Rutava buba

Pozdrav svima!
ako nekog ne mrzi, kada primeti u voćnjaku jak napad r.buba da ni flašice ni kantice ne pomažu nek uzme jednostavno da oprska voćnjak... vodom naravno... da,da običnom vodom, treća spora ili koja već i samo gas...

E sad si ga baš odvalio...:haha:
Nepije priča vode...
Prošle godine samo je kiša padala, dok su cvetale jabuke i kruške...a rutavih buba bilo u neverovatnom broju!
Tako da - Mit Busted!

Ova godina je zlatna, nema ih ni desetine kao prošle godine!
Da nebude zabune, to je samo situacija kod mene. Neznam kako je kod drugih...

pozzz joe!
 
istina je da je ove godine ima malo, kako je bilo do sada, no dobro... moraćeš da priznaš da kiša i atomizer nemaju isti efekat, jel tako? neko je pitao zašto vodom, šta će se desiti, pa desiće se isto to kada buba upadne u okačenu flašu ili teglu, vanglu, bure itd. rutava buba ne voli vodu, moram da priznam da to nisam probao, prskanje sa vodom, ali skoro cela francuska jeste i to nije iskustvo od juče...
 
DSC00439.jpg

Uh ja sam ih našao u voćnjaku, oko 20tak komada na 100 sadnica u cvetu, i dok sam ih poskidao i spremio prskalicu još ih se pojavilo 5-6 kom. Prskao sam ih Insegarom 10g/10l, al nisam znao za ovu temu i sve što sam danas pročitao ovde, sutra po plave lavore pa šta mi sreća nameni.............
Moram da se zahvalim i Valhalli što mi je poslao preusmerenje ovamo, tj link.
 
Pozdrav svima!
istina je da je ove godine ima malo, kako je bilo do sada, no dobro... moraćeš da priznaš da kiša i atomizer nemaju isti efekat, jel tako? neko je pitao zašto vodom, šta će se desiti, pa desiće se isto to kada buba upadne u okačenu flašu ili teglu, vanglu, bure itd. rutava buba ne voli vodu, moram da priznam da to nisam probao, prskanje sa vodom, ali skoro cela francuska jeste i to nije iskustvo od juče...

Jest da kiša i atomizer nemaju isti efekat, ali drugo je kad buba upadne u neku posudu sa vodom(jednostavno se udavi), ili kad na nju padne malo vode u vidu magle od atomizera ili kiše! Bio sam danas da obiđem malo, i ponesem onu malu ručnu prskalicu od 1lit i sipao malo vode!
Naiđem na prvu rutavu bubu koji glaba cvet, prskao sam ga jedno 10-15 puta(da simuliram maglu od atomizera) u roku od 1 minut...buba se jednostavno umirila, i nije se mrdala nekih 5minuta...zatim je prešla na susedni cvet, i nastavila da čeprka i glaba istim tempom.
Tako da im voda u vidu magle nesmeta!
Neznam kako Francuzi prskaju sa vodom, ali ovde nedeluje i nema nikakvog efekta niti logoke da im smeta voda od atomizera.
I da mu smeta voda u tom trenutku, skloniće se, ili pasti sa drveta...al neće uginuti i posle nastavit da hara po cvetovima!
Znači... dobra rutava buba je - samo mrtva buba!
Ako si već pročačkao da Francuzi rade nešto u tom stilu, verovatno nešto tu ima, neznam šta...al mora postojati objašnjenje kako deluje na bube
Ili nešto dodaju u vodu, ili nije obična voda?
Probaj pročačkaj još malo oko toga,,,nešto tu ima, samo neznamo celu priču - kako oni to rade? Jel sa običnom vodom, nema ama baš nikakve logike...

@neba933
Prskanje insekticidima u cvetu nedolazi u obzir...više štete nego koristi!
Ako si pronašao samo 20 buba na 100 stabala...to je ništa, skoro da ih i nema-i to je normalno!
Problem nastaje kad na jednom stablu pronađeš 20-100 buba.

Ja nisam profi voćar,ne živim od toga, zaposlen sam, nemam ni mnogo vremena, al jednostavno volim to... imam oko 100 stabala raznih, čisto ono za domaćinstvo, malo se podeli prijateljima, nešto za pekmez,đemove, rakiju itd...
Jabuke i kruške imam 10stabla, tako da ja lako mogu postaviti 3-4 plavih posuda sa običnom vodom, nije nikakva investicija - al radi posao bolje, nego bilo šta do sad!
Svarno bi bilo glupo da neko sa hektar ili više jabuka, borbu protiv rutavih buba vodi sa plavim posudama...skuplje bi bile posude i radna snaga samo da se postave po voćnjacima nego...tra la la la,,, a i totalno glupo!

