Rutava buba

Значи ја сам на*ебо! Данас сам радио прихрану крушака и видим ове бубе. Има их на хиљаде. Још се мислим како лепо опрашују јер пчела нема нигде. У околини су кајсије, брескве и грожђе а само ја имам крушке. Укупна дужина редова је 2 км. и ако стављам плаве лаворе на 10 м. треба ми 200 лавора. То нема шансе да нађем код једног пластичара а и да нађем треба то напунити водом коју немам у засаду. Изгледа да у осигурању знају за јадац па неће да осигуравају воћњак док не виде заметке.

---------- Poruka napisana u 23:06 ---------- Prethodna poruka je at 19:04 ----------

Е, 'бем ти срећу! Ево нађох хемикалију која није штетна за пчеле: Mavrik-EW (3 деци на хектар) али мора да се дежура јер се прска сваки налет. Само да буба не поједе све до понедељка па да видимо по апотекама.
 
Poslednja izmena:
Mavrik 0,3L7ha ili Calypso 0,3L/ha.


Sa Agroupozorenje.rs:

Rutava buba je i ove godine počela da pričinjava štete na voćnim vrstama koje cvetaju. Najveće štete treba računati u periodu od 10-16 sati, kada je miran, topao sunčan dan (temperature preko 18C). Primena insekticida pri jakom napadu ima vrlo malog efekta (pošto naleću nove jedinke i vrlo brzo uništavaju cvetove). Samo kombinacijom različitih mera se mogu postići kakvi takvi efekti zaštite. Te mere podrazumevaju:
[SIZE=+0][SIZE=+0]- primena belih ili plavih plastičnih posuda od mineralne vode, coca-cole i sl. koje se napune do polovine sa vodom, u koju je dobro dodati crni negro bombon, komad natrule banane ili malo piva da bi se pojačalo privlačno delovanje. Posude se kače u krošnje voćaka. Broj posuda zavisi od jačine napada (kod vrlo jakog napada po 1 ha možda će trebati i nekoliko stotina). Vodite računa da će možda trebati svakog dana da se prazne od insekata i pune novom tekućinom.[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=+0][SIZE=+0]- zakorovljavanje voćnjaka do precvetavanje isto može da smanji aktivnost insekta, pošto se kasnije "diže" sa mesta gde provede noć, pa je period aktivnosti tokom dana kraći. Takođe u ovim zasadima je moguća primena insekticida u jutarnjim časovima na površinu zemljišta u cilju suzbijanja insekata pre nego što polete u krošnje. Tretmani insekticidima su vrlo diskutabilni i zbog male efikasnosti i sa aspekta uništavanja korisnih insekata oprašivača .[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=+0][SIZE=+0]- gore navedeni saveti se odnose na višegodišnje zasade. Što se tiče uljane repice nažalost primena insekticida je često neophodna. Ali efikasnost i u ovom slučaju je diskutabilna. Parcele koje su šire nego što su duže obično prolaze sa mali procentom oštećenja, pošto je napad obično ograničen na periferne delove parcele.

Sa agroinfotel.net:

Imago se hrani prvenstveno cvetom, mada u retkim slučajevima, i to na mlađim biljkama i u nedostatku cvetova, grize lišće i stabljike korova i gajenih biljaka. U cvetu stradaju prašnici i
rutava cvetvoa.jpg
tučakovi, usled čega ne dolazi do zametanja ploda. Insekt je odličan letač. Tokom proleća on se seli sa biljaka koje ranije cvetaju na one koje cvetaju kasnije.


Najveće štete rutava buba pričinjava u vremenu od 11 časova do 16 časova, ali samo ako je sunčan dan sa umerenim temperaturama i ako nema jakih vetrova. Zbog toga treba primenuti metode masovnog izlovljavanja korišćenjem plavih i belih klopki posebno na uvratinama. Preporučuje se postavljanje posuda bele ili plave boje (mogu biti presečene flaše od mineralne vode i sl. do 2/3 napunjenih vodom. Najveći broj klopki treba postaviti po obodu parcele, a manji broj u unutrašnjosti zasada. Broj klopki zavisi od intenziteta napada - kod jakog napada treba postaviti i nekoliko stotina po jednom hektaru Medjutim,ova mera je često ograničenog efekta.


