Rutava buba

Bilo je ali ne u ovom broju, iz mađarske je krenulo sad smo mi i vi na udaru + Rumunija i bugarska :udri:
Videćemo šta prognozira srbobranac ali teško da će biti dobrih vesti :udri:
 
Koje voćke napada? :sta:Štetu radi gusjenica ili imago :zli:Ima li tome zlu :zli: :zli:lijeka :sta: :sta:
 
To je polifagna štetočina, napada sve živo. Štetan je imago......Sem fizičkih mera borbe, nema drugih koje su efikasne. Hemija ne pomaže baš puno. Međutim, ovo biološko sredstvo koje future reklamira može da ima prođu. Videćemo uskoro! :bravo:
 
FruitBoy je napisao(la):
To je polifagna štetočina, napada sve živo. Štetan je imago......Sem fizičkih mera borbe, nema drugih koje su efikasne. Hemija ne pomaže baš puno. Međutim, ovo biološko sredstvo koje future reklamira može da ima prođu. Videćemo uskoro! :bravo:

Kamo sreće da ga reklamiram, ako ova pošast potraje o'ma' otvaram predstavništvo :D

Šalu na stranu, bato, pitaj na faxu šta profani misle, jedno je reklama a drugo je struka, imaš sve napisano u gornjim postovima, znači MILKY je jedino što sam uspeo da nađem na bazi bakterija a korisnih nematoda ima u više sredstava i proizvođača :cao:
 
Pozdrav svima!
I ja lično poznajem te odvratne bube! Bilo bi bolje da ih neznam, al šta je tu je...
Sreća,,, za sad nemam puno jabuka i krušaka, svega 10 stabala...pa već 3 godine koristim plave posude kao klopke za hvatanje!Vidim da i drugi to koriste. Svega 2-3 posude plave boje sa vodom i ako je sunčan dan,,,extra deluje - i bube uleću u njih.
Probao sam sa raznim bojama, i oblicima...na kraju sam video, da najbolje rezultate daje plava posuda(oblika lavora) 15-20lit - pogotovo kad je nova, i bitno je da je voda čista(bistra)!
Svako jutro idem prazniti bube, i sipati čistu vodu!
Od kad se služim sa ovom metodom, do sad nisam video ni jednu pčelu da je bila u posudi utopljena!!! Što mi je jako drago!
Te bube se pojavile kod nas, pre 5 god...interesantno, da kod kuće isto ima jabuka i krušaka - i nikad ni jednu rutavu bubu nisam video...a njiva mi je udaljena svega 4-5km vazušnim putem... a tamo ih ima na milione...





futurefarming je napisao(la):
Izgleda da je eksplodirala populacija, mađari intenzivno rade na pravljenju klopki a našao sam neki njihov materijal o rutavoj bubi na 118 strana ali ne mogu da prevedem. Ako imamo dobrovoljca ko bi to mogao da uradi neka se javi.

Ja bi mogao da prevedem...ali mi je jako puno 118 stranica, i neću da obećam,,,krenuće nove bube dok budem preveo!
Probaj google prevodioca...jest da nije baš to to, ali se sustina može izvući!
Ali bih rado pročitao,,,verovatno bude od koristi protiv ovih štetočina!

Pozdrav Joe!
 
Oko klopki se slažemo da im premca nema. Čitao sam da ih bude i više ako se u vodu doda još ponešto, voćna bombona, deterdžent sa voćnom aromom i sl., stavio sam u nekom od ranijih postova link sa tekstom na engleskom o tome.

Joe, šaljem ti na mail, google će teško sa onim da se izbori. Ima dosta dijagrama, tabela,... deluje kao ozbiljan naučni rad pa nebi bilo loše da preletiš pogledom i kažeš nam o čemu se zapravo radi. :cao:
 
@joekiki
Ne bih da te plašim i ''crtam đavola na zidu'', ali i kod mene su se pojavile u mom malom voćnjaku, sad već pretprošle godine, a nije ih bilo na voćkama oko obližnjih kuća.Prošle godine ih je već bilo i oko kuća ::lose::

Nego, osim lavora koji se predlažu ja pripremam i čaše od jogurta za svaku voćku posebno :sta:
Pošto imam samo 120 voćaka mislim se nešto da ni ova mera nije suvišna.

Još samo nešto: ta gamad jede i vrhove lastara, kad se tek kreću pa su onako meki... ::lose::
 
Ma veruj mi bolje da si pročitao na vreme nego da te pogodi k'o grom iz vedra neba :haha:
 
Pozdrav svima!
Evo ja procitao...nisam baš sve, jer ima tamo i dosta stvari koje nisu baš aktuelne, ali ono najbitnije sam pregledao!
Jednom recju...kažu da smo "najebali"...
Jest bogami to doktorski rad, i to baš do naj sitnijih detalja tih buba - kojih ima navodno oko 3000 vrsta po svetu!

Probacu samo ovo oko rutavih buba napisati.

Rutava buba aprila/maja izlazi iz zemlje, i krece intenzivno za potragu za hranom, to jest po cvetovima!
Ujedno krecu sa parenjem, i polaganjem jaja u zemlju dubine 1-2cm! Tako iz položenih jaja 7-14dana u zavisnosti od vremena
izlegaju larve. Larve se hrane biljnim ostacima i nisu štetocine. Nakon 2-3 meseca razvoja, larve se ucaure i nakon 10-12 dana
izlaze odrasle jedinke, koje ostaju i prezimljuju u zemlji do aprila/maja! I sve krece ponovo sledece godine...
Omiljeni meni im je: jabuka/kruška/jagoda/...ako nema tih cvetova, onda bilo šta samo da je cvet ili mlada tek izrasla biljka!

