Rutava buba

ja neznam da li je rutava emigrirala ali je kod mene ima u malo manjem broju nego predhodnih godine,da li zbog malo hladnijeg vremena zato sto je jagoda pocela ranije da cveta ili neceg drugog neznam.
Samo da kazem da sam jagodu obnovio a to znaci da sam stari zasad preorao i ponovo zemlju spremio za novu sadnju pa tako da onu tvdnju da zimu prezivljaju u zemlji bas i nisam siguran jer evo opet je imam u jagodi,kazem manje mozda je doletela a ja sam staru unistio spremanjem zemlje.
Jos da kazem da sam za vikend postavljao case na parceli i dok sam postavio u jednom delu za jedno pola sata pocnem da sipam vodu kad se ona upecala i upala u praznu BELU casu i nemoze da izadje.Mislim da je POENTA da one vide BELO I ZUTO i lete tamo,slete na obod case i istrazuju,upadnu unutra i nemogu da izadju to je moje razmisljanje u vezi rutave bube kako funkcionisu.

Da li je neko probao da stavi kosnice na parcelu gde imam buba,mislim da li bih mozda pcele rasterale ili tako nesto???
 
Ljudi moji na vilijamovki i boskovoj bocici brda onih tvrdokrilih buba, ja ih zovem cvetojed. Ima li neko sredstvo za prskanje a da ne skodi pcelama jer ovo nije normalno!
 
Ne postoji sredstvo da ne skodi pcelama ,a da ce ti resiti problem sa rutavom bubom. Pogledaj u temi rutava buba ,kako bi mogao malo da im smanjis brojnost..
 
Da li je neko probao da stavi kosnice na parcelu gde imam buba,mislim da li bih mozda pcele rasterale ili tako nesto???

To sam primetio i ja.
U istom vocnjaku imam nekoliko vrsti sljia.
Na jednu sortu mnogo vise idu pcela , ali zato ima manje buba.
Dok je na drugima obrnuto...
E sad neznam da li je cvet na toj sljivi privlacniji za pcele, a odbojniji za bubu..?
 
Ја стављам сируп од јагоде или боровнице. Али деси се понекад да залута нека пчела или бумбар. Не често, али има случајева. Да ли ће бубе упадати у сируп и ако додам мало сирћета да бих одбио пчеле и бумбаре.
 
Ma sigurno da hoće, čak mislim da je to sa mirisom bezveze, upadaju i u čistu vodu, samo da je plava posuda, čak upadaju i u bele, mislim da ih najviše privlači refleksija vode ili tako nešto.

Kod mene takođe upadne bumbar i pčela ali za 3 dana po jedna u jedan lavor što ne smatram grehom, nalazio sam doduše sad i neke male skakavce a ima i dosta nekih sitnih mušica i poneki tvrdokrilac onaj sitniji...
 
Pozdrav,ceo vikend se mučim sa rutavom bubom,postavio sam klopke,plave čaše u nekim je obučna voda u nekim negro bombone u nekim vanilin šećer u nekim deteržent itd.Uglavnom,sve su bile pune,vodu stalno menjam bube spaljujem ali obrstiše mi aroniju.Dali da sutra kupum aktaru,mospilan ili nešto drugo?
 
Postoje neki insekticidi koji bi mogli nesto da urade sa rutavom bubom ,ali ne ti koje si ti nabrojao,a i tu se postavlja pitanje prskanja u cvetu i pcela..

Sto se tice klopki hteo sam da pitam vas koji ste ih postavljali da li bube uopste ne idu na cvet pored klopki ili ih ima i na cvetu i po kanticama i casama?

