Rutava buba

Наловио сам доста буба на сок од јагоде. Хе, хе, хе!!! Нисам ни једну нашао на бресквама и кајсијама. Истина, крушке су им највећа посластица, а оне нису још процвјетале.
 
цитат из текста саветодавне службе у мојој претходној поруци страна 5
Deterdžent povećava vodni potencijal, buba kada dospe na
površinu vode bukvalno biva uvučena pod vodu i na taj način se davi.

Ваш текст у теми о шљиви
http://poljoinfo.com/showthread.php?636-Šljiva&p=686502&viewfull=1#post686502
који сам већ коментарисао ..

Хтео сам само рећи да ауторство "воденог потенцијала" не приписујем Вама :ppozdrav:
 
Ja sam to čuo još na studijama dok sam bio, 2008.mislim da mi je profa to rekao, al nikad dublje nisam zalazio u tu "problematiku"!
Bitno je da se ova karakondžula davi. I još jedna stvar. Uginule bube navodno ne treba sklanjati iz zasada, već ih rasuti po međuredu, jer žive kad vide pokrepale bube, ne sleću na ta mesta.
Slično sam pročitao za krompirovu zlaticu. Radi se o tome da se imaga zlatice skupljaju i kad uginu od njihovih tela se pravi prašak, koji se čuva do sledeće vegetacije. Praškasta materija neprijatnog mirisa se rastapa u vodi i time se tretira zemljište i krompir. Odavajući neprijatan miris, nove, zlatice ne sleću na usev krompira. Pročitao sam na nekom linku zdravasrbija.com
ili kako već ide adresa, pa koga zanima, neka potraži.
Možda može da se izvuče neka paralela iz ovoga u borbi protiv rutave bube!
:ppozdrav:
 
Danas sam isao u lov na rutave bube :osmeh:
One case sto sam juce postavio nicu imale efekta pa sam uzeo plasticne plave vanglice, sipao vodu i deterdzent za pranje posudja(feri) sa aromom narandze, bube u se davile kao lude ali i pored toga dosta buba je bilo na cvetovima.
img20130419184031.jpg
 
Данас сам их гњечио, давио и тровао. У ванглице (три нијансе плаве и све "раде") нисам сипао ништа осим воде и пуне су буба (пробано претходне године). Што се тиче тровања подесио сам дизну на леђном атомизеру на 2 (од 4) да би самњио расипање хемије а додао гас да би појачао "ветар". Ваздух их (углавном) избаци из цвета и улете право у млаз (морао сам, има их милион). Други инсекти су углавном бежали од буке на растојању 1-2 стабла. Прскао сам само са једне стране а другу планирам сутра јер ће их сигурно бити.
 
momci da se pozalim kod mene se pojavile sigurno sam 20 kom zgnječio a kruške iscvetale samo tako,nisam zapazio da ih ima mnogo ali ih ima usvakom slučaju idući put ih davim
 
i ja bih rekao da su im kruške favorit, greota živa imam 3 kruškice koje su spremile po 20, 30 plodova i danas oko podneva na njima nađem 15 buba, pognječim ih, pojele trećinu cvetova, odem kupim 3 plava lavora i pogledam posle jedna se udavila ali ih nije ni bilo na cvetovima, pogledaću sutra rezultate, a imam utisak da su aktivne samo malo pre i malo posle 12 sati tj oko podneva, pre i posle ih nešto i nema...ćopaju i jagode i trešnje, prošle godine ih videh na aronijama, ne biraju, ćaletu ih pokažem kaže viđao ih prošle godine na ružama ovim trnovitim, otvoren cvet a unutra ničeg...na stablo trešnje na divljoj trešnji staro preko 20 godina ni ne primetim štetu, ali mi se za ove kruškice plače...
 