Tokom leta dok su larve i budu u zemlji, može se protiv njih upotrebiti insekticid koji se unosi u zemlju!
Ali nisu baš oduševljeni tom metodom.
Prskanjem, tretiranjem insekticidima u cvatu - neuspešno...više se gubi, nego dobija(zbog pcela)!

Ceo njihov naucni rad se zasniva na "feromon"-u tih buba. To je miris koje bube ispuštaju iz sebe radi dozivanja jedinke
suprotnog pola zbog parenja!
I nazvali su to "sexferomon". Svaka od tih 3000 vrsta buba ima svoj jedinstveni sexferomon koji ispuštaju iz sebe.
E sad,,, za rutave bube su pronašli da se taj feromon sastoji od - C9 H10 O + anetol,,,proizveli ga i koristi se kao mamac
za rutave bube!
Prave se klopke raznih oblika, al fukcija im je ista! Treba da ima jednu posudu, i gore nešto kao levak sa mamcem (feromonom).
Buba doleti na miris, nemože se održati sa unutrašnje strane levka, i upada u posudu!Napolje neznaju izaci, jer su glupave.
Plava boja ih jako privlaci i poželjno je da gornji deo klopke bude plave boje(za rutave).
Takvu klopku madari proizvode,sa feromonom, i imaju ga u prodaji...i zove se "VARb3k" googlajte malo - ima slika!
Klopke postavljene spoljnim delovima njiva, daje mnogo boljih rezultata nego po sred njive - slucaj kod jagoda!
Kažu da u svaku klopku bude mnogo više ženskih buba, što nam izrazito odgovara, jer ce biti manje položenih jaja!
Evo nekoliko fotki, što sam skinuo sa njihovih strana...











Pozdrav Joe!
 
Hvala na iscrpnom obaveštenju.....sad su kolege verovatno mnogo više naučile o ovoj karakondžuli! :haha: :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala Joe :ppozdrav: Ako još neko želi da čita i prevodi neka se javi :cao: Na slikama se vidi da su ove naše i one američke ista banda.
cserebogar.jpg
 
Pozdrav svima!
futurefarming je napisao(la):
Hvala Joe :ppozdrav: Ako još neko želi da čita i prevodi neka se javi :cao: Na slikama se vidi da su ove naše i one američke ista banda.

citiram prevod iz naučnog rada...
Nažalost i te zelene bube su isto naše, i haraju kod nas mnogo duže nego rutave bube...ali im je brojno stanje mnogo manja, nego rutavih buba, tak da ih i neprimećujemo toliko!
One izlaze maja(krajem maja) iz zemlje, i kreću u akciju...
Nose jaja u zemlju, kad se larve izlegu one žive u tome obliku 6 meseci! U početku se hrane biljnim ostacima, a kasnije kad im ponestane hrane prelaze na korenje živih biljaka(nebitno šta, samo da je koren). Posle 6 meseci se učaure i zimu provode u zemlji, pa tek sledeće godine(maja) izlaze iz čaure i izlaze na površinu, kao odrasle jedinke!
Nenormalno je kod njih, da odrasla jedinka, kad snese jaja...živi još mesecima i samo jede jede i jede dok ne ugine! Što nije slučaj kod rutavih buba.
Glavna hrana:
Najviše volu listove groždja(i sam plod), ruža, šljiva, oraha, trešnje, višnje, jabuke, tra la la la...itd...samo da je list!
One jedu pločasti deo listova, to jest nediraju žilice, nego samo najtanje delove lista. Tako da se nekad desi da ostane samo kostur od lista, i ništa drugo!
U globalu gledajući, prave mnogo manje štete nego rutave, jer im je brojno stanje mnogo manje, a jedu pretežno listove!
Za hvatanje tih buba se koristi ista klopka sa feromonom(mamcem) namenjen za njih, i levak je zelene boje-"VARb3"!




E sad da ja kažem moje mišljenje...o ovom naučnom radu...
Kako oni pišu o količini uhvaćenih buba njihovim zamkama sa feromonima za nedelju dana(mislim o rutavim bubama)...to je sitnica nasuprot tome, koliko uhvati jedna plava(nova) šira posuda napunjena vodom - za jedan dan!

Uglavnom,,,treba se pripremiti kako god...ako bude lepih toplih dana i mnogo sunca, kad procvetaju jabuke i kruške...biće i pčela,,,a boga mi i rutavih...tako da tih udarnih nedelju dana u cvatu, postavljajte plave posude sa vodom...bolje nego ništa

Živi bili...
Pozdrav Joe!
Čitamo se...
 
Dali ih neke ptice jedu?? Mislim ako se naprave kucice da se namame ptice u vocnjak...
 
Sigurno da jedu ali, bube dođu, naprave štetu, i prođu a ptice ostaju, posle one mogu da prave probleme. S druge strane, rutave bube ima toliko da to što ptice pojedu jednostavno nema efekta i ne utiče na njihovu masovnu pojavu.
 
Citajuci sve ovo zakljucio sam da mi pojedinacno malo toga mozemo da uradimo treba animirati nadlezno ministarstvo i krenuti sa uvozom insekticida ili sta li je vec obzirom da to nije hemija vec bakterija i krenuti sa masovnim tretiranjem vocnjaka i oranica/naravno uz subvencije/ samo tako se mozemo izboriti sa "karakondzulom" :bravo:
 
Nazad
Vrh