Evo moje neko zapazanje sa rutavim bubama ,ove godi ne ih je bilo dosta manje nego prosle , nisam stavljao klopke , cisto da bi malo proredile cvet mlade kruske ,da ne moram rucno, sadnice ulaze u trecu godinu i bas su puno cvetale, buba je bilo na svakom jednom cvetu i sada se formira bukvalno svaki plod , mislio sam da su ga obrstile ,ali ocigledno nisu
 
Bube su svuda i na biljkama i u klopkama,skidao sam ih sa cvetova i ručno ali gubim bitku pa sam hteo da to rešim sa nekim sredstvom,inače na aroniji nema ni jedne pčele ali pored na jagodama ih ima koliko hoćeš ali nema nijedne rutave bube.Da li bi onda neki akaricid odradio posao,armada ,abastate ili nešto?
 
Isto i ja gubim butku... Ne mogu da ih ocistim u aroniju pa to ti je...
Koliko ja cistim toliko one dolaze...

Al ista zapazanja sam primetio i ja: Na aroniji ne idu pcele, a na jagode pored nema buba...
Izgleda da cvet od aronije im je najsocniji...
 
Pozdrav,ceo vikend se mučim sa rutavom bubom,postavio sam klopke,plave čaše u nekim je obučna voda u nekim negro bombone u nekim vanilin šećer u nekim deteržent itd.Uglavnom,sve su bile pune,vodu stalno menjam bube spaljujem ali obrstiše mi aroniju.Dali da sutra kupum aktaru,mospilan ili nešto drugo?
Ароније вјероватно најмање имаш. Кад се мало разасте аронија и на њој ће остати довољно плода.
 
re4avumy.jpg
4utugame.jpg
 
Ja imam nešto malo jagoda kod kuće, oko 20 metara kvadratnih i baš sam gledao nisam ni jednu video na jagodama, a ima ih odmah pored na korovu. Na svemu ostalom sam ih viđao, kruška, šljiva, trešnja, aronija, ali na dunji i jagodi jok.
 
Ako hoćeš da se rešiš rutave bube posadi aroniju,sve jedna će da ode na nju i neće je biti u ostatku voćnjaka.Nisam video insekta koji nevoli aroniju,od rutave bube preko raznih cvetojeda do mrava.Čak ću aroniju da preporučim ljudima zaraženim picajzlama,stvarno efikasan način da se otrebe.
 
Vrlo je dobro rešenje i ostaviti korov da procveta. Trenutno ima dosta ove slačice, sa žutim cvetom, pa bi je trebalo ostaviti kraj jagoda, tj kraj voća koje cveta sada kad i ona, naravno ako je ima uopšte...to je ovo čudo, kod mene u njivi narasla do pojasa :)

bela-slacica-cf4.jpg
13709265267664_slacica.jpg
 
Prekjuce bio u vocnjaku. Nasao na fasadnoj plavoj mrezici 2 mrtve rutave bube. Znak da ih je bilo. Ne znam sta im se desilo pa su bas uginule na mrezici....

- - - - - - - - - -

Danas opet bio do vocnjaka. Nasao opet dve uginule rutave bube na mrezici, i jednu zivu. Odlete ova ziva zacas, bas dobro leti. Zanemarljiv je broj buba, ali dobro je znati kako se odbraniti,a da to nije samo lavor i bakterije. Negde sam cuo da postoji preparat sa kojim moze da se prska protiv rutave bube, a koji nije stetan za pcele. Da li je jos neko cuo i da li zna kako se zove?
 
vec je prosla aktivnost rutave bube, ali je ona kod mene ucinila velike stete, 95% sigurno, prosle godine isto ali sam primetio da zbunj pored stajnjaka nisu dirali pa ove godine razneo sam stajnjak u velikim kolicinama uzmegju grmova, postavio bele posude sa vodom i negro bonbonama, davili se, ja sam gmecio gamad u samim cvetovima nadajuci se da nece nove nadolaziti pored mrtvih - ali dzaba, aronija, bademi, pogotove kruske a i sljive su skoro sve unistili sto se tice cveta
ima li neko bolje iskustvo kako se boriti sa rutavom bubom ?
 
Plave posude napunjene vodom i deterdzentom koji ima neki vocni miris (znam da jagoda privlaci) ili otopljeni negro bonbon
 
Nazad
Vrh