U mom jednogodišnjem zasadu kruške koji je dobro iscvjetao sam juče primjetio veliki broj ovih napasnika.. već su dobro uništili cvijet, ne znam šta da radim.. računam da im neće puno štetiti jer ionako ne očekujem rod. Šta vi mislite, da li da ostavim da se gozbe ili da ih uništavam?
 
pa ako si svakako hteo da poskidaš cvetove zarad boljeg porasta u prvoj godini, onda će one to uraditi umesto tebe :) da ti kažem da se boriš da bi im smanjio brojnost sledeće godine i nema nekog praktičnog značaja mada može da znači...
 
pre neki dan se pojavila i u Mačvi-Sremu, istina nije neki veliki broj, ali video sam da prilično alavo grickaju listiće jednogodišnje dunje.
naravno podučen vašim iskustvima postavio sam čaše-male lavore i počele su da uleće u roku od odmah !!! :) još nisam ni vodu usuo. složio bih se sa oktopodom za vremenski interval u kojem su najaktivnije- oko podneva, veoma su glupe :) ali je..š to što su glupe kad naprave štetu!
 
Što kaže zoransm: glupe... ali mnogobrojne.
Nego danas sam primetio da je stigla i druga generacija, neke manje- valjda tinejdžeri :osmeh:
 
Cime da prskam sljivu od rutave bube?
Sve mi pojede cvet.
Sta se najbolje pokazalo?
 
Дакле, прскање не помаже. Два дана прскано Тонусом и Калипсом. Пола сата после прскања прегледам а оне се опет од некуд створиле и једу без обзира на отров. Има разних величина и улазе и у не отворене цветове. Најбољи учинак је осварила штипаљка крокодилка. Згњечим по 20 на једном стаблу ал' док направим круг опет су ту. Крушка исцветала као да је трешња ал' кад навале на једно стабло брсте га до даске.
 
дакле, прскање не помаже. два дана прскано тонусом и калипсом. пола сата после прскања прегледам а оне се опет од некуд створиле и једу без обзира на отров. има разних величина и улазе и у не отворене цветове. најбољи учинак је осварила штипаљка крокодилка. згњечим по 20 на једном стаблу ал' док направим круг опет су ту. крушка исцветала као да је трешња ал' кад навале на једно стабло брсте га до даске.
eh to voće, pa to napadi sevaju sa svih strana, pa kako doći do roda kad danak uzme:malo insekti malo mraz malo bolesti pa malo lopovi :)
 
Kod mene poražavajući rezultati sa lavorima.... Uz 3 mlade kruške sam stavio 3 lavora, znači po jedan lavor uz svaku na pola metra udaljenosti, deterdžent, sve lepo redom...udavile se svega 3 za 2 dana a kad god obiđem kruške po 10 komada na cvetovima, ali samo oko podneva ponavljam, posle ih nema, za pre ne znam, iz kuće izađem tek u 10 pošto svaki dan do 8 uveče rmbačim ko blesav a onda do ponoći šenlučim :D
 
@oktopod
Ja sam sipao deterdzent za pranje posudja (feri) sa mirisom narandze i bube se dave kao nenormalne, danas ih je bilo po preko 100 komada po vanglici.
I nije tacno da napadaju cvet samo oko podneva u mojim sljivama su u cvetu tokom celog dana, pred mrak sam obilazio sljive i bila je po koja buba u cvetu.
Ono sto je zanimljivo na kruskama ih nema.
 
Kod tebe sve kontra nego kod mene :D

Najviše ih ima na kruškama, slabo se hvataju u vanglice a sipao sam baš feri a ne sećam se arome, crvena boja neka...i tu su do podneva, 13h, posle ni jedne nema...možda se kod tebe uhvati 100 komada jer ih ima na hiljade, kod mene nije baš takva najezda...
 
Od kruske imam junsku lepoticu i kaludjerku nema ni jedne bube. Od sljive pozegacu i lepoticu na pozegaci nema bube dok mi lepoticu satrese. U blizini mi je i visnja sumadinka koju takodje tamane bube dok ih na oblacinki nisam primetio bar za sada.
Iznosim pravo stanje sa terena vec nedelju dana vodim rat sa rutavom bubom :osmeh: pratim joj svaki korak :haha:
 
Ja imam dve santa marije i jednu viljamovku, viljamovka se nalazi između dve santa marije...rekao bih da više vole viljamovku, budu i opijene ko da su viljamovku popile :D
 
Nazad
Vrh