Sudanska trava.

A zbog čega bi bilo?
Svake godine sejem do 15. Aprila najkasnije...
Pročitaj celu ovu temu pa ćeš videti da i prethodnih godina većina u ovo doba seje...
Pa možda do 20-og...
Šta, da nije ko priče deda po selu kod mene?
Hladna zemlja, ne može se sejati, a danas nisam mogao da nabrojim sve u ataru koji su sejali kukuruz i soju...
Ko da sutra nije Vaskrs...
Šio mi ga Đura...
 
Vidi, s jedne strane, tvoj stav o ranoj setvi ove kulture je opravdan, jer okolnosti i uslovi za setvu u ovo doba (konkretno ove 2015. godine) nisu baš povoljni za rano sejanje Sudanske, tako da ovo što sam uradio sada, može biti mač sa dve oštrice, ali i pun pogodak, vreme će pokazati...
Alea iacta est...
Posejao sam u izuzetno suvu zemlju, nedovoljno toplu, očekivao sam značajniji porast dnevnih temperatura, što se i dogodilo, i zadovoljan sam, ali je problem vlaga u sloju zemljišta u kome je seme posejano (gornjem, dok u donjim slojevima je ima i previše)...
Ako uskoro ne bude kiše, makar par litara po kvadratu, da seme može da nikne, i ako se nastavi trend porasta temperature, ja sam na konju, u protivnom, tvoje pitanje iz prethodnog posta će biti sasvim na mestu a meni sledi u krajnjem slučaju presejavanje...
Radi se o maloj površini, tako da sebi dopuštam slobodu da grešim (ili ne)...
I kasni prolećni mraz ume da redukuje setvenu strukturu (kao prošle godine) pa sam iz tog razloga (a iz višegodišnjeg iskustva) nabavio veću količinu semena koju držim za rezervu...
Sada sam i lepo odgovorio, na ovaj način sam prvenstveno trebao da odgovorim na tvoje pitanje (koje sam u tom trenutku shvatio kao svojevrsnu provokaciju)...
 
Pitao sam te zato sto ja sejem oko 70 ari doduse sirka, ali slicno je to, za dnevno hranjene krava, i sejem uvek u maju... Doduse ja prvo pokosim perko, pa na to mesto sejem sudansku ili sirak... Probacu i ja ove godine nesto da posejem oko 20 aprila, pa da vidim sta ce biti, dok ostali 2.5 ha za kosenje i za silazu cu da sejem oko 10 maja....
 
auu...
ja sam za 20 kg krmnog sirka platio toliko. Syti expres brza posta, NS seme preko njih salje.
Mnogo je to za 5 kg.
 
auu...
ja sam za 20 kg krmnog sirka platio toliko. Syti expres brza posta, NS seme preko njih salje.
Mnogo je to za 5 kg.

Meni je jutros stiglo 15kg semena sudanske trave. Postarina isto 900 dinara. Oni to izgleda rebnu sve isto. Nebitno od udaljenosti i kolicine :). Ja sam NS-u blizi bar tri puta nego vas dvojica.
 
Poslednja izmena:
Ja danas posejao ono malo sto sam hteo. Sad imam nekoliko pitanja, zemlju sam dobro pripremio i nasejao i malo zagrnuo ali nisam valjao ne znam da li ima potrebe javljaju nesto kise pa ce to biti dovoljno? Ako ne bude kise ukljucio bi prskalicu da zalijem i valjda ne treba valjanje?
I jos da pitam jel moze ovo seme da stoji po nekoliko godina hvali li mu sta?
 
Ako može da služi za ispašu krava,kako onda može biti štetna ako se kosi na visini ispod 60cm a neko tvrdi i do 1m.Nema li u ovome malo kontradiktornosti.
 
Mi smo sejali pre 10-ak godina pa je izrasla preko 2m pa nismo znali kako da je transportujemo-na kraju smo je vezivali u snopove,
Sad moram da je sejam jer su mi miševi pojeli jutro mlade deteline a 2 jutra imam već 6-a godina a zaliha više nema.Zato bih da je kosim dok je manja da bi mogao da je baliram i lagerujem za zimu.
 
Ja danas razorao jos 3-4ara da posejem jos sudanske. Za 5 krava valjda ce biti po jedan obrok dnevno da imaju sa 4-5ari. Posejacu za koji dan.
 
Danas sejao jos 5ari i nisam sve zavrsio pisejao pola i 3kg otisla na to. Sad za drugu polovinu imam jos 1, 2kg. Zeznuo sambpa sta da radim. Pola ce biti gusto a pola retko
 
Nazad
Vrh