Rutava buba

Ovo što vidim na slici i nije tako bezazleno stvorenje. To je jedna od mnogobrojnih varijacija majskog bumbara. Kad se udruže, znaju oni da pojedu svo lišće u voćnjaku, a prava poslastica su mu i mladi plodovi (sigurno znam za hibridnog badema)

Proguglao sam malo i evo jos nesto sto ce mozda koristiti:

Sreo sam nazive kao majski ili junski bumbar... japanski bumbar ili POPILLIA JAPONICA NEWMAN...

neke korisne linkove:
http://entnemdept.ufl.edu/creatures/field/white_grub.htm
http://lanwebs.lander.edu/faculty/rsfox/invertebrates/popillia.html
http://www.ekapija.com/website/sr/p...breskve-za-svežu-upotrebu-Bolesti-i-štetočine

...a evo sta pise o njemu
Dr Mirjana Bulatović Danilović u svojoj knjizi (koja je uglavnom prevod)

JAPANSKA BUBA PIVAC POPILLIA JAPONICA NEWMAN

BIOLOGIJA ŠTETOČINE

Pivac nije naročito probirljiva štetočina. Hrani se raznim biljnim vrstama, voćem, povrćem, ukrasnim biljem, travama, pa čak i korovom. Postoji na stotine vrsta u okviru gotovo 100 različitih porodica ove štetočine. Ovi insekti prezime u obliku larve koje nazivamo grub. Migriraju na 20 – 25 cm u zemlju, kako ih mraz ne bi uništio. Larva skreće ka površini zemljišta kada zemljište počne da se zagreva. Na tom putu, ona se hrani korenjem jačih korova, mada se ne ograničava samo na njih, već će napasti svaku biljnu vrstu na koju naidje. Do kraja maja i početka juna prelazi u stadijum lutke, a kao imago će se pojaviti od kraja juna do sredine jula. Odrastao insekt će narednih 30 – 45 dana provesti hraneći se i obezbeđujući kontinuitet opstanka svoje vrste.
Ženke polažu jaja u zemlju na dubini od 5 – 15 cm, tokom jula i avgusta. Potrebno je od 10 – 12 dana da se jaja izlegu, a nova generacija larvi počinje da nanosi štetu hraneći se organskim materijama u zemlji, uglavnom na korenu biljke. Pad temperature i hlađenje zemljišta za njih su signal za premeštanje u dublje slojeve zemljišta, gde će sačekati sledeće proleće i opet nastaviti isti ciklus. Larve mogu da provedu u zemlji i do 10 meseci. Obično ovaj insekt ima samo jednu generaciju godišnje, ali u uslovima kranje hladnih vremenskih uslova severnih oblasti može da se desi da sum u potrebne dve godine da kompletira zivotni ciklus.
Odrasli insekti ove štetočine za sobom ostavljaju vrlo ozbiljna oštećenja. Oni se hrane listovima i, što je još važnije, na plodovima ostavlajući na njima brazed i ožiljke što void formiranju deformisanih plodova. Sorte breskve ranog do srednjeg vremena sazrevanja su najviše na udaru, jer se njihovo vreme sazrevanja poklapa sa najintenzivnijom aktivnošću ovog insekta.

SUZBIJANJE
U osnovi, postoje dva načina kojima se može umanjiti potencijalna šteta. Najpre primenom agrotehničkih mera, sa ciljem održavanja dobre bujnosti, tako da stabla mogu da podnesu izvestan gubitak lišća, a da previše ne ‘osete’ stres, a potom i održavanje zdravstvenog statusa stabala, u smislu zaštite od bolesti i štetočina. Oboleli plodovi i/ili prevremeno sazreli plodovi (oštećeni insektima) privlače insekte tako da na stablu pronađu i druge plodove kojima će se hraniti. Prskanje preparatima fokusirano je na odrasle bube. Treba prskati čim se bube pojave, odnosno pre nego što budu u stanju da nanesu ozbiljnu štetu.

Neki od preparata koji efikasno kontrolišu ovu štetočinu su Sevin 50 WP, Sevin 80 S, Provado, Piretrum (PiGenik i Evergrin), Asana XL 0.66EC, i dr. (2, 13) Larve pivca mogu se suzbijati ili primenom pesticida ili uvođenjem mlečnih spora (Bacilluspopilliae), što predstavlja biološki metod kontrole. Za uspostavljanje mlečnih spora može biti potrebno i više godina (2 – 3), kako bi se obezbedila efikasnost njihovim stalnim prisustvom. Larve pivca mogu se suzbijati i insekticidima namenjenim za suzbijanje bele bube na busenu (Diazinon, Dursban, Orten, itd.) (2,13).
 
Rutava buba je, inače migrirala, preselila se iz severne Vojvodine dole prema centralnoj Srbiji i tu će narednih nekoliko godina da pravi pustoš u vreme cvetanja. Ima je i kod mene, ali drastično manje nego ranijih godina!
 
