Uzgoj krava na otvorenom

Jeb.. krave, jeb.. ovce , sto bi one pasle u nasoj Vojvodini kad smo mi povadili svo drvece, poorali sve pasnjake obale kanala pa cak i puteve sve nam je malo okrecemo traktore na asfalt i opet ulazimo u njivu i to niko ne vidi ili nece da vidi, a ti Holandjani,Francuzi,Talijani sta oni znaju o stocarstvu mi smo bre najpametniji i nama ce sve resiti nasi politicari koji nisu ni videli kako izgledaju krave **greška ti drzavu , bila mi vet ins pre neki dan i normalno proseravanje nema ovo nema ono, u buduce nema vise klanja kuci, nema uginuca a ako se desi ug onda moras da zoves kafileriju da odnese les i naravno ja placam, maticna sluzba deli novce samnom od subvencija kao da smo mi ortaci , pitam ja insp pa kako vi mislite ovim merama da unapredite ovo osakaceno stocarstvo mislite da sam dobio odgovor naravno da nisam. Nas stocare je dosla da jeb.. a ovi sto su sve zivo preorali njima dajte jos nafte da mogu da preoru i pesak .
 
Tako je
Pa ko bo bio stočar kad je tona kukuruza već godinama 1500-2500 eura.
Naj lakše je posejati i uživati.
Međutim nije više tako bar ja mislim da neće biti više.
Ko će da kupi taj kukuruz i ostale proizvode koje isključivo koriste ljudi za stoku.
E pa nema više ko to da kupi.A stoke nikad manje.
Moraće malo da se sedne i da se razmišlja.Neće biti više ni repe.Evropa ukida zabrane uvoza šećera od trske od 2018 biće velika igranka pa če mo da vidimo.
 
Cini mi se da nikad vise nije bilo povika da stocarstvo strmoglavo juri ka bezdanu,a da,paradoksa li,nikad vise se nije i cinilo da sto pre stigne tamo dole.Citam Kiflerov post i kao da gledam majmune u odelu koji su mu bili u goste.Sve sami partijski vojnicici,sa ko zna kako prizavrsenom nekom skolom,uglavljeni u vampirski drzavni aparat za isisavanje ono malo krvi sto je postenom seljaku preostalo,a usput skupo odeveni,da uliju strahopostovanje i izgledaju ozbiljno pretece.Sve imaju,samo mozga nemaju,a pogotovo ni trunku znanja iz stocarstva,kao i poljoprivrede kao jedne specificne proizvodnje,generalno.Medjutim,takve fantomske agencije,firme,sluzbe...su tu da bi ubile i ono malo optimizma i elana sto jedva tinja u srpskom seljaku.Ja sam siguran da niko iz resornog ministarstva ne zna put od njive do trpeze,put lavirinta,rebusa,zagonetki,Sizifovog posla.Mozda i zna,ali nece da se potrudi da sagleda na koje sve probleme nailazi njihov proizvodjac.Njima je poznata samo bogata trpeza,koju dobijaju od tog zuljevitog seljaka.Ali kada ga konacno dokrajce,tog hronicno napacenog delatnika,nadam se da ce im i trpeza biti drugacija.Nadam se da ce konacno poceti da jedu nusproizvod svoje probave,kao sto to inace figurativno cine svakog dana na svojim javnim nastupima i ispadima.Prijatno im bilo!
 
Drzava moze bez domace proizvodnje mleka i mesa. Taj mali problem resava uvozom i pritom ce jos i zaraditi. A za propadanje stocarstva je naravno kao i za sve ostalo kriva Svetska ekonomska kriza. Nije do nasih politicara.
 
Najlakse je posejati i sedeti na sokak gledati celo leto kako mucenici dovlace slamu i detelinu i naravno smejati im se, mala ispravka za momu jer je mislio na vagon kukuruza ane tonu sem ako nije kod njega ta cena po toni, kod mene u mom kraju je kukuruz 15 din kg sad se postavlja pitanje kome ga prodati stoke nema da ga potrosi a ta Drzavna Evropa samo ceka kako ce skroz sjebati ovo malo sto je ostalo . Drzava nemoze bez domace proizvodnje to je iluzija po kojoj zaradjuju uvoznici mi uvozimo umesto da izvozimo poljoprivredne proizvode ,pasulj, beli luk,mleko, meso,paradajz itd.
 
Na žalost ovde više nema moderatora, zadnja strana nema nikakve veze sa temom.
 
