Rasipači mineralnog đubriva

Odgovori netacni. Tabele sluze samo za orijentaciono podesavanje,jer je gotovo nemoguce pronaci za ista djubriva tj npr. MAP iz Fertila UVEK sporije curi,nego drugi MAP. Cak mi je jedan iskusan savetodavac mehanizator dao preporuku ako radim sa Fertilovim djubrivima da do 20% povecam otvor,zbog slabijeg curenja njihovih djubriva u odnosu na ostala.
Kao sto se neki rasipaci uvoze iz` EU a kostaju 200-250e,tako se i nasi izvoze tamo,znaci zadovoljavaju bar neke kriterijume.
 
U tehnologiji proizvodnje,skladistenju.Nije onako klizavo,nego prasi i "zapinje".
Prosle godine sam prvi put radio sa kvalitetnim rasipacem kao sto je Amazone sa 2 diska i vlasnik mi je napomenuo ako radim sa Fertilom,a radio sam obavezno povecanje malo i potrefio je,isto to mi je rekao jos jedan covek kome je to struka da sa Fertilom povecavamo normu u startu.
 
Zašto je Fertil đubrivo drugačije? Mislim, u čemu je razlika pa da sporije curi?
Pricali su o tome prosle nedelje u emisiji Dobra zemlja.Zato sto je Fertilovo djubrivo lomljeno i ima ivice kao tucanik pesak,dok ostala djubriva su okrugla zrna i lakse izlazi.Pogledajte snimak od 30.35 Zanimljivo je da preporucuju skidanje mesaca.
 
Evo na 32 minutu od prilike covek rece da je za Fertil potrebno za 1/4 povecati otvor u odnosu na ostala djubriva. Zato te tabele nikad nisu 100% tacne,nego orijentaciono sluze.
 
Da nema foruma ja prvi ne bih ni pomislio taj da kupim,neki dan mi je bio prijatelj i iznenadio se kad je video kakav je i koliko kosta,izgleda ce i on kupiti.
 
Ljudi jel može neko na forumu da mi objasni kada bacam veštak rasipačem sa 2 diska kako da započnem njivu i kako da je završim ili kako da kažem da bacam kod sebe kolko treba da ne dupliram i da komšiji ne bacim ništa ako razumete šta hoću da kažem??
Pre sam bacio sa raspičem koji ima klateću cev znao sam sve kako ide ali ovo mi je nejasno jel može neko ovo da mi objasni??
 
Ljudi jel može neko na forumu da mi objasni kada bacam veštak rasipačem sa 2 diska kako da započnem njivu i kako da je završim ili kako da kažem da bacam kod sebe kolko treba da ne dupliram i da komšiji ne bacim ništa ako razumete šta hoću da kažem??
Pre sam bacio sa raspičem koji ima klateću cev znao sam sve kako ide ali ovo mi je nejasno jel može neko ovo da mi objasni??
Ja zatvorim recimo desnu stranu i njivu pocinjm da mi komsijski sklad bude sa desne strane , obidjem skroz unutar njive,a zatim otvorim desnu stranu i popunjavam sredinu.I na ovaj nacin ces morati da bacis nesto kod komsije ali znatno manje.
 
Mislim da je neko pisao da zatvori jednu stranu, i onda tera do komsija, i kad obrazdi njivu, onda rastura normalno sa oba diska.
Da li je ovo izvodljivo?
 
Ne znam u uputstvu piše da rasipač iako ima 2 diska on baca sa jednim diskom i na levu i na desnu stranu pa ne znam kolko da bežim od komšije da mu ne bacim veštaka??
 
Poslednja izmena:
Ja gledam da bacim i po komsiji 1m, jer manje baca svaki rasipac na krajevima. Ako je komsija slicniog razmisljanja kao i ja, bacice i on tako i super obojici.
 
Ja kad bi bacio svakom komšiji po jedan 1 metar onda ne bi ni imao ikakve zarade da se bavim poljoprivredom imam dosta parcela.Ne mogu da se zezam oko tih stvari naročito pošto su u tome jako velike količine đubriva!!
 
Kako obozavam statistiku i matematiku. Malko sam racunao, dosta je veci pad prinosa na redu do komsije ako se ne podjubri ljudski, nego na 5-10kg djubriva sto cu baciti na komsijsku zemlju.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh