Uzgoj krava na otvorenom

Probna pasa

Posle duzeg dvoumljenja odlucio sam da se oprobam na pasi
33kvdco.jpg


- - - - - - - - - -

vxkr2x.jpg


- - - - - - - - - -

2nkuy51.jpg


- - - - - - - - - -

33ff1qd.jpg
 
Prelepe slike sa pasnjaka,Nemam gotovo nikakvih uslova za ovako nesto,ali mi je to prosto san,a o ekonomskoj racunici i zdravlju stada da i ne govorimo.
 
Odlicne slike i ujedno najbolja stvar u govedarstvu.Bravo za onog ko moze a steta za nas sto nemamo te mogucnosti.
 
Kao sto sam pisao to je proba prvi put ove godine, ne muzem ih jer sam probno ostavio dva komada da se tamo otele slikacu ovih dana to zensko tele koje je odraslo na pasi ,ovo malo sa slike. Sada su jos uvek tamo posto je vreme meko,kuci sam dovezao te koje trebaju da se tele a na pasi imam 12 komada trenutno,naprolece planiram da isteram sve napolje i tamo ih muzem sve kategorije imam 27 kom. Povrsina je ogromna par hiljada hektara to je deliblatska pescara neogradjeni deo koji je vojni poligon ,vojske nema tako da nas niko ne dira kod tog salasa sam busio bunar i imam vodu jer leti presuse svi iyvori u pesku. Sad kad sledeci put zahladni dovozim ih kuci do proleca.
 
Podolce je drzao neki lik iz banatske palanke ali mislim da ih nema vise, ovde gde sam ja ima jos jedan bosanac sa kravama i niko vise , ima oko 300 ovaca i svi smo na povrsini preko 1000 hektara tako da nemamo nikakvih dodirnih tacaka.
 
Ne bih da ispadne da pametujem ali zar nisi imao neku udolinu ili zavetrinu za skloniste da pravis.
Na planinama bacije i na severu Backe madjarske kuce sve su u udolinama da prirodno zastite stoku i ljude od vetrova.
 
Neznam dali si video kako izgleda Deliblatska pescara ,ali zimi sav sneg vetar skine sa tih brdasaca i poravni sve rupe i kotline , sa ceone to jest juzne strane postavicu metalne table i to ce biti odlican zaklon inace ovo je za prolece leto jesen a zimi idu kuci. Postavljeno je na brezuljku i zbog vidika, tako da ako bude posetioca budu vidljivi iz dalje .
 
Bio sam u pescari od Grebenca, tamo je malo vise gloga i sume nego sto je na tvojim slikama. Covek koji me je vodio pokazao mi je gde su stocari u pescari imali pojate, odnosno gde su bile zemunice u polovinama brda, zato sam te i pitao da li si imao neku zavetrinu.
Inace ameri drze goveda u ovakvim uslovima ko kod tebe u pescari i to bez ikakvog zaklona tako da ce kravama tvoje skloniste uvek dobro doci :) i na korist da bude posao i objekat :ppozdrav:
 
Ovo je kao sto sam pisao proba,a zemlja to jest pesak je vojni poligon tako ako ovo prodje idemo dalje sa gradnjom 100 metara od ovog objekta ima rupa iz koje je uziman pesak kao sto ti kazes uvala tu sam busio bunar i ako opstanem u ovom poslu verovatno da cu tu praviti objekat za zimu slikacu i to pa ce se videti :ppozdrav: . Sve ovo sam finansiram tako da mora da ide polako ali sigurno .

- - - - - - - - - -

sxf70w.jpg


- - - - - - - - - -

2myr8y8.jpg


- - - - - - - - - -

2v0h2zk.jpg


- - - - - - - - - -

2vmvypv.jpg


- - - - - - - - - -

Na prvoj slici je ono zensko tele koje se otelilo na pasi.
 
Poslednja izmena:
decki poz ko god moze da drzi vani preko sezone to je najbolje i najlakse za rad i odrzavanje uz to su krave mlijecnije na ispasi i zdravije i cistije kod mene izadju oko polovine aprila pa do novembra su vani.a kod druga tj komsije u martu pa sve do prvog jakog snijega tj pocetak decembra.aa poznajem covjeka iz Makarske tj Hrvatska na Biokovu ima preko 150 komada 24 sata vani i zimi nikad im nije bale sijena alii suu extra.zato bih preporucio ko god ima pasnjake dobe i velicnu samo vanii samo preko zime unutra

- - - - - - - - - -

to je kod nas od 1997 stalno su vani tj u mom kraju Bosanska Krajina (Kljuc i Sanski Most)
 
Tako je ,to samo kod nas se krave smeštaju u smrdljive štale.
U celoj evropi su krave na ispustu ili pašnjaku.
Video u Francuskoj i Italiji.
Zdrave ko kremen ceo dan na vazduhu.
 
Najprirodnije i najjeftinije držanje sa jednim velikim problemom - da im neko ne pomogne da odšetaju u prvu klanicu.
 
Nazad
Vrh