Rutava buba

Živo me interesuje koliko su oni zainteresovani za to, s obzirom da se iz budžeta za poljoprivredu za ovu godinu izdvajaju smešna sredstva! :nono: ::lose::
 
Obzirom da su ove godine koliko znam parlamentarni izbori ili bi trebalo da budu sve je moguce u izbornim godinama se desava da Bozic Bata,Deda Mraz,Sveti Nikola pa cak i patuljci koji pomazu svi posedaju u limuzine/tehnicki problem nema snega za sanke/i obilaze zemlju Srbiju i Napacene seljake posebno i kada pitaju kako ste a mi u glass pa onako nego ce bube da nas pojedu i odmah stize kontigent po nalogu Predsednika :D
 
Pojavile se rutave bube.
Ima ih svuda po voćnjaku, samo čekaju da procvetaju jabuke,i kruške! Tako da polako budem nadrljao od tih žgadija!
Plave kante sa vodom razbacam po voćnjaku, pa šta bog da...





 
Pre 2 dana sam dok sam okopavao kajsije naišao na larvu belu kao crv onaj sočan što ima u svakoj emisiji o preživljavanju :)
Jel to ta buba u nekoj od faza? Mislim da je nisam viđao ovih godina...

edit: pardon sad vidim slike na prvoj strani...mislim da to nije to, nije imalo toliko nogica napred i glava nisam siguran dal je takva...
 
Manje-više sve larve tvrdokrilaca liče jedna na drugu, čovek treba da bude baš profi poznavalac da bi razlikovao vrste u tom stadijumu. Koliko je meni poznato što su veće i što ima je tamnija zadnjica to su bezopasnije po nas (larve krupnih tvrdokrilaca koje se hrane trulim drvetom).
 
U pravu si, danas sam baš zagledao jednu larvu i dosta podseća na ovu ali izgleda da nije, ima crn samo vrh dupeta, a i donjom polovinom je tamnija, polovina ka glavi je bela, ima 3-4 pari nožica kod glave...
A zatekao sam ručno drndajući zemlju oko drveta uspavane tvrdokrilce one, bubamare, mrava najviše, naletoh i na štek jaja mravinjih, ima ona sivo crna buba štraftasta što zuji u ruci a ne leti i tako... :) al nema neka najezda buba, vreme je za insekticida malo sutra :)
 
U pravu si, danas sam baš zagledao jednu larvu i dosta podseća na ovu ali izgleda da nije, ima crn samo vrh dupeta, a i donjom polovinom je tamnija, polovina ka glavi je bela, ima 3-4 pari nožica kod glave...
A zatekao sam ručno drndajući zemlju oko drveta uspavane tvrdokrilce one, bubamare, mrava najviše, naletoh i na štek jaja mravinjih, ima ona sivo crna buba štraftasta što zuji u ruci a ne leti i tako... :) al nema neka najezda buba, vreme je za insekticida malo sutra :)

Код мене исфрезирана земља потпуно око воћки и између њих, не могу да провалим шта излази из земље, али да се накотило инсеката, јесте, виђам све и свашта такође... Или сам опет пушио оне смешне цигаре :) Време је изгледа за неки доообар коктел инсектицида...
 
E danas sam bio u vocnjak i kad sam vido sta su sam da kukas jeb bube.koliko pomaze da se stavlja voda da se dave:haha:
 
Šta radi rutava buba? Gdje šteta ako se pojavi pokoja na voćnjaku?

Pojede ti cvet. I to onaj naslađi deo, latice ostavi tebi da se nadaš da će biti roda :)

Kod mene ih ima nešto malo, možda 40ak komada sam ubio ručno na nekih 300 stabala.
Postavio sam par onih zamki sa vanglicama sa vodom i mogu reći da rade posao.
 
Kod mene ih ima, ali znatno manje nego prosle godine...
Vanglice juce postavljene pa cu videti da li vrse poso....
 
Probajte ništa vas ne košta, da okačite plastične flaše od dve litre, sipate vodu i malo šećera, koka kole, piva, ono što ostane na dnu flaše (ako ostane :D ), flašu možete ostaviti otvorenu bez čepa, ili probušiti skoro isto toliku rupu sa strane.

Moj rođak u dvorištu kod kuće ovako hvata obade, osice i slično, čak je posmatrao kako klopka radi i neverovatno je, buba kad uđe unutra upadne u vodu i uglavnom je tu kraj, ali neke čak uspeju da izađu iz vode, dođu do rupe, i neće da izađu!! instinkt ih vuče nazad ka hrani pa krenu opet da se spuštaju dole i upadnu u vodu :D

Jedan kolega ima taj sistem u malinama, samo vodu sipa, kaže da je uspešno i da bolji efekat jeste da se postave paralelno sa voćnjakom na ivici a ne na samim voćkama i unutar redova!
 
To sa plastičnom flašom je dobro rješenje za rješavanje stršljenova, npr. u blizini pčelinjaka ili u jabukama. U flašu od 1,5l sipa se voda, pivo, malo meda i malo rendane jabuke (sva masa do 1/3 flaše). Za par dana po 30tak stršljenova se nađe u flaši. Pčele ne idu na to zbog mirisa piva, a stršljenovi, ose i ostalo hoće. Flaša se zaveže špagom za ogrljak i zaveže za granu krošnje na obližnje drvo.

Može li mi neko objasniti taj sistem sa vanglicom, kako se priprema?
 
Idu itekako, deterdžent sa voćnom aromom ili bombona otopljena u vodi. Najbolje su plave kante a flaše sa šećernom vodicom su za ose i kompaniju. Slike punih kofa su na prvim stranama teme.
 
ako nekog ne mrzi, kada primeti u voćnjaku jak napad r.buba da ni flašice ni kantice ne pomažu nek uzme jednostavno da oprska voćnjak... vodom naravno... da,da običnom vodom, treća spora ili koja već i samo gas...
 
Nazad
Vrh