Uzgoj krava na otvorenom

kako navici krave da izlaze na pasu , ulaze na jarmu . Kako postupati prvih dana , sta moze da bude problem
dresirajih na zvonce ili pištaljku ili tako nešto,i svirneš malo hrane i one ulaze tj izlaze,tako se stiče onaj uslovni refleks,neumem bolje da objasnim.
 
Slučajno sam pogledao temu pa sam se oduševio slikama koje su postavljene na prethodnim stranama, mislim na krave na ispaši. Milina za videti, prelepo. Srednja poljoprivredna škola u Šapcu ima mini farmu i krave imaju ograđen pašnjak, proletos sam gledao, krave u podne polegale ispod drveća u hladovinu i preživaju, uživaju. To je retkost, uglavnom ne izlaze iz štale.
Rale ja sam ovce naučio na zvižduk pre nego što im dajem zrno, tako da im je to stečeni refleks, verovatno bi i sa kravama moglo tako. Kada ih teram na ispašu, do njive pomogne mi neko a kada se napasu i hoću da krenem kući zviždim i one krenu za mnom .
 
Bio sam malo preko "bare". U SAD-u 90% tova se odvija na otvorenom prostoru, tj u sistemu krava tele sa završnom fazov tova u feedlocima (nešto slično ispustima sa nadstrešnjicom), zanimljivo deluje ali imaju neverovatne resurse i ozbiljan broj grla. Evo nekih fotografija....







Inače ovo je njihov simentalac čistokrvan ( simental), ja sam im rekao da bi ih u Srbiji poslali na posmatranje kad bi rekli da je ovo simentalac :cool:





 
Imamo i mi potencijala ,volje za rad ali sta vredi kad Drzava nema sluha za stocarstvo, u Srbiji hiljade hektara pasnjaka a stoke nigde i ovo malo sto je ostalo svakodnevno se ide ka unistenju.
 
Bio sam malo preko "bare". U SAD-u 90% tova se odvija na otvorenom prostoru, tj u sistemu krava tele sa završnom fazov tova u feedlocima (nešto slično ispustima sa nadstrešnjicom), zanimljivo deluje ali imaju neverovatne resurse i ozbiljan broj grla. Evo nekih fotografija....







Inače ovo je njihov simentalac čistokrvan ( simental), ja sam im rekao da bi ih u Srbiji poslali na posmatranje kad bi rekli da je ovo simentalac :cool:





Mene ovo lici na Angusa :D:ppozdrav:
 
Prof.dr.Seljak. Znas li kolika je tamo cena bikova na kilo, mozda si pitao ili nacuo, cisto me zanima
 
Iskreno da vam kažem svud je ista priča kad pričaš sa seljakom(u SAD sa farmerom, kaubojom :osmeh: ), isto se žale, iste priče kao i ovde, u prvom momentu samo što se nisam zasmejao. Al manje više svud je pozicija stočara ista. Oni trenutno imaju najmanji broj grla od 1933. Visoka cena kukuruza poslednjih par godina uslovila je da veliki broj stočara batali posao i radi samo ratarstvo. Cena se određuje na linij klanja od kvaliteta trupa, i kao reper se korsti angusov trup,tj taj neki tip, jer je to njihovo tržište prepoznalo i asocijacija izlobirala, pa je i simentalac crn, da bi postigao bolju cenu. :osmeh: Inače cena je kao i kod nas na liniji klanja, možda i za nijansu niža. Slažem se da liči na angusa, to i jesu melezi sa angusom, ali se razlikuje od čistog kad stoje jedan do drugog, inače ovako nisam bio siguran kad su u pitanju bikovi šta je simentalac a šta simangus (melez) koji su vrlo popularni.
 
Bio sam u 5 država Nebraska, Misuri, Ajova, Kanzas i Viskonsin... Ove prve četiri su pretežno ratarsko-tovni proizvodni sistemi a Viskonsin je do skora bila broj 1 po broju mlečnih grla, sad je to Kalifornija.
 