IMG_4836.jpg
IMG_4850.jpg
IMG_4866.jpg
IMG_4840.jpg
 
Bravo ovako da vas vidi ministar mlade zagrljene sa stapom u ruci kako cuvate krave , bez razmisljanja bi trbao da vam da 10000e bespovratnih sredstava. Na predposlednjoj slici tu kravu iz profila boli noga ili gresim?
 
Svaka vam cast!Ovo su slike kojih je sve manje u Srbiji,zemlji seljaka koji su vecinom postali gradjani,i onih drugih koji bi na selu da budu takodje gradjani.Pa se vise ne zna da li seljoberi vode ovu zemlju,a gradjani hodaju selom,ili se to samo srpski seljak pogubio u zlim vremenima tranzicionog perioda,koji u Srbiji nikako da prodje.Da ne se..m vise,sve pohvale jos jednom ovim mladim ljudima,ocigledno punim elana.
 
A šta te sprečava da ih isteraš?
Kiša?
Da se neće istopiti možda?
Ja izbacim moje napolje iz prostog razloga što sam prinuđen, ali od strane samih krava koje imam. Ne razumeju da je napolju kiša nego su izuzetno nervozne i glasne u štali pa da se nesvađamo,i rukovodim se linijom manjeg otpora, liferujem ih napolje...
Jedino kombinacija:
kiša - jak vetar - niska temperatura vazduha
je situacija kada me nikako ne mogu ubediti da ih odvežem i pustim napolje...
 
Meni neki dan pokisle i odma pocele da litaju.

- - - - - - - - - -

nisam stigao da napravim nastresnicu u ispustu
 
Mislim da su počele da litaju od zeleniša koji im daješ ::namigivanje::...Možda i grešim...

Nastrešnica je dobrodošla, naravno, ne treba biti bezobziran pa ih terati da stoje na hladnoj kiši...
Moje su još uvek napolju, i u ovo nestabilno vreme više se plašim od udara groma, nego od same činjenice da će pokisnuti, jednom me je 2010. zadesila oluja koju ću pamtiti ceo život...:kisa:
wx5rxdq8bjxq5o19842.jpg
[/URL][/IMG]
6c7np6r7ig2n18ugh5f.jpg
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

Evo i mojih ljubimica
dve krave i jedna junica...
Na povratku kući sa pašnjaka...
8bowr8vcdvm71qum6wt3.jpg
[/URL][/IMG]
280t13br6yfv00uri8su.jpg
[/URL][/IMG]
 
Sirotinja i beda sto se tice stocarstva kod nas u Vojvodini toliko prostranstvo a ti dve krave i jedna junica na toliko trave.
 
Pa držao bih ja i više al nemam uslova, imam samo jutro zemlje, treba i slame navući i sena, a o kukuruzu da i ne govorim...
Imao sam i četiri, jedna mi je crkla prošlog leta, kao posledica trajanja one duge vrućine...
Ovako, isteram ih napolje, pasu travu, malo ih pričuvam, popodne vratim kući, pojedu koju kilu obroka, pomuzem šta i koliko god da daju mleka i to je to...
Još nešto, neće niko da tera na ispašu, jer nemaju ljudi vremena, to im je opravdanje, za lenjost, treba trčati za njima, pašnjak je daleko od sela jedno 2 km, neće da se zamaraju i gube vreme, kažu, bolje da rade čisto ratarstvo ili jednu i dve krave drže u štali na vezu...
I da se razumemo, smatram da će velika većina ljudi ovako da razmišlja, batali stoku i rasproda krave, pa kad ovi Mlekari budu videli da nema sirovina, ni uvoz im neće pomoći, da vidiš kad počnu da trče za Kooperantima i traže mleko u bilo kojoj klasi i bilo kakvog kvaliteta...
Moje skromno mišljenje, zato i istrajavam u ovom poslu, a i žao mi je goveda, kako da ih prodam na klanje kada sam svaku othranio, a liniju (genetiku) izvlačio osemenjavanjem skoro dve decenije...
Redovno se tele, skoro iz prve (retko iz druge) ostaju steone, telad su sve skuplja i skuplja (kao posledica nedostatka ponude), tako da ću još neko vreme imati zadovoljstvo da uživam u druženju sa mojim rogatim ljubimcima...
 
Nedobijaju zelenis, i dalje jedu lucerku i livadsko seno i poneku balu sarovine. Tako da nije od zelenisa. Holstajn je osetljiv na sve

- - - - - - - - - -

izasle malo u setnju
 
Nazad
Vrh