Rutava buba napada samo do precvetavanja? kod mene necete verovati ima ih na jorgovanu i na aroniji.
 
Za aroniju nije cudo,ne preskacu je,ali sto kazes da krecu i na cvece i njegove varijatete,znaci jedan od najgorih prozdrljivaca-neprobiraca.
 
Da sad je cvetanje i bas se oseca miris i valjda ih to privlaci.znaci opasna je samo u cvetu?posle u precvetavanju nema problema?
 
Posle precvetavanja polaže jaja i odlazi u dijapauzu!

Treba na jesen da posejem travu u međured u voćnjaku, pa sve se razmišljam kako bi bilo da u travnu smešu dodam i seme maslačka, koji ne bih kosio dok ne prođe precvetavanje, baš da što veči broj rutavih buba odvučem sa voćaka. Iako, kažem da su migrirale u južne predele Vojvodine!
 
Ja mislim da je njega najefikasnije mozemo unistavati u fazi larve , ja cu probati poprskati zemlju sa nekim insekticidom za zicare i posle frezati , jer mi dve godine zaredom unistile kruske trebalo bi da vidim dali su one sorte koje sam platio u rasadniku ili nisu , a gamad mi ne dozvoljava to .
 
Ja sam ove godine dobro prošao sa rutavom bubom. Možda što su mi mladi voćnjaci, iako su kruške cvetale kao lude, našao sam ih na svakoj 5-10 sadnici po neku bubu. Ako bube polažu jaja u zemlji u voćnjaku u toku maja onda će ih dogodine biti sigurno više pa ću se spremiti sa plavim vanglicama. Ove godine sam deo kupio ali nisam stavljao. Imam 70 redova po 50 m i po 3-4 vanglice.... bolje da otvorim plastikarnicu...
 
Tintoreti kakvo je stanje u Gornjem Milanovcu, stizem tek sutra na plac. Prosle godine je nisam vidjao kod mene, ja sam u Klaticevu. Izv za mali off
 
Ako ne gresim, evo je famozna rutava buba, okomila se na gorusicu :osmeh: Isli smo da obidjemo kukuruze i imali smo sta i da vidimo u njivi

img20130428152324.jpg
 
Juce i prekjuce napale aroniju ubio sam ih jedno 70 i jos 10 ak pobeglo. Pored ovihvelikih doelcu i neke mal ovece od mrava . Prolse godine sam video samo jednu ili dve a ove godine aronije pune cveta a buba ko prasine. Skidam ih rukama .Ako mi ostane pola od ovih cvetova bicu zadovoljan.

slika1805.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
..dok nisam video napis ovde, mislio sam buba ko buba oprasice cvet aronije..za dva dana procitam ovde sta su napisali forumasi, vidim sliku i..trk na plac, cvetovi aronije su bili vec 90% unisteni, zatrazio sam savet u biljnoj apoteci - dali mi neki preparat (pisacu sledeci put koji je) poprskam cvet i od onda nisam ni jednu bubu primetio na preostalim cvetovima, mozda je prirodno njihova aktivnost zamrla ili je zasluga preparata..
 
Pa na čemu da ih primetiš kad su sav cvet pojele :D

Ja juče na aroniji videh jednu bubu sličnu, manja je, crna sa belim štraftama i nema dlake, a isto joj **greška viri iz cveta i nije je teško uhvatiti rukom...
 
Kod mene izgleda došao fajront, što se tiče rutave bube u voćnjaku...ali, još me brine vinograd, jer već ima dosta oglabanih budućih grozdova!
Tek sto je lastar krenuo, i nazire se mali grozd, oni ga već glabaju...
U početku sam praznio bube, i menjao vodu u posudu svaki dan...ali mi je dopizdelo.
Ove posude sa slike, stajale su 3 dana(samo obična bunarska voda), naravno bile su razbacane po sunčanim delovima voćnjaka...al samo sam ih skupio na gromilu zbog fotke.:osmeh:

 
izgubljena borba

pozdrav svima
ovde sam nov clan jer sam imao probleme sa rutavom bubom i tražio sam spas od iste i došao na ovaj forum.
Izgubio sam borbu sam njom jer mi je uništila aroniju na 30 ari za tri dana.
Zaključio sam da najbolji način borbe protiv ove opasnje bube je ručni lov, pa zatim plave i bele kadice sa vodom i negro bombonom.
Probao sam i da je isprskam sa ustajalom koprivom u vodi, prahom etiola, kadice sa ferijem od narandže, kadice sa pivom, ali ništa mi nije pomoglo.
Sledeće godine probaću sa navodnjavanjem i orošavanjem, jer sam primetio jednoga dana kada je bila rosa, da su izašle oko 11 sati, a ostalim danim već su u 8h bile aktivne.
 
pozdrav samo da javim još je aktivna ova buva udavile se u jedno burče što sam stavio pored jedno drvce da ga zalivam do kad li će budev aktivne
 
Nazad
Vrh