvalio se
    60
    Zahvaljeno 296 puta na 191 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kod nas je uljana repica napadnuta a jabuke za sada postedjene.Ima po neka ali nista opasno.
    Kad god mozes ti ribu uhvati.Ako je mala a ti je pusti.

Član joekiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    393
    Zahvalio se
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav svima!
    Citiraj Citiram: fakir Pogledaj Poruke
    istina je da je ove godine ima malo, kako je bilo do sada, no dobro... moraćeš da priznaš da kiša i atomizer nemaju isti efekat, jel tako? neko je pitao zašto vodom, šta će se desiti, pa desiće se isto to kada buba upadne u okačenu flašu ili teglu, vanglu, bure itd. rutava buba ne voli vodu, moram da priznam da to nisam probao, prskanje sa vodom, ali skoro cela francuska jeste i to nije iskustvo od juče...
    Jest da kiša i atomizer nemaju isti efekat, ali drugo je kad buba upadne u neku posudu sa vodom(jednostavno se udavi), ili kad na nju padne malo vode u vidu magle od atomizera ili kiše! Bio sam danas da obiđem malo, i ponesem onu malu ručnu prskalicu od 1lit i sipao malo vode!
    Naiđem na prvu rutavu bubu koji glaba cvet, prskao sam ga jedno 10-15 puta(da simuliram maglu od atomizera) u roku od 1 minut...buba se jednostavno umirila, i nije se mrdala nekih 5minuta...zatim je prešla na susedni cvet, i nastavila da čeprka i glaba istim tempom.
    Tako da im voda u vidu magle nesmeta!
    Neznam kako Francuzi prskaju sa vodom, ali ovde nedeluje i nema nikakvog efekta niti logoke da im smeta voda od atomizera.
    I da mu smeta voda u tom trenutku, skloniće se, ili pasti sa drveta...al neće uginuti i posle nastavit da hara po cvetovima!
    Znači... dobra rutava buba je - samo mrtva buba!
    Ako si već pročačkao da Francuzi rade nešto u tom stilu, verovatno nešto tu ima, neznam šta...al mora postojati objašnjenje kako deluje na bube
    Ili nešto dodaju u vodu, ili nije obična voda?
    Probaj pročačkaj još malo oko toga,,,nešto tu ima, samo neznamo celu priču - kako oni to rade? Jel sa običnom vodom, nema ama baš nikakve logike...

@neba933
    Prskanje insekticidima u cvetu nedolazi u obzir...više štete nego koristi!
    Ako si pronašao samo 20 buba na 100 stabala...to je ništa, skoro da ih i nema-i to je normalno!
    Problem nastaje kad na jednom stablu pronađeš 20-100 buba.

Ja nisam profi voćar,ne živim od toga, zaposlen sam, nemam ni mnogo vremena, al jednostavno volim to... imam oko 100 stabala raznih, čisto ono za domaćinstvo, malo se podeli prijateljima, nešto za pekmez,đemove, rakiju itd...
    Jabuke i kruške imam 10stabla, tako da ja lako mogu postaviti 3-4 plavih posuda sa običnom vodom, nije nikakva investicija - al radi posao bolje, nego bilo šta do sad!
    Svarno bi bilo glupo da neko sa hektar ili više jabuka, borbu protiv rutavih buba vodi sa plavim posudama...skuplje bi bile posude i radna snaga samo da se postave po voćnjacima nego...tra la la la,,, a i totalno glupo!

Jest da ih ove godine nema ni blizu toliko, koliko ih je bilo prošle godine, ali ih ima...
    Evo slike plave posude(12lit) sa vodom, malte ne na istom su mestu, i stojala 2 dana!
    Prva je od prošle godine, a druga od ove...može se uoči velika razlika koliko je bilo buba

2010

2011

Ja se izvinjavam ako sam ugnjavio, al nema veze...praznik je!
    Živi bili...
    pozdrav joe!

6. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku joekiki na ovoj poruci:

mice (14-04-12)

Član fakir avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    59
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ja sam od muke pretprošle godine što kažeš pročačkao negde na netu tu priču sa vodom i cilj je kako oni kažu što sporiji prohod jak pritisak atomizera i mlaz vode ih spere i valjda onesposobi za dalj štetno delovanje, koliko to traje vremenski ne znam ali znam sigurno da hemija za nju ne postoji, i ako postoji sigurno bi uništila i pčele a to naravno nije cilj...
    odoh ja lepo u guadalaharu, tamo kante uopšte ne govore!

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Poruka
    12
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    hvala kolege na ovoj iscrpnoj temi i sutraidem da postavljam kofice u moj vocnjak jer sam danas primetio prve nalete rutave bube. pozdrav

Član jokisic avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    236
    Zahvalio se
    82
    Zahvaljeno 92 puta na 55 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja sam kod kolege vidijo sta je smrt za rutavu bubu a to je dobijo savet od jedne zene sa novosadskog instituta. Nabavite bele flasice (iskljucivo samo bele) od jogurta od 0,5dec. i te flasice okacite na svaku 3,4 vocku visine 1,5met. i stavite po 1 bombonu odzacarku i vidicete nece vam biti ni jedne bube na vocki. Ja se stim nebavim al probajte, pa rezultat cete videti, sretno.

Član Vocar avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    1,444
    Zahvalio se
    165
    Zahvaljeno 215 puta na 164 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Meni i dalje nije jasno kako se i zašto buba nađe u posudi? I zašto plava? :)

@jokisic jel u toj flaši bombona sa vodom ili samo bombona?