[h=2]Krave čuva od vukova i parafa[/h]
Vitomir Ćirić | 13. novembar 2016. 07:07 | Komentara: 0
Ivan Potić (55), iz staroplaninskog sela Koprivštica, sam na planini pazi stado i bori se sa problemima. Kada je pre petnaestak godina ostao bez posla u Pirotu vratio se u selo i bavi se stočarstvom

24%20pirot,-poticeve%20krave%20%20(2)_620x0.jpg


KADA je pre petnaestak godina, kao i mnoge njegove kolege, ostao bez posla u Pirotu, Ivan Potić (55), iz srednjovisočkog sela Koprivštica, odlučio je da se vrati u selo i živi od stočarstva. Malo-pomalo, od nekoliko krava napravio je krdo od 25 grla, koje tokom letnjih meseci čuva u mestu Zanoga, na slobodnoj ispaši, dok ručno uz pomoć motokultivatora sprema hranu za zimu kako bi dočekao naredno leto i opet pokrenuo goveda na ispašu.


Stoku obilazi po nekoliko puta mesečno, nosi krmivo, so, proveri da neka krava ili tele nije završilo u čeljustima vukova, a onda opet nazad u selo, na livadu gde kosi i sakuplja seno. Sve radi sam, kako ovde kažu, stoka mu ide od ruke, trudi se i s vremena na vreme plati poneku kaznu jer ne prati propise ili ga iz nekog razloga prijavi poneki stari gorštak zbog svakojakih banalnosti iza kojih se, kako kaže, krije zavist.

- Pre četiri godine, uz potrebne papire koje sam jedva obezbedio uzeo sam podsticajna sredstva od 35.000 dinara za čuvanje teladi. Moja obaveza je, po ugovoru, bila da ih čuvam 180 dana i da ih posle toga preuzme neka klanica. Prošlo je 250 dana, telad su već prerasla u junad, a niko od pirotskih klaničara nije hteo da ih preuzme, pa sam morao da ih prodam jednom nakupcu koji je došao u selo. Jednostavno, nisam više mogao da ih čuvam, jer nisam imao ni para.

Nedavno sam dobio rešenje da vratim sva sredstva sa pripadajućim kamatama. Zbog toga, ali i još nekih drugih stvari, nameravam da se obratim ministarstvu, jer nemam vremena da se stalno vučem po gradskim šalterima i objašnjavam sa činovnicima, koji stalno traže nove papire - priča Potić
.

24%20pirot,-poticeve%20krave%20%20(1).jpg




Ovih dana sprema se i da podnese privatnu tužbu protiv trojice žitelja sela Gostuša, a razlog je, kako kaže, zlostavljanje njegovih krava.


- Ova stoka je moj jedini kapital, od nje živim, uplaćujem radni staž i ostale prinadležnosti. Zavist među ljudima je ogromna iako je planina pusta i ima mesta za svakog. Ima ljudi koji godinama ne izlaze na svoje livade, ne kose ih, niti čiste, a kad čuju iz treće ruke, da su moje krave pasle po njihovoj parceli, odmah tužakaju, umesto da mi se zahvale što im livade nisu urasle u korov i trnje.

Zato u poslednje vreme više strepim od ljudske zavisti nego od vukova koji su mu proletos zaklali jedno tele - kaže Potić

SITNE pakosti ga nisu pokolebale, namerava da i dalje povećava svoje krdo. Hoće i da piše Ministarstvu poljoprivrede, jer misli da se na ovakav način ne razvija stočarstvo na opusteloj Staroj planini.

24%20pirot,-poticeve%20krave%20%20(3).jpg



- KRAVE su na slobodnoj ispaši. Oni tvrde da su dospele čak desetak kilometara od mesta gde ih ja izgonim, do njihovih imanja.

Nedavno su im, navodno, napravile štetu, pa su tri grla zatvorili u napuštenoj pojati i nekoliko dana ih držali bez hrane i vode.

Trajalo je to sve dok nisam otišao po stoku i pripretio tužbama koje ću sigurno podneti, jer je stoka bila žedna i gladovala nekoliko dana i naravno kalirala.

Po tragovima sam video da su ih dogonili izdaleka, tačnije čak sa mog imanja, pa sve češće mislim da su želeli da ih ukradu - zaključuje Ivan.


http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:634739-Krave-cuva-od-vukova-i-parafa

 
Nazad
Vrh