Rutava buba

Upravo tako, kada ima pčela ima i buba i obrnuto. Kada nema - nema ni jednih ni drugih.
 
Juče je u mom dunjiku bilo rutavih buba (lep sunčan dan), oko 30-40% cveta se otvorilo, one jedu sve, i otvorene i ne otvorene cvetove, možda se još nisu zaukale ali ih koliko sam juče video ima manje nego prošle i pretprošle godine. Danas hladnije i vetrovitije nema ni jedne. Inače jedu one i listove kad nema cveta, to sam lično gledao .
 
Данас уклоњене плаве клопке из крушкара. Није било буба као претходних година (уловљено пар хиљада) а крушка понела (Санта Марија) ко луда па ће морати ручно да се проређује.
 
Da se ukljucim u temu i da javim da su rutave bube dosle i do Novog sela kod Vrnjacke Banje. Danas sam ih nalazio po basti, a pogotovo na zbunu aronije, cveta aronija sad. Ima i malih, a i dobrih odraslih primeraka, podgojenih. Morace da rade plave posude... :(
 
Da li moze rutava buba da uradi nesto oplodjenom cvetu? Razmisljam da unesem par kosnica da bi imalo vise pcela nego buba i da se oplodi sto vise cvetova i da ih tako predupredim da pojedu tucak ili sta vec jedu? Sta mislite?
 
Da li je moguce? Danas sam video jednu rutavu bubu u vocnjaku, istina na zemlji. Valjda tek izlaze iz zemlje, toplo vreme ih izmamilo ranije nego obicno.
Ove godine cemo imati puno problema sa raznim insektima izgleda.
 
Иако још нема цвета у воћњаку поређане плаве клопке. Док сам отишао по воду већ су почеле да се хватају и на суво!
 
Ja sam spremio ali nisam rasporedio.
Šta si stavljao unutra ? Mislim koje bombone ...ili pak pivo?
 
A vidi...ja sam pokušao da "unapredim proizvodnju"...Da, pod znakom navoda ,jer ko zna da li će delovati...
Radi se o tome da sam probao da spojim "borbu" sa rutavom bubom i sa stršljenovima i ostalim napasnicima...
Pravio sam klopke od plastičnih flaša i u njih planiram da ubacim malo piva i/ili neke mirišljave bombone...Ove klopke i inače privlače razne šrtetočine sem pčela ...
A da privlače rutave bube birao sam plave plastične flaše...odnosno koje vuču na plavu boju...ima od nekih kiselih voda i nekih sokova...
Jednostavno sam prošle godine primetio da su te "plave flaše" ( inače slučajno postavljene pored nekoliko običnih od koka kole i sl.) bile mnogo punije raznih insekata nego one čisto providne...
A za rezultate ćemo videti...
 
Kod mene nikad nije bilo vise rutavih nego ove godine. Postavio sam klopke (plave vanglice sa malo ferija). Na mladim jesenas posadjenih sadnicama, nema cvetova a mrezice (plave) pune su rutavih buba, sutra idem da ih ispraskam insekticidom!
 
Ja sam juče u šljivama video jednu rutavu bubu. Zadubila se cvet i ne izlazi. Jedva sam je odvojio. Završila je kao tanki premaz na betonu.
 
Juce ubio 5 komada. Dve na cvetu kruske i 3 na maslacku.
Danas katastrofa. Bilans 352 komada. Srecom od toga jedno 340 je bilo na maslacku a ostatak na cvetovima kruske i sljive.
Ruka mi smrdi jer nisam uzeo rukavice.
 
Ja sam juče u šljivama video jednu rutavu bubu. Zadubila se cvet i ne izlazi. Jedva sam je odvojio. Završila je kao tanki premaz na betonu.
I meni su rekli da je koristim kao premaz za beton, kazu da mu Baš odgovara ali se mora nanositi etapno u manjim količinama da ne bude proklizavanja.... :) :). :) kakva je to štetočina, što kaže kolega kad navali ko mutava nemoš je izvaditi iz cveta
 
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]Registrovan imago rutave bube - Tropinota hirta u voćnjacima[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Na području delovanja RC Smederevo na lokalitetima sa voćarskom proizvodnjom na korovskim biljkama, prvenstveno maslačku (Taraxacum officinale) i breskvi koja je u punom cvetu i precvetavanju registrovana je pojava rutave bube (Tropinota hirta). S obzirom na to da se u narednom periodu očekuje cvetanje najzastupljenije voćne vrste na našem terenu savetujemo voćarima da posebnu pažnju obrate na mere suzbijanja rutave bube jer pričinjava velike štete.

Hemijska zaštita je vrlo teška, jer se insekt javlja u fazi cvetanja voćaka kada je zabranjena primena insekticida zbog mogućeg trovanja korisnih insekata. (jedini preparat koji je registrovan za suzbijanje rutave bube jeste insekticid MAVRIK na bazi a.m. fluvalinata, a primenjuje se u koncentraciji 0,3% i neotrovan je za pčele.
Zbog toga se preporučuju mehaničke mere suzbijanja ovog insekta:

- izlovljavanje odgovarajućim klopkama plave ili bele koje su napunjene vodom do polovine sa dodatkom atraktanata (cimet, anis, pivo, negro bonbone, komad natrule banane). U posude se dodaje i deterdžent za sudje koji povećava vodni potencijal Buba kada dospe na površinu vode vrlo brzo se davi i pada na dno posude. Posude se postavljaju u većem broju po obodu parcele, a manji broj se rasporedi po centralnom delu parcele. Svakodnevno treba prazniti posude i ponovo ih puniti gore navedenim rastvorom dok ne prođe cvetanje.
- smanjenju populacije insekata pomaže i plića obrada zemljišta krajem proleća i tokom leta,
- zakorovljavanje voćnjaka do precvetavanje može da smanji aktivnost insekta, jer je kraća aktivnost rutave bube na cvetovima voćaka tokom dana.

Posted at 15:15 by Žaklina Mladenović

---------------------------------------------------------------------------------
http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-rutavabuba/
---------------------------------------------------------------------------------

Uz moju napomenu da maslačak ne smatram korovskom biljkom....
 
Nazad
Vrh