Od insekticida za suzbijanje rutave bube mogu se primeniti preparati koji su slabe otrovnosti za pčele Mavrik 0,3L7ha ili Calypso 0,3L/ha.
Primena insekticida se ipak ne prepručuje, pošto je njihov efekat samo trenutan (naleću nove jedinke), a veliki broj korisnih insekata-oprašivača bude ugrožen.


[/SIZE][/SIZE]
 
Мокро је и хладно па идем да видим да ли једу. Због дежурства, ако нађем сутра хемију, идем да купим два леђна атомизера па на стражу (под условом да није касно).
 
Ja lično ovu bubu nikad nisam ni video ali mi zanimljivo da pratim temu, pa ako može jedno laičko pitanje, kako se ova buba razmnožava tj koja bi bila preventiva na vreme da tako kažem, da li se ona larvi ispod zemlje ili ima neke "košnice" šta li...pa da se svi okolo skupite sledeće godine na vreme i uništite ih u startu nekako, mada mi to malo zvuči kao naučna fantastika jer doleću ko zna odakle...
 
Dobro razmišljanje Oktopode
Ali koliko ja znam ova buba se dobro kreće, a hrani se svim i svačim.Kolko sam čuo od ratara, ona najbolje obožava cvet uljane repice, suncokreta ... od ratarskih kultura.
E sad, atar sela moga malog je oko 7200 ha.Od toga nekoliko ha voćnjaka.
Sad vidi koliko bi trebalo zaprašiti da se uništi ta gamad.Kako to isfininasirati?
 
Ubediti narod da ako se to uradi par godina za redom ona će maltene da iščezne :) A videti i koji su joj prirodni predatori, mada ne mogu da zamislim da išta jede ovako odvratnu bubu :D
Možda bi mogla i da se uništi mehanički ako se larvi na površini, pronaći jajašca i spaliti ih u kajganu :)
 
Osim onog sredstava koje je Futurefarmer naveo još na prvoj strani, izgleda da i nema neko drugo.
A i ono nije namenjeno direktno za rutavu bubu.
A ono je skupo i ko zna dali ima licencu za korišćenje u RS.
A što se tiče prirodnih predatora: ne znam kad sam zadnji put video onako da se lastavice naslažu na žicu od bandere do bandere.
Možda je to samo kod nas slučaj...
Ali kad bi lastavica i bilo i kad bi ih i jele porasle bi k'o guske.
 
Evo proguglao sam, naučno ime ove bube je Tropinota hirta, pa tako pretražite internet, ima evo naučni rad Mađara na temu hvatanja ove bube, ima slika klopke kao i sastav koji se pokazao da je najbolje privlači:

http://znaturforsch.com/ac/v59c/s59c0288.pdf

Bugarska istraživanja: http://www.acta-zoologica-bulgarica.eu/downloads/acta-zoologica-bulgarica/2011/63-3-269-276.pdf

Srećom, tekst može da se selektuje i kopira, pa ko je slab sa engleskim nek ga pasteuje u http://translate.google.com
 
УЗ Божју помоћ данас их нема (хладно и ветар). Једну сам уловио на цвету а једну у плаву клопку (бела празна). Заборавио сам да понесем бомбоне па сам намазао Лабело за уста. Две сам нахватао на маслачку. Јутрос сам у 7 апотека тражио Маврик и нема нико. Калипсо имају али мала паковања од 50 мл. за 9€ ал' да би је отровао мора да поједе цвет. Кажу Маврик је још скупљи ал' ћу сутра да проверим код увозника обзиром да ће бити хладно имам дан форе.
 
Pročitaj ti i one tekstove što sam postavio, spominje se nekakav cinamil alkohol i transanethol i imaš sliku klopke pa probaj tako, ne moraš da kupuješ lavore već sam da je napraviš...i okačiš po stablima.

To su pravi naučni radovi, uzorkovani u nekoliko sela, na različitim kulturama, na različitim nadmorskim visinama, sa različitim sastojcima...nema bolje!
 
ne moraš da kupuješ lavore već sam da je napraviš...i okačiš po stablima.
То би радио да сам знао на време, овако сам у цајтноту. Још ћу да видим каја је цена школарине за ову годину а за следећу има да јој нану нанину. Ево данашњих фотки:
 
Cela noć je pred tobom, start, shutdown, shutdown i aj polako :D

Ja nisam plašljive ni gadljive prirode generalno, ali od roja ovakvih buba bi se živ u*ro i pobegao glavom bez obzira kući da sanjam noćne more :D
 
