Sudanska trava.

malaksalo

Član
Učlanjen(a)
21 Nov 2011
Poruka
1.166
Lokacija
Progar,juzni srem
Resio sam na prolece da posejem sudansku travu.Ne znam bas nesto mnogo o njoj i to sto znam slusao sam od ljudi koji su nekada sejali(20 god) ili je neki njegov sejo.Voleo bi da cujem nesto konkretno.Kako se seje,na kakvo zemljiste,kada,kakva agro tehnika.Onda,kako je naj bolje davati govedima?Zelenu,suvu,siliranu...?
 
Branko mi smo je sejali ranije.Seje se u drugoj dekadi Aprila meseca da bi se izbegao udar nekog poznijeg mraza.Ima visokih i niskih sorti.Visoke su u stanju da narastu i preko 3 metra i onda je jako nezgodno kositi.Džin spada u visoku sortu a ako ne grešim Sremac u nisku.Seje se oko 20 kg po ha običnom žitnom sejalicom.Mi smo je davali zelenu i to u ne ograničenim količinama jer ne škodi govedima uopšte.Za baliranje je ne bih preporučio jer joj treba veoma mnogo vremena za sušenje,čak i do mesec dana i opet postoji opasnost da će se upaliti.Od nje se može praviti senaža a ima 4 redovna košenja za sezonu što nije loše.Sejana je uvek u baštu a od agrotehnike ništa nije primenjivano.
 
Da bi sve ovo dala treba joj mnogo, mnogo vode.

Potpisujem.Sto se tice agrotehnike,sto rece Matic,i nije zahtevna,ali trazi dosta vode.Desavalo se da iz setve izadje toliko proredjena da pomislis da je odmah preores.A onda prvi otkos valjana kisa i onda cudo od mase.Ima odlicnu moc cetalenja i regeneracije uz vlagu i nesto djubriva.Ove godine smo posejali nesto malo na 30-tak ari,imali smo jedan otkos koji je vise licio na neku otavu.Malo je reci katastrofa.Inace stoka je rado jede,kod mene je neki daju i svinjama kao zelenu masu.
 
Zanima me da li je dobra za mlecno govedarstvo da li se povecava kolicina mleka i kvalitet,posejao bih na prolece 2kj pa bi silirao:sta:
 
Po mom iskustvu, ODLIČNA je za ishranu muznih krava i konja (mada su me svi tzv. konjari odvraćali od ove ideje,kada naravno postepenim prekidanjem davanja konjima drugih vrsta sena,lagano pređete na "sudanac") jer ima veoma visok procenat šećera za travne vrste,pa je stoka jede vrlo rado i u većim količinama od drugih vrsta hrane (nekada im toliko dam da počnu da povraćaju,kada im male količine koje preživaju krenu da ispadaju iz usta,koliko se nažderu) pa time povećavaju i kvantitet i kvalitet mleka.Najbolje je davati "u zeleno" tj. tek pokošenu, jer je tada najbolje jedu, a i davati je u obliku sena nije problem.Pošto imam jutro zemlje sa koga moram da prehranim u toku zime tri krave i jednog konja,a kvalitetno seno mi je neophodno, sadim detelinu koja traje 4-5 godina,posle koga iznesem 15-20 prikolica (tipa Dubrava S. Mitrovica od 2.8t) stajnjaka,zaorem, pa naredne 2 godine sejem sudansku travu koju kosim i u zeleno, i spremam senažu za zimu, nekada baliram, a nekada nosim pod senik "u rinfuzu" tj. nebalirano, zavisno od vremenskih uslova tekuće godine (tačno je da se suši dugo vremena i po nedelju dana pri visokim letnjim temperaturama, ali joj zato kiša u nekim normalnih količinama i intervalima NE SMETA, kao detelini koju posle par kišnih dana možete da odnesete sa njive kao neupotrebljivu za ishranu stoke).Da je neko nekada silirao sudansku travu nisam čuo,ali pošto znam da se npr. stočni sirak može silirati, pretpostavljam da bi i sudanska trava mogla....Moj ti je savet da poseješ pola jutra kao neku vrstu probe, pa onda eksperimentiši s raznim načinima njenog spremanja i prezentovanja našim rogatim ljubimcima od minimum pola tone...P.S. Ove jeseni mi ističe rok trajanja detelini, pa sledi gore opisani postupak i sejanje sudanske trave u proleće...
 
