Sudanska trava.

Ti hoces da baliras, ja je sejem za zelenu ishranu krava... Mi smo jedne godine probali da susimo, na otkosu je bila extra suva, ali kada je prosla kroz presu, bale su bile kao beton, sve smo morali da izdresimo da se ne bi upalilo...
 
Ti hoces da baliras, ja je sejem za zelenu ishranu krava... Mi smo jedne godine probali da susimo, na otkosu je bila extra suva, ali kada je prosla kroz presu, bale su bile kao beton, sve smo morali da izdresimo da se ne bi upalilo...

Ona je zajebana,zato je izgleda bolje baciti više semena-tanja stabljika.brže i bolje se osuši.
 
Zorane, možda pri prvom košenju, a već pri drugom (pogotovu trećem) ona se bokori kao i detelina, kako ćeš je onda osušiti?Ništa ti ne znači gušća sadnja, može samo da oteža stvar...
Pocerina je u pravu, nezgodna je za seno, jedino kada su extremne suše u leto, ko poseje Sudansku za seno je "na konju", niko ništa ne kosi, a ovaj pune prikolice nosi i istovara pod senik...
Rešenje sam našao u tome da je kosim kada prvi otkos pređe 50-60 cm, dok par sledećih što je niže moguće i obavezno bočnom kosačicom, eventualno rotacionom ali sa tzv. "razbacivačem otkosa", a zadnju sačekam da isprži prvi jesenji mraz, pa pokosim onako napola osušenu, i za dan-dva baliram...
 
Koliko treba sudanskoj da nikne? Danas je 8 dana i nista na vidiku. Uslovi po meni odlicni, zalivena kad je posadjena i sunce greje svaki dan.
 
Treba joj podosta, ne mogu ti u minut i čas reći, gledaj i čekaj, šta ti drugo preostaje, posejao sam 8. aprila, čini mi se, i jako retko i slabo niče, izgleda mi, biće nanovo...
 
Kod nas je u to vreme bilo dosta hladno. Mislim da joj ova temperatura odgovara ovde gde imam navodnjavanje, to je nazalost ona mala parcela od ar i nesto. Na onoj drugoj ne znam sta ce biti baceno je dosta semena skoro kg po aru ali nema kise nikako od kad je tu posadjena.
 
Kod mene je nikla dobro ona sto sam sejao pre 11-12 dana a ova veca parcela nema zalivanje pa ne znam ste ce biti
 
Staru detelinu bi morao da preorem ili istanjiram.Da li može i da li vredi posejati sudansku travu.
 
Ja sam posejao juče 1.5 j ali neću imati ništa deteline jer su mi mladu pojeli miševi a stara je dotrajala.Znam da nije kasno za setvu ali se sada ne može napraviti praškast setveni sloj kao za detelinu pa ne znam kako se sudanska trava ponaša u grudvama.
A imam 4 jutra-šteta da sve propadne pa bih pola posejao travu a pola kukuruz-čim skinem travuljine iz deteline.
 
Prošlog Ponedeljka sam napravio svojevrstan experiment...
Naime, radi se o tome da sam oprskao parcelu sa Sudanskom, preparatom Maton (Chemical Agrosava), koji mi je ostao od prskanja kukuruza...
Morao sam nešto da uradim, jer nisam mogao da dopustim da korovi (širokolisni) prevladaju i na kraju bace seme...
Jako retko je nikla, pa sam mislio da će iza onih kiša da nikne i ostatak, što se i desilo, ali intenzivan porast je izostao, jer su korovi bili brži...
Na ideju sam došao tako što sam čitajući Uputstvo za upotrebu navedenog preparata, uočio da suzbija širokolisne korove (kojih imam za izvoz), a da ne utiče na sirak...
Pošto su Sirak i Sudanska slične, odlučih se da probam...
Evo slika, tako danas izgleda parcela, da napomenem još da sam primenio 15ml preparata na 10 litara vode, prskao sam ručno,leđnom prskalicom...
Nemojte, Vi koji ovo čitate, da primenite isto na svojoj parceli, makar dok definitivno ne vidim konačan ishod!!!
Naravno, opet Vas obavestim o napretku (ili fijasku)...
03-06-151452.jpg
[/IMG]
03-06-151453.jpg
[/IMG]
03-06-151519.jpg
[/IMG]
 
može se prskati svime što ide u kukuruz za širokolisno prskao sam i zemljišnim (lumax radazin i slično) i kontaknim dikamba cambio i sl.i nijedno ne škodi ni sudancu ni sirku samo idu malo manje doze nego u kukuruz
 