Jest da ih ove godine nema ni blizu toliko, koliko ih je bilo prošle godine, ali ih ima...
Evo slike plave posude(12lit) sa vodom, malte ne na istom su mestu, i stojala 2 dana!
Prva je od prošle godine, a druga od ove...može se uoči velika razlika koliko je bilo buba

2010


2011






Ja se izvinjavam ako sam ugnjavio, al nema veze...praznik je!
Živi bili...
pozdrav joe!
 
ja sam od muke pretprošle godine što kažeš pročačkao negde na netu tu priču sa vodom i cilj je kako oni kažu što sporiji prohod jak pritisak atomizera i mlaz vode ih spere i valjda onesposobi za dalj štetno delovanje, koliko to traje vremenski ne znam ali znam sigurno da hemija za nju ne postoji, i ako postoji sigurno bi uništila i pčele a to naravno nije cilj...
 
hvala kolege na ovoj iscrpnoj temi i sutraidem da postavljam kofice u moj vocnjak jer sam danas primetio prve nalete rutave bube. pozdrav
 
Ja sam kod kolege vidijo sta je smrt za rutavu bubu a to je dobijo savet od jedne zene sa novosadskog instituta. Nabavite bele flasice (iskljucivo samo bele) od jogurta od 0,5dec. i te flasice okacite na svaku 3,4 vocku visine 1,5met. i stavite po 1 bombonu odzacarku i vidicete nece vam biti ni jedne bube na vocki. Ja se stim nebavim al probajte, pa rezultat cete videti, sretno.
 
Meni i dalje nije jasno kako se i zašto buba nađe u posudi? I zašto plava? :)

@jokisic jel u toj flaši bombona sa vodom ili samo bombona?
 
Verovatno je privlaci boja...
Ja sam stavljao svetlo plave vanglice, ali mi nije bas neki ucinak bio, po 5-6 buba u svakoj, a i nije ih bilo ove godine kao prosle.
 
Kao i kod pčela, neki spektar vide, neki ne a određene boje ih privlače. Za rutavu plava i bela, možda najbolje naizmenično(za svaki slučaj:osmeh:).
 
okacio sam 500 plasticnih casa po ogradi od vocnjaka -efekat odlican!!!! case skoro pune, a na vockama nasao sve ukupno 20tak, a radi se o povrsini od 1h,,,i daje se na znanje NI SLUCAJNO NIKAKVO PRSKANJE NE DOLAZI U OBZIR,,ja prskao prve god i to otrovom prve grupe i umalo nisam unistio vocnjak ,,znaci samo fizika i nista drugo.pozzzz
 
Ove godine ih ni nema kolko je bilo prošle. Inače to je polifagna štetočina, selica. Hrani se cvetom. Ima jednu generaciju godišnje, a prezimljava odrasli insekt u zemljištu, u plitkom sloju, tako da bi kultiviranje površinskog dela zemljišta bilo itekako dobro. Fizičke mere, o kojima sam pisao na prvim stranama ove teme itekako su dobre. Doduše, smešno malo izgleda postavljati čaše od jogurta po voćkama, al to je jedna od najefikasnijih mera. Bela i plava boja su jako interesantne za rutavu bubu.
 
Danas sam kačio čaše od jogutra po kruškama.Reko' da ih preduhitrim... kad ono-međutim.
Već su aktivne.Jedu cvet koji se još nije redovno ni otvorio.
Sipao sam u vodu malo ''sudola'' sa ukusom jabuke, i odmah se nekoliko 'uhvatilo'.
Zaleti se k'o avion direktno u čašu.
Ali neka i se deseti deo ne uhvati u zamku, obrstiće većinu cveta.
Pogana neka živuljka...
 
Ma to ti je žgadija neviđena...ako ti je u blizini neka šuma(kao meni), tamo oni lepo prezime, i kad navale na cvetove, to im je kao švedski sto.
Nebiraju uopšte, samo da je cvet...omiljeni meni im je cvet jabuke i kruške, i to još ni latice nisu otvorene, a **greška im viri van!
A ako nema jabuka i krušaka...onda jedu sve ostalo čak i cvetove korova brste kao ludi!
Inače su loši letači što se tiče navigacije, što veće posude postavljati, da bi lakše strefili i uleteli u njih!
pozzz joe!
 
A jel moze sampon za kosu sa mirisom nekog voca to mi nekako deluje bolje nego ono za posudje?
 
Pozdrav svima!
U principu treba strefiti neki miris što ih privlači!
Al dali su to neki šamponi ili nešto drugo, to nemam pojma...
Treba probati, i videti dali deluje u praksi...bilo je tu već raznih experimenata, nešto je i donelo rezultata.
Postoje feromonske klopke namenjene lično za hvatanje rutavih buba, i odrađene na principu, tj. na parenju tih žgadija!
Te klopke imaju miris, da privlače rutave bube...tako da treba strefiti taj miris!
Kod mene pali varijanta... velika kofa vode, i bube misle da je veleiki cvet, prava gozba!
pozzz joe!
 
Možda da posudu sa vodom napunite sa određenim brojem cvetova, kako sa voćaka tako i sa žbunja okolnog?
 
Proveren je miris jagode ali se tesko nalaze bilo kakvi hemijski samponi ili bilo sta sa tom aromom,jer je to za njih neodoljivo. ja sam se na kraju dosetio i kupio sirup za pravljenje sokova sa mirisom jagode i uspeo da se resim gamadije pozzz
 
Nazad
Vrh