Član markodim avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    376
    Zahvalio se
    18
    Zahvaljeno 38 puta na 28 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Verovatno je privlaci boja...
    Ja sam stavljao svetlo plave vanglice, ali mi nije bas neki ucinak bio, po 5-6 buba u svakoj, a i nije ih bilo ove godine kao prosle.

Član futurefarming avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,108
    Zahvalio se
    70
    Zahvaljeno 255 puta na 198 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kao i kod pčela, neki spektar vide, neki ne a određene boje ih privlače. Za rutavu plava i bela, možda najbolje naizmenično(za svaki slučaj).

Član provac avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    648
    Zahvalio se
    133
    Zahvaljeno 172 puta na 89 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    okacio sam 500 plasticnih casa po ogradi od vocnjaka -efekat odlican!!!! case skoro pune, a na vockama nasao sve ukupno 20tak, a radi se o povrsini od 1h,,,i daje se na znanje NI SLUCAJNO NIKAKVO PRSKANJE NE DOLAZI U OBZIR,,ja prskao prve god i to otrovom prve grupe i umalo nisam unistio vocnjak ,,znaci samo fizika i nista drugo.pozzzz

14. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili provac na ovoj poruci:

FruitBoy (02-05-11), lazarmisic (23-06-11)

Član jokisic avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    236
    Zahvalio se
    82
    Zahvaljeno 92 puta na 55 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Vocar Pogledaj Poruke
    Meni i dalje nije jasno kako se i zašto buba nađe u posudi? I zašto plava? :)

@jokisic jel u toj flaši bombona sa vodom ili samo bombona?
    samo bombona.

Član FruitBoy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    1,418
    Zahvalio se
    39
    Zahvaljeno 215 puta na 174 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ove godine ih ni nema kolko je bilo prošle. Inače to je polifagna štetočina, selica. Hrani se cvetom. Ima jednu generaciju godišnje, a prezimljava odrasli insekt u zemljištu, u plitkom sloju, tako da bi kultiviranje površinskog dela zemljišta bilo itekako dobro. Fizičke mere, o kojima sam pisao na prvim stranama ove teme itekako su dobre. Doduše, smešno malo izgleda postavljati čaše od jogurta po voćkama, al to je jedna od najefikasnijih mera. Bela i plava boja su jako interesantne za rutavu bubu.

17. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku FruitBoy na ovoj poruci:

lazarmisic (23-06-11)

Član Kompaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    170
    Zahvalio se
    123
    Zahvaljeno 43 puta na 30 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Danas sam kačio čaše od jogutra po kruškama.Reko' da ih preduhitrim... kad ono-međutim.
    Već su aktivne.Jedu cvet koji se još nije redovno ni otvorio.
    Sipao sam u vodu malo ''sudola'' sa ukusom jabuke, i odmah se nekoliko 'uhvatilo'.
    Zaleti se k'o avion direktno u čašu.
    Ali neka i se deseti deo ne uhvati u zamku, obrstiće većinu cveta.
    Pogana neka živuljka...

Član joekiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    393
    Zahvalio se
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ma to ti je žgadija neviđena...ako ti je u blizini neka šuma(kao meni), tamo oni lepo prezime, i kad navale na cvetove, to im je kao švedski sto.
    Nebiraju uopšte, samo da je cvet...omiljeni meni im je cvet jabuke i kruške, i to još ni latice nisu otvorene, a dupe im viri van!
    A ako nema jabuka i krušaka...onda jedu sve ostalo čak i cvetove korova brste kao ludi!
    Inače su loši letači što se tiče navigacije, što veće posude postavljati, da bi lakše strefili i uleteli u njih!
    pozzz joe!

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    532
    Zahvalio se
    111
    Zahvaljeno 133 puta na 110 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    A jel moze sampon za kosu sa mirisom nekog voca to mi nekako deluje bolje nego ono za posudje?

Član joekiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    393
    Zahvalio se
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav svima!
    U principu treba strefiti neki miris što ih privlači!
    Al dali su to neki šamponi ili nešto drugo, to nemam pojma...
    Treba probati, i videti dali deluje u praksi...bilo je tu već raznih experimenata, nešto je i donelo rezultata.
    Postoje feromonske klopke namenjene lično za hvatanje rutavih buba, i odrađene na principu, tj. na parenju tih žgadija!
    Te klopke imaju miris, da privlače rutave bube...tako da treba strefiti taj miris!
    Kod mene pali varijanta... velika kofa vode, i bube misle da je veleiki cvet, prava gozba!
    pozzz joe!

22. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku joekiki na ovoj poruci:

mice (14-04-12)

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    4,337
    Zahvalio se
    1,467
    Zahvaljeno 1,302 puta na 894 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Možda da posudu sa vodom napunite sa određenim brojem cvetova, kako sa voćaka tako i sa žbunja okolnog?
    Nagradna igra, osvojite besplatnih 10 sadnica po vašem izboru!
    http://vocarskisavetnik.com/content/nagradna-igra/

Član provac avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    648
    Zahvalio se
    133
    Zahvaljeno 172 puta na 89 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Proveren je miris jagode ali se tesko nalaze bilo kakvi hemijski samponi ili bilo sta sa tom aromom,jer je to za njih neodoljivo. ja sam se na kraju dosetio i kupio sirup za pravljenje sokova sa mirisom jagode i uspeo da se resim gamadije pozzz

Strana 5 od 17 PrvaPrva ... 3456715 ... PoslednjaPoslednja

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.