Sudanska trava.

a dal bi valjalo kod mene na 800 nadmorske visine,ipak je u nizim predelima toplije,ili mozda je kasnije sejati kod nas uglavnom sve kasnije stize hladnije je.
 
Poseješ u maju kad su više temperature.
Ja sam sejao za prvi maj i već oko 5. juna sam imao prvi otkos, ali sam trebao još ranije.

Prvi mraz je totalno ubija.
 
Visina je bila oko 70 cm.
Međutim, ne zaboravi da je tada bilo i prolećne vlage.
 
Poslednja izmena:
sudanska.jpg



Ovo je sudanska trava NS Srem, sijana 20.4., oko 3 kg sjemena po dunumu, zemlja je podjubrena stajnjakom, bez vjestackog djubriva, imao sam tri otkosa, ovo je pocetak kosenja u prvom otkosu a nakon 10-ak dana izrasla je za visinu IMT 539 sa kabinom, hranio sam krave preko dvadeset dana od tog prvog otkosa sa 6 dunuma. Na drugoj parceli sam je susio, 6 dana je susena i rasturao sam je dvaput, ali bale su bile teske, preteske medjutim nisu se pokvarile. Krave je rado jedu, i to u velikim kolicinama, ali sam u tom periodu imao nizak sadrzaj mlijecne masti u mlijeku.Kupio sam je sa Sip samoutovarnom prikolicom bez problema. Sve u svemu odlicno hranivo u ljetnom periodu.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Takva sudanska trava, kao na slici, je pogodna samo za davanje u svežem stanju.
 
Kako izgleda seme sudanske trave,kom semenu je slicno

- - - - - - - - - -

Kako izgleda seme sudanske trave,kom semenu je slicno
 
Nisam kupio, nego našao staru zalihu nekih 30kg.

Sve nešto mislim da ove godine sudansku travu kosim bočnom kosom, umesto rotacionom. Biće tanji slojevi, pa bi trebalo lakše i brže da se prosuši.
Inače ovih dana sam počeo da dajem govedima baliranu sudansku travu. Za neverovati. Ubiše se za njom. A vode popiju naopako. Iako je moj kum, koji mi je balirao sudansku travu, predviđao da će u balama plesniti, nema ni traga od plesni.
 
Nisam kupio, nego našao staru zalihu nekih 30kg.

Sve nešto mislim da ove godine sudansku travu kosim bočnom kosom, umesto rotacionom. Biće tanji slojevi, pa bi trebalo lakše i brže da se prosuši.
Inače ovih dana sam počeo da dajem govedima baliranu sudansku travu. Za neverovati. Ubiše se za njom. A vode popiju naopako. Iako je moj kum, koji mi je balirao sudansku travu, predviđao da će u balama plesniti, nema ni traga od plesni.


U jednom od prethodnih postova u ovoj temi objasnio sam na koji je način spremam kao seno i baliram..........Apsolutno je logičnije kositi je bočnom jer kako je pokosi, tako je i ostavi, dok je rotaciona odmah i sakuplja na redove,pa odozgo se osuši a odole ostane zelena i badava je okrećeš suncem ili nekom drugom priključnom skupljačicom sena za traktor.........
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Kako bi izgledalo kada bi se zapusile 2 rupe a 3 ostavila na zitnoj sejalici i tako posejati sudansku travu?Da bi moglo da se silira sa jednorednim kombajom za kukuruz,odnosno da se daje zelena.
 
Može i tako samo će biti dosta manji prinos nego da je sejana redovno odnosno biće ređi sklop.Lako se kosi i ručnom kosom a može i trimerom,isprobao sam a u svakom slučaju rotacionom ili bočnom kosačicom.Sveže pokošena ili zelena može da se daje u velikim količinama jer je goveda rado jedu i nema bojazni od napinjanja i ostalog.
 
Nazad
Vrh