Chat o Vinarstvu

Evo jedne zanimljive vesti

Od ideje do nacionalnog patenta -- izvor inovacionicentar.rs

Uređaj za točenje i očuvanje vina – pronalazak koji je rezultat višegodišnjeg istraživanja članova Inovacionog centra Mašinskog fakulteta u Beogradu i kompanije PORT-TR, od pre tri nedelje je i zvanično zaštićen priznanjem nacionalnog patenta Zavoda za intelektualnu svojinu Republike Srbije. Reč je o pronalasku, koji omogućava točenje vina na čašu, a da pri tome, ostatak vina u boci ostaje u zaštitnoj atmosferi inertnog gasa (argona), ne menjajući kvalitet.

O tome kako se na osnovu zahteva tržišta identifikuje i razvija jedna ideja u nov komercijalno atraktivan proizvod, razgovarali smo sa dr Milošem Miloševićem, naučnim saradnikom u IC, koji je zajedno sa Bojanom Lazićem vlasnik intelektualne svojine, a sa svojim timom osmislio i napravio ovaj uređaj.

uredaj-nac.patent-1.jpg


Na tržištu postoje različiti sistemi za čuvanje vina, od vakum čepova do tzv. enomata, ali su mnogi od njih nefunkcionalni, istakao je dr Milošević. Kao primer naveo je vakum čepove koji su pre četiri, pet godina na tržištu doživeli pravu ekspanziju, ali su isto tako brzo povučeni jer nisu mogli da sačuvaju kvalitet vina na duži rok.

S druge strane, dodao je, enomati, uređaji koji takođe rade na principu inertnog gasa, su prevelikih dimenzija, organičenog kapaciteta i preskupi. Nakon analize tržišta i identifikovanja nedostataka postojećih sistema, partner na projektu, biznismen koji se bavi prodajom ugostiteljskih uređaja, najpre u neformalnom razgovoru, predočio mi je realne potrebe tržišta. Tako smo mi razvili i napravili uređaj koji je malih dimenzija, ne košta puno i koji omogućava da se na čašu služi istovremeno i do 20 flaša vina i to dok se boce ne isprazne, naveo je dr Milošević.

...
 
Pozdrav dragi vinari,danas sam mjerio slast grozdja,posto bih htjeo da pravim vino,kada sam izmjerio slatkoca je bila 24.Jel ovo bas puno slatko bojim se da nece moci krenuti fermentacija,i kakvo se vino dobije?Jel bude previse slatko?
 
Hvala puno,a jel problem da ga ostavim na 24?Koliko da odignem crevo od dna kad budem pretakao vino,i sta da radim sa talogom,jel mogu da ga procjedim i vratim u vino?Jel dosta 10gr vinobrana na 100kg kljuka?Znam da smaram ali prvi put pravim vino:osmeh:Hvala unapred.
 
Kod pretakanja ja uvijek imam nekoga da pridrži crijevo i uvijek bude par cm od vrha. Na kraju kad se približi talogu pretačemo u drugu posudu pa ako i povuče ne ode u glavni dio. Ono, svejedno se pretoči još par puta, ali ako može da bude manje taloga neka bude tako. Uz talog ako se bure ne mućka i ne promiješa crijevom ode možda litar vina, ali to je zanemariva količina.
 
Nisam ni ja neki strucnjak za vino,ali dok se ne javi neko iskusniji reci cu ti sta ja znam. Ja sam ostavljao na 24 i dugo nije htelo da prevri. Na kraju je prevrelo i sve je sve bilo u redu,ali duze je trajalo. Neki mu stave kvasac i vrenje ide mnogo lakse. Ja licno ostavljam na 19-20 .Crevo odignes oko 2 cm od dna,ali to pretaces tek kad prevri.Ja talog prosipam,ne verujem da mozes da ga procedis i vratis u vino. 10 gr vinobrana ti je dovoljno. I ja toliko stavljam,ako je grozdje zdravo. Ja uzmem tanak prut i na njega bakarnom zicom zavezem crevo,ali ne poravnjam vrh pruta sa vrhom creva,vec mi je vrh creva 2 cm povucen. Spustim prut u bure,on udari u dno,a crevo bude 2 cm podignuto otprilike tacno iznad taloga.
 
Tako sam i mislio sa crijevom da uradim,koliko treba da prodje vremen da prevri?7,8 dana?jel mogu da ga pretacem i ako nije prevrelo a proslo je 8 dana?Hvala vam puno.
 