Poslednja izmena od urednika:
@YT1RDI - probao sam ja sa tim Mavrik-om pre 3-4godine...nepomaže ništa, samo bacanje para.
Pazi...te bube nisu aktivne kad je hladno, kad je kiša, i kad nije sunčan dan. U principu ovih dana ni neće biti nešto extra lepog vremena, tako da ni bube neće biti u formi. A i ako bude malo sunčanih dana tu je i precvetavanje krušaka, i nemaš više brige što se odnosi na rutave bube, sem ako nemaš jabuke.
Ja bi nabio sluške u uši, zapalio cigaru, i ručno ih gnječio tih 2-3-4 sata dok bude sunca.
Ako je pipneš, ona se baca na zemlju i nemrda, pravi se mrtva, i teško se vidi po zemlji. Ako si gadljiv, neke rukavice, i samo gnječi, ako treba i sa cvetom zajedno, jer ako mu **greška viri iz cveta...taj cvet je gotov!
Al kako si rekao da si pronašao 3komada(jednu u posudu, dve na maslačak), to uopšte nije alarmantna situacija i netrebaš toliko da brineš!
Kod mene na svakom maslačku ima ih po 2-3...dok je hladno oni budu blizu tla, i nelete!
 
Јутрос сам звао Галенику, Бејер, Маган, Агросаву. Чим поменем рутаву само чујем "Ух"! Човек из Галенике је пре неку годину учествовао у покушају одбране једног већег воћњака у Смедереву (чак су користили и средства која нису регистрована). Беле посуде су морали да празне на два сата колики је био налет. Резултат: штета 90%.
Управо ми јављају да су нашли литар Маврика у селу у околини Суботице (60€) ал' док то стигне до мене... рекао сам им да ми пошаљу брзом поштом ако може да стигне сутра.
Мислим се да нахватам живе па да их сместим у неки "зунзаријум" па да их однегујем до ларве и да пробам да их трујем у земљи (да спашавам следећу сезону).
 
Изгледа да је маслачак користан коров. Код мене је мало закаснио са цвјетањем :). Заштитиће јабуке. Покушаћу са боцама пролом воде, њих имам доста, а мало се и плаве.
 
evo da se i ja pojadam
i kod u hr u nekim dijelovima imamo velikih problema sa rutavom bubom,ja konkretno svake god
najefikasnije mi se pokazalo zamke
znači nekakve posude , ako može plave super ali nije nužno
na 30l vode 1l pelinkovca 1kg šećera i zumbula koliko možete naći barem po nekoliko cvjetića po zamci da bude
ako nemate zumbula može i nekakvo eteričo ulje od zumbula,đurđice...
i postaviti zamke po voćnjaku to da li treba da budu zamke više postavljene po obodu ne znam ali di god sam ih stavio sve su bile pune

http://imageshack.us/photo/my-images/716/05042010001.jpg/

kao što vidite ja sam postavljao i bijele zamke i opet ima efekta
a insekticidi nula bodova, ništa i kod nas se svi hvataju za glavu kad je spomenete ili fizičko gnječenje prstima ili zamke
moje iskustvo a gnjavim se sa tom bubom od 2007
 
Poslednja izmena od urednika:
Da neko ne pomisli da se sprdam, probajte sa homeopatijom iliti klin se klinom izbija, od mrtvih insekata napraviti kašu (izvaditi iz zamke, oprati ih i u stari blender ili slično) i prskati po voćnjaku. Ponekad uspeva sa krompirovom zlaticom te vredi probati, ne košta ništa a miris smrti ih odbija.
 
Ја сам пре за неку науку. Могли би они који су на студијама да испитају са професорима и асистентима да ли рутавим смета ултра звук и која фреквенција.
 


Ovako kod mene danas.
Kao ne rade po vetru.Još kako rade.
Nego nešto sam zapazio: pojedu prvo cvet koji je u blizini posude sa vodom.Mislio sam da će pojuriti na piće a onda na ručak...
Izgleda da grešim, trebalo bi stavljati posude dalje od drva, ili ako se stavlja na drvo onda na mesto gde je manje cvetova.
Bar se meni čini...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ijao prizvao sam je :(

Danas sam prvi put video ovu žgadiju kod mene u dvorištu kako klopa cvet kruške :( Ubih je prstima i na sreću to je jedina koju sam danas ugledao...srećom u naš kraj su izgleda okasnile datumski, ali činjenica da ih ima me ni malo ne raduje..
 
Nazad
Vrh