Bolest nektarina

slavonac

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2009
Poruka
645
Lokacija
vinkovci
možda je netko već pisao o tome ali ja nisam našao pa ako je -nemojte da se ljutite
imam nekoliko nektarina koje tokom godine obole od nekakve krastavosti lista ,
tada to oboljelo lišće opadne i potjera novo, koje opet za neko vrijeme ufrkne list i dobije te kraste
ali se i plodovi deformiraju.
ako netko zna s čime da prskam bio bih zahvalan na pomoći.
metio bi sliku listova ali sad neznam kako :sta:
 
Odg: bolest nektarina

da svi što imaju breskve i nektarine



2hpsxud.jpg
 
Odg: bolest nektarina

s čim se to prska- jer to lišće sve otpadne-pa se omladi i opet opadne :sta:
 
Odg: bolest nektarina

zemljak moj dragi zao mi je sto izgleda nece biti pomoci za ovo ljeto ali pripremi se za iducu godinu. necu ti biti u mogucnosti prevesti na srpskohrvatski jezik ali kada sve lisce opadne na jesen ili u rano proljece prije nego sto se pupoljci pocnu javljati moras pospricati sa kako se to u Jugoslaviji kazalo plavi-modri kamen, plava "galica" , ili krecnjak sulfati mjesavina. ne znam kako se to kod vas prodaje pod kojim imenima ali mislim da vi to zovete koprom? to se mora svake godine spricati (prskati) da bi se sprecila da opaka bolest za nektarine i breskve (santelije:) )

zemljace imaj to kao obavezu rano u proljece svake godine prije nego bilo sta prolista.
ja to radim u februaru ili martu ali ne znam kod vas su temperature malko drugacije i proljece vam ranije dolazi. spricaj kada god je vreme dobro a da drvece (vocke) budu gole-nema lisca.

pozdrav
 
Odg: bolest nektarina

Pored nabrojanog jako bitno za kovrdžavost je prskati u pojavi zelene tačkice pri otvaranju listića. Tu pomaže Ciram ili Dakoflo, Svaka intervencija posle toga je bezuspešna . Bolest će nestati tek sa pojavom toplih dana, ali kod većih infekcija će propasti plod.
 
Odg: bolest nektarina

prskao sam u kombinaciji kuperblau i dihtane-pa sad kako mu daragi bog da.
hvala vam puno :ppozdrav:
 
Odg: bolest nektarina

Bakarni preparati se ne koriste u vreme vegetacije, za tafrinu je već iovako kasno.
 
Odg: bolest nektarina

prskati ili kako ja to pisem "spricati" treba kada je sve lisce odpalo, sto znaci prije bilo kakve pojave novog rasta . to je jedini nacin da bi se izgubio trag nastavljanja bolesti.
sretno
 
Kod mene danas prskanje Nektarine protiv kovrdzavosti odnosno Taphrina deformans koristicu Ciram u konc. 0,5% :cao:
 
Pa zavisi,kako gde kod mene je pupoljak u fazi zelene tacke i to je pravo vreme moze jos par dana ali to je to njiva je na juznoj ekspoziciji i brzo se otvaraju pupoljci a imam i zakasnelu prolecnu sadnju pa je guzva :D
 
kicca je napisao(la):
Pa zavisi,kako gde kod mene je pupoljak u fazi zelene tacke i to je pravo vreme moze jos par dana ali to je to njiva je na juznoj ekspoziciji i brzo se otvaraju pupoljci a imam i zakasnelu prolecnu sadnju pa je guzva :D
u pravu si bio sto se tice pupoljaka,brzo su krenuli...danas sam proso ciramom prvo prskanje.... :cool: je izazvalo pupoljke...
 
E sad za neki dan roze pupoljak opet tafrina i trips neko preporucuje i pepelnicu mislim da je rano ja tek kada se listici malo razviju :cao:
 
evo me prijatelju pravo sa sadnje ,druzim se sa :ppozdrav: i prisecam se...ja sam koristio ciram 350g na 100l,znas kako nektarine su nezne ::namigivanje::....
 
Sa svim sredstvima idem malo jacom dozom ruzna navika rekao bih sta drugo ali nisam imao problema do sada pa jbg :cao:
Znaci trips i tafrina u sredu cetvrtak cim prodje ta kisa u utorak ako je bude uopste :bravo: :bravo:
 
Nazad
Vrh