Ove godine nisam našao seme u prodaji. Na tavanu sam našao 5kg semena koje mi je stajalo 5 godina (sorta Sava). Lepo je nikla i sa te parcele sam nabalirao 80 bala. Bilo je suvo leto, ali i pored toga se otkos sušio po 10 dana.
 
Kupujem sertifikovano seme sorte Srem isključivo sa Istituta na Rimskim Šančevima. Pitanje: Jesi li okretao/prevrtao otkose i čime si kosio,rotacionom ili klasičnom bočnom/zadnjom kosačicom?
 
Košeno rotacionom kosilicom. Nakon 7-8 dana sakupljeno po 3 reda u jedan red sa sunem i nakon dan-dva balirano.
I ja sam hteo da kupim seme na Rimskim šančevima, ali ga nije bilo u prodaji.
 
?Ja sam mislio da posejem sa zitnom sejalicom na svake dve lule i da siliram sa ovim kombajnom,sta mislite?
sam7740.jpg
 
Košeno rotacionom kosilicom. Nakon 7-8 dana sakupljeno po 3 reda u jedan red sa sunem i nakon dan-dva balirano.
I ja sam hteo da kupim seme na Rimskim šančevima, ali ga nije bilo u prodaji.

Razumem, klasičan postupak spremanja senaže od deteline lucerke....
Vidiš, kada kosim bočnom kosačicom, vreme sušenja se skraćuje za 2 dana pa tako od košenja (pri visini od 50-60 cm) do odnošenja sa njive "u rinfuzu" prodje samo 7 dana što je prihvatljivo, osim ako ne padne kiša....Jedared mi se dogodilo da je preko postojećeg otkosa krenula nova jer je kiša redovno padala pljusak po pljusak, ali sam uneo seno sudanca bez ikakvih gubitaka (malo tamnije žute boje nego inače).Skupljam suncem ili ručno, zavisi od volje i raspoloživog vremena i mehanizacije.
Kada kosim rotacionom,obavezno posle 4-6 dana okrećem otkose suprotno od smera košenja i vraćam ih na isto mesto (ne sakupljam), pa posle 4-5 dana skupljam suncem ili ručno i presujem ili vozim onako...

Odgovor za člana Zmaj 151 na pitanje postavljeno u prethodnom postu: Probaj po principu pokušaj-promašaj (ili POGODAK), pa ćeš uskladiti ideje i realizaciju....
 
Ako planiras da se patis ti je sej,ko je nije sejo taj nezna sta su muke oko skupljanja, prevoza, baliranja a .jos rucno to se tek muke ti na vile ona sa vila.Kod nas je kombinat sejo i siliro pre nekih 15 godina al su odma te godine odustali.razlog neznam al je vise neseju .
 
A cemu ti sluze ruke da nabacis na prikolicu? Mi tako radimo,jest malo vise muke,al se moze uraditi i nahraniti stoka. Kosimo ili rucno ili rotacionom,pa je onda rukama skupljamo na prikolicu i dajemo kravama da jedu. Na prolece ponovo sejemo ako nadjemo seme i opet po istom principu,ove godine slucajno nadjeno u Sapcu u jednoj poljoapoteci.
 
Ako planiras da se patis ti je sej,ko je nije sejo taj nezna sta su muke oko skupljanja, prevoza, baliranja a .jos rucno to se tek muke ti na vile ona sa vila.Kod nas je kombinat sejo i siliro pre nekih 15 godina al su odma te godine odustali.razlog neznam al je vise neseju .
kupi samoutovarnu prikolicu pa da vidis sta je poso.ja hranim 15 grla od 15.juna pa do danas sa 80 ari .u prolece povecavam povrsinu.
 
I ja sam sejao ove godine prvi put mada sam je kasno posejao. Sejao u njivu sa koje sam skinuo graoricu . Iako sam je jako kasno posejao opet je stigla da je dva puta pokosim, i danas sam isao da gledam malo je zeznuo mraz sinoc .... Al je dobra stvar i telad su kod mene jela ko luda !
 
Ako sam dobro skonto ove postove jel to mora da se seje svake godine ili moze da traje duze,imam njivu pođubrenu preoranu i naprolece bih posejo. kolko vidim da kositi se moze dva tri puta na susnoj godini to je super.
 
jednogodisnja biljka. kad je normalna godina bude i 4-5 kosnji
 
Sudansku sam travu 2012-te godine kosio pet puta.
Goveda je vrlo rado jedu, ali nakon nje toliko piju vode da sam pomislio dal nisu nešto bolesni.:osmeh:

Već sam nabavio seme za ovu godinu.
 
Nazad
Vrh