Ma Maton je na bazi 2,4D,hormonski preparat i zna da napravi ozbiljna sranja i u kulturama za koje je registrovan.Kod njega je najbitnija velicina (porast) kulture koju stitimo.Drugo,kod kukuruza svi herbicidi povoljno izadju sa karencom zbog kasnijeg skidanja,a opet kod sudanca je taj period mnogo kraci,mora se i o tome povesti racuna,s obzirom da se ionako previse trujemo raznom hemijom.
 
20 stranica u ovoj temi, a ni pomena o herbicidima primenljivim za suzbijanje korova u Sudanskoj travi...
A ljudi su već više puta postavljali ovo pitanje, ali bezuspešno...
Da nisam napravio ovaj eksperiment sa Matonom, i potegao ovo pitanje, opet bi ostalo nedorečeno...
Do sada nikada nisam imao ovaj problem, i kada su se javljali ljudi sa ovim pitanjem, savetovao sam ih da ne čine ništa, jer je Sudanac takva biljka s kojom se ni jedna druga kultura (i korov) ne može takmičiti u porastu, te tako da ni nema potrebe za upotrebom preparata za suzbijanje korova...
Da li ste vas dvojica kolega (pankin i IVAN ILIĆ), već primenili ovo napisano u prethodnim postovima u praksi, ili su to teorije, ili iskustvo nekog trećeg...
Ako ste koristili herbicide, koje i u kolikoj meri, da već jedared dođemo i do takvih podataka, da ne moram-o da eksperimentišemo?
Evo i konkretno, mene zanima koliko vremena sada treba da prođe od prskanja ovim Matonom, do košenja i upotrebe zeleniša za ishranu stoke?
 
Za preparate na bazi 2,4D (kod Galenikinog Monosana),data je karenca za livade i pasnjake od 28 dana.Nigde se ne pominje sudanac,ali ovaj podatak bi mogao da bude neki reper.Inace,nikada nisam koristio herbicid u nijednoj travi,osim u detelini i to po potrebi.Imali smo jedne godine lose nicanje sudanske trave,parcela je licila na botanicku bastu,mogao se herbarijum popuniti najrazlicitijim travama.Sto pre smo skinuli prvi otkos i izbacili ga,prehranili KAN-om (kod mene je ph<4),ubrzo dobili kisu i sudanac se preporodio,bukvalno je gusio sve oko sebe.Na trecem otkosu je gotovo pocistio svu konkurenciju na parceli.
Onakva moc cetaljenja i brzog porasta kod nijedne druge kulture,cini mi se,nema.Zato mislim da njemu samo treba dati hrane i po mogucstvu vode,sve ostalo je na njemu.
p.php
 
Danas je obišao i ima je u rasponu od 20cm do 1m.Kad onda kositi.Sejana 8.5.

Sačekaj još malo, trebalo bi da bude oko 60 cm visine(recimo, prosek),pisano je o tome više puta do sada...
Da napomenem, dok sam još ovde, da je moje prskanje prethodno obavljeno početkom Juna, uspelo, korovi su nestali a Sudanac nastavlja dalje, neometen u razvoju i porastu, dakle uspešno...
Znači prva primena hemije u praksi u Sudancu a za suzbijanje nepoželjnih korova, 10ml Matona na 10 litara vode...
Sada mi samo preostaje da sačekam još desetak dana da prođe karenca preparata pa da pokosim prvu (bez korovštine)...
 
Nazad
Vrh