Ja za otakanje vina koristim drvenu burad sa "šajtovom" napred...Ispod njega u buretu ostaje oko petnaestak litara, a pošto mi je to previše za bacanje, polako naginjem bure tako da istočim još desetak litara...Ostatak prospem, ili ubacim u kominu, ako dotad nisam pekao rakiju...Onda obavezno vodom isperem bure i tek onda vratim vino....E sad, ima neko pretače i tokom vrenja pa onda dodaje ,valjda kvasac da nastavi ili podstakne vrenje...Time se dobije ranije bistro i kvalitetno vino za ispijanje ...mnogo ranije... u novembru ili decembru...Ja nikad tako nisam radio jer imam manje količine i nisam neki pivac, a i nikad nisam koristio kvasce.
Inače i ja sam imao problema sa početkom vrenja, a nekad i cele zime ostane slatko ....sve do proleća i prvih toplih dana. Doduše , nemam merač šećera...a samo vrenje dosta zavisi i od spoljne temperature...
 
Juce sam bio u Sremu I imao sam priliku da probam I da pijem vino koje je kako mi kazu bilo pobednik u grupi malih proizvodjaca vina na vinijadi u Berkasovu za ovu godinu.

To je vino od sovinjona mislim 70 % grozdja I
šadonea 30% grozdja.
Izvanredano je nema kiseline.

A probao sam I cist rajanski rizlig.
I on je isto tako jako dobar. Ima malo malo kiseline.
 
Srdjane iz Bikic Dola jesi li ucestvovao na 26 vinijadi u Berkasovu.
Citao sam da je odrzana ali da nije bilo vecernje vecere I druzenja zbog muzike, ali su vina predavana I ocenjivana.

Koliko se razumem to je dosta blizu od tebe.
 
Pozdrav drugari,
Da li letve na presi za grožđe smeju biti izlakirane?
Letve po nekom mom skromnom ubedjenju nebi trebale biti lakirane , farbane ili mazane bilo cim, zbog mirisa istih bez obzira na kojoj bazi premaz bio pravljen posto je poznato da vino ili grozdjani sok vrlo lako i uspesno prima strane mirise .Mozda gresim ako ima bas neki premaz za te stvari. Ovinjavanje novih letvica i higijena, pranje posle upotrebe kao i cuvanje na suvom mestu sasvim je dovoljno da hrastova letvica potraje poprilicno dugo godina
 
Jedno pitanje, nesto sto nam se nije desavalo ranije ali nikad nismo ni pravili ostavljali cist merlo mozda je do njega ne znam. Dakle merlo izmuljan pre 5 dana vrenje je pocelo usled par toplih dana i naravno da raste na gore gore u buretu ali ono sto je cudno tecnost izbija na povrsinu a kljuk ide dole, ili negde na sredinu. Imao je dobar secer (24%) i nismo dodavali nista secera, zasticen samo vinobranom dan nakon muljanja i evo ga jos malo pa ce da se izlije iz bureta. Ima li neko ideju zasto se ovo desava ?
 
Jedno pitanje, nesto sto nam se nije desavalo ranije ali nikad nismo ni pravili ostavljali cist merlo mozda je do njega ne znam. Dakle merlo izmuljan pre 5 dana vrenje je pocelo usled par toplih dana i naravno da raste na gore gore u buretu ali ono sto je cudno tecnost izbija na povrsinu a kljuk ide dole, ili negde na sredinu. Imao je dobar secer (24%) i nismo dodavali nista secera, zasticen samo vinobranom dan nakon muljanja i evo ga jos malo pa ce da se izlije iz bureta. Ima li neko ideju zasto se ovo desava ?
Nisam imao takav slucaj da komina bas potone za vreme vrenja, cak stavise imam drvenu hrastovu resetku kojom je pritisnem na dole sa tegovima u kaci oko 50kg a i to se podigne, ali mislim da ce u tvom slucaju biti sve ok.
Hoce da pocne da tone kad se zavrsi burna fermentacija kad se smiri malo penaali 5 dana je bas brzo ali ne i nemoguce
 
Nisam imao takav slucaj da komina bas potone za vreme vrenja, cak stavise imam drvenu hrastovu resetku kojom je pritisnem na dole sa tegovima u kaci oko 50kg a i to se podigne, ali mislim da ce u tvom slucaju biti sve ok.
Hoce da pocne da tone kad se zavrsi burna fermentacija kad se smiri malo penaali 5 dana je bas brzo ali ne i nemoguce
Evo vec nakon 2 dana ide komina gore, morali smo i da izvadimo malo za svaki slucaj da se ne izlije tokom noci. :) Samo neka ide lepo kao prosle godine i bice lepih vina ;)
 
Nazad
Vrh