Ruj ili kiselo drvo

Meni je ovo drvo veoma lepo i deluje baš ukrasno, posadio sam par komada i veoma lepu su se primili i lagano rastu, nadam se da će rasti brzo i uskoro napraviti lep hlad. Mesto odakle sam ih doneo ima pet komada posađeno u redu, čovek redovno kosi travu ispod njih i nema problema sa izdancima. Ovih par je ostavio zbog mene i zaobilazio prilikom košenja.
Inače u Adi (mesto blizu Kanjiže) ima park pored Tise, ispred bazena koji je uglavnom od ovog drveća i mnogo je lep.
Meni se dopada što je tako prilagodljivo, znači da se ne treba puno mučiti oko njega da bi se imalo lepo drvo i hladovina.
 
ja sam dva donio našao u nekoj avliji ali su izašli sa vanjske strane izdanci i iščupao sam ih sa korijenom pa vidjet cemo,vidim mnogi se žale mene su dojmili oni crveni listovi u jesen..
 
Oborio sam jesenas kiselo drvo u dvorištu. Ostavio sam deblo skoro 40cm u prečniku i dužine skoro 3m pod koš da se suši. Planiram da ga nosim u strugaru da izvučem par dasaka od njega za policu.
Ako bi izvlačio po 3cm daske i kada se osuše da im skinem po pola santimetra da mi ostane 2cm, da li bi to valjalo ili da ih šegam na 4cm?
 
Pravio sam ja daske od tog drveta ali mi se nisu svidele,tesko drvo i tvrdo,ekser se jako tesko utuce u njega,za police bi verovatno bio ok
 
I tako ja rešio da isečem dva velika stabla kiselog drveta starosti oko 50-70 godina,al teren nepristupačan,ako ih samo oboriš ima da sruše pola zgrada u dvorištu,zovem zelenilo da probaju sa hidruličnom rukom,obećaju pa nedodju,zovem druge da vide oni kažu nemoguća misija,nadjem alpiniste iz bg-a oni preskupi,od sve muke pozovem prijatelja koji radi kao sekac u šumi za savet,i kaže mi da nemoram nikoga tražiti da nas dvojica to možemo iseći,i tako je i bilo,bez ikakve štete stabla su bila isečena prvo granu po granu i gotovo,drvo je jako krto lako puca ali nikada vetar nije polomio ni jednu granu,ostavio sam nesto semena za pošumljavanje.
 
Kod mene ga u kraju ima gde hoćete. I tretira se kao korov. Za grejanje nije. Mada mi je otac pricao da su pre stari od njega pravili rogove za kuće, štale i pomoćne objekte. Lagano a tvrdo drvo. Samo mu je mana da ne sme da pokisne. Onda brzo strada. A raste kao ludo. I ne možeš ga iskoreniti. Iz korena poteravaju mladari i onda prave problem. Možda kada bi se kultivisao pa da se stalno oko njega seku ti novi izdanci a da se ostavi centralno drvo. Samo to kod mene retko ko radi. Većinom ga uništavaju.
 
Sto nije za grejanje,lepo gori I sirovo

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
У неким селима у околини Смедерева постоји изрека да кисело дрво призива сиромаштво. И стварно када погледате запуштена дворишта фамилија које пропадају види се да кисело дрво буја.
 
I tako ja rešio da isečem dva velika stabla kiselog drveta starosti oko 50-70 godina,al teren nepristupačan,ako ih samo oboriš ima da sruše pola zgrada u dvorištu,zovem zelenilo da probaju sa hidruličnom rukom,obećaju pa nedodju,zovem druge da vide oni kažu nemoguća misija,nadjem alpiniste iz bg-a oni preskupi,od sve muke pozovem prijatelja koji radi kao sekac u šumi za savet,i kaže mi da nemoram nikoga tražiti da nas dvojica to možemo iseći,i tako je i bilo,bez ikakve štete stabla su bila isečena prvo granu po granu i gotovo,drvo je jako krto lako puca ali nikada vetar nije polomio ni jednu granu,ostavio sam nesto semena za pošumljavanje.
Da li si probao semenom da posumis i kako je proslo?
 
Slabo,skoro nigde nemam drvo iz semena sve je iz rasada,a sto ga vise sečeš ono se sve više pošumljava,sada sam posejao javor pa da vidimo.
 
Pitam posto sam i ja probao iz semena da posumim jedno parce ledine, i nije mi nista niklo, reko nesto sam uradio pogresno, ili seme sterilno
 
Nazad
Vrh