Poljoprivredna enciklopedija KWS pšenica 2018
Strana 7 od 7 PrvaPrva ... 567
Rezultati 121 do 131 od 131

Tema: Chat o Vinarstvu

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,225
    Tekstovi u blogu
    100
    Zahvalio se
    1,097
    Zahvaljeno 962 puta na 557 poruka
    Downloads
    259
    Uploads
    126
    Evo jedne zanimljive vesti

Od ideje do nacionalnog patenta -- izvor inovacionicentar.rs

Uređaj za točenje i očuvanje vina – pronalazak koji je rezultat višegodišnjeg istraživanja članova Inovacionog centra Mašinskog fakulteta u Beogradu i kompanije PORT-TR, od pre tri nedelje je i zvanično zaštićen priznanjem nacionalnog patenta Zavoda za intelektualnu svojinu Republike Srbije. Reč je o pronalasku, koji omogućava točenje vina na čašu, a da pri tome, ostatak vina u boci ostaje u zaštitnoj atmosferi inertnog gasa (argona), ne menjajući kvalitet.

O tome kako se na osnovu zahteva tržišta identifikuje i razvija jedna ideja u nov komercijalno atraktivan proizvod, razgovarali smo sa dr Milošem Miloševićem, naučnim saradnikom u IC, koji je zajedno sa Bojanom Lazićem vlasnik intelektualne svojine, a sa svojim timom osmislio i napravio ovaj uređaj.

Na tržištu postoje različiti sistemi za čuvanje vina, od vakum čepova do tzv. enomata, ali su mnogi od njih nefunkcionalni, istakao je dr Milošević. Kao primer naveo je vakum čepove koji su pre četiri, pet godina na tržištu doživeli pravu ekspanziju, ali su isto tako brzo povučeni jer nisu mogli da sačuvaju kvalitet vina na duži rok.

S druge strane, dodao je, enomati, uređaji koji takođe rade na principu inertnog gasa, su prevelikih dimenzija, organičenog kapaciteta i preskupi. Nakon analize tržišta i identifikovanja nedostataka postojećih sistema, partner na projektu, biznismen koji se bavi prodajom ugostiteljskih uređaja, najpre u neformalnom razgovoru, predočio mi je realne potrebe tržišta. Tako smo mi razvili i napravili uređaj koji je malih dimenzija, ne košta puno i koji omogućava da se na čašu služi istovremeno i do 20 flaša vina i to dok se boce ne isprazne, naveo je dr Milošević.

...

2. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku novii na ovoj poruci:

jakovljevic79 (12-02-17)

Moderator SAMA avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    8,357
    Zahvalio se
    458
    Zahvaljeno 1,826 puta na 1,129 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nisam od onih kojima je drago što i bogati plaču. Ja sam od onih kojima je drago što se i siromašni smeju.

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2017
    Poruka
    16
    Zahvalio se
    9
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav dragi vinari,danas sam mjerio slast grozdja,posto bih htjeo da pravim vino,kada sam izmjerio slatkoca je bila 24.Jel ovo bas puno slatko bojim se da nece moci krenuti fermentacija,i kakvo se vino dobije?Jel bude previse slatko?

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Poruka
    1,229
    Zahvalio se
    1,576
    Zahvaljeno 267 puta na 180 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Dodas mu malo vode,doteras ga na 20 i resis problem.....

6. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku cika_laza na ovoj poruci:

stevanleka (07-09-17)

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2017
    Poruka
    16
    Zahvalio se
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hvala puno,a jel problem da ga ostavim na 24?Koliko da odignem crevo od dna kad budem pretakao vino,i sta da radim sa talogom,jel mogu da ga procjedim i vratim u vino?Jel dosta 10gr vinobrana na 100kg kljuka?Znam da smaram ali prvi put pravim vinoHvala unapred.

Član Philby avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Poruka
    1,416
    Zahvalio se
    475
    Zahvaljeno 500 puta na 315 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Kod pretakanja ja uvijek imam nekoga da pridrži crijevo i uvijek bude par cm od vrha. Na kraju kad se približi talogu pretačemo u drugu posudu pa ako i povuče ne ode u glavni dio. Ono, svejedno se pretoči još par puta, ali ako može da bude manje taloga neka bude tako. Uz talog ako se bure ne mućka i ne promiješa crijevom ode možda litar vina, ali to je zanemariva količina.

9. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Philby na ovoj poruci:

stevanleka (07-09-17)

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Poruka
    1,229
    Zahvalio se
    1,576
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nisam ni ja neki strucnjak za vino,ali dok se ne javi neko iskusniji reci cu ti sta ja znam. Ja sam ostavljao na 24 i dugo nije htelo da prevri. Na kraju je prevrelo i sve je sve bilo u redu,ali duze je trajalo. Neki mu stave kvasac i vrenje ide mnogo lakse. Ja licno ostavljam na 19-20 .Crevo odignes oko 2 cm od dna,ali to pretaces tek kad prevri.Ja talog prosipam,ne verujem da mozes da ga procedis i vratis u vino. 10 gr vinobrana ti je dovoljno. I ja toliko stavljam,ako je grozdje zdravo. Ja uzmem tanak prut i na njega bakarnom zicom zavezem crevo,ali ne poravnjam vrh pruta sa vrhom creva,vec mi je vrh creva 2 cm povucen. Spustim prut u bure,on udari u dno,a crevo bude 2 cm podignuto otprilike tacno iznad taloga.

11. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku cika_laza na ovoj poruci:

stevanleka (07-09-17)

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2017
    Poruka
    16
    Zahvalio se
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Tako sam i mislio sa crijevom da uradim,koliko treba da prodje vremen da prevri?7,8 dana?jel mogu da ga pretacem i ako nije prevrelo a proslo je 8 dana?Hvala vam puno.

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Poruka
    1,229
    Zahvalio se
    1,576
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mozda mu i duze bude trebalo. Vino pretaces kad skroz prevri. Ja ga pretacem u decembru,januaru....

14. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku cika_laza na ovoj poruci:

stevanleka (08-09-17)

Novajlija
    Datum pristupanja
    May 2017
    Poruka
    16
    Zahvalio se
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Vazi,hvala puno

Član gandrad avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    1,638
    Zahvalio se
    1,873
    Zahvaljeno 553 puta na 390 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ja za otakanje vina koristim drvenu burad sa "šajtovom" napred...Ispod njega u buretu ostaje oko petnaestak litara, a pošto mi je to previše za bacanje, polako naginjem bure tako da istočim još desetak litara...Ostatak prospem, ili ubacim u kominu, ako dotad nisam pekao rakiju...Onda obavezno vodom isperem bure i tek onda vratim vino....E sad, ima neko pretače i tokom vrenja pa onda dodaje ,valjda kvasac da nastavi ili podstakne vrenje...Time se dobije ranije bistro i kvalitetno vino za ispijanje ...mnogo ranije... u novembru ili decembru...Ja nikad tako nisam radio jer imam manje količine i nisam neki pivac, a i nikad nisam koristio kvasce.
    Inače i ja sam imao problema sa početkom vrenja, a nekad i cele zime ostane slatko ....sve do proleća i prvih toplih dana. Doduše , nemam merač šećera...a samo vrenje dosta zavisi i od spoljne temperature...
    "Ut sementem feceris, ita metes!"

Strana 7 od 7 PrvaPrva ... 567

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.