Tovni pilići

romanista307

Novajlija
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
3
Pozdrav svima !! Izuzetno korisne informacije mogu da se pronadju ovde,stvarno hvala svima koji su spremni da podele svoje znanje sa nama,koji ga nemamo !! Mene interesuje vise stvari : sa koliko dana se kolju tovni pilici,ima li da se kupi gotove krmne smese za pocetni tov pilica tj.za prve 4 nedelje,a naravno i za period posle toga pa sve do klanja tzv. krmna smesa "dvojka" i koliko otprilike coveka kosta sve to ? Cena pilica i troskovi hranjenja... Koliko dnevno tovni pilici pojedu parica ??

Hvala,unapred
 
Kolju se sa 50 dana (ako hoćeš 2.1-2.3kg. težine zaklanih), starter se daje od 0-21 dan (oko 1kg. po piletu), grover se daje od 22-33 dana (oko 2kg. po piletu) i finišer (bez kokcidiostatika) se daje od 34-do kraja tova (oko 2.5-3kg.) Ostalo ćeš sam odraditi digitronom kada saznaš cene koncentrata!
 
tako isto i ja radim samo drzim dva dana duze,i sa finiserom kombinujem u poslednjih 10 dana prekrupu,kako bi se "izcistili"od koncentrata i postizem prosecno 2.3-2.4kg!!!!
 
  • Like
Reagovanja: som
Tov brojlera je verovatno najdinamicnija proizvodnja u oblasti stocarstva. Potrebno je imati mnogo dobar digitron da se sve proracuna i jos vise srece da tura pilica stigne u pravo vreme kad je dobra cena za prodaju. Turnusi su kratki i novac se brzo obrce ali kako moze da se dobro zaradi tako se ponekad i gubi. Kod ove proizvodnje je najbolje ici u kontinuitetu jer se desava da se na nekoj turi dobro zaradi a na nekoj da se bude na nuli ili ode u minus. Problem je sto nema sigurnog otkupa pa se cesto desava da kajmak pokupe oni koji kolju. Sa stalnom proizvodnjom i sigurnim kupcima proizvodnja je dosta sigurnija a jos je bolje ako se brojleri prodaju kao zaklani jer je tada veca zarada. Kod kalkulacija se ne sme gledati najjeftinija hrana jer tada proizvodnja moze biti skuplja ako je los kvalitet pa se dobije losa konverzija hrane (kolicina hrane potrebna za kilogram zive vage piletine) . Moja preporuka je da se koristi peletirana hrana jer je tada mnogo manji rastur hrana .
 
Sa trenutnom otkupnom cenom od oko 70 dinara na veliko i dosta skupim koncentratom ekonomska gimnastika je jako losa jer zarade nema. Problem je sto ce to tako biti sve dok se piletina uvozi iz Hrvatske preko Vindije i iz Brazila preko ko zna koga. Veliki je i lager zamrznute piletine kod svih tako da perspektiva nije sjajna.
 
Nov sam na forumu hteo bih da pocnem sa tovom pilica pa me interesuje koji su se koncetrati pokazali najbolji za tov koliko se isplati praviti koncetrat posto imam kukuruz,jecam soju i sta sve ide u smesu ina kraju koliko se krecu cerupaljke unapred zahvalan
 
@Stajcic Milan
Milane, evo šta ja koristim već dve godine, i mogu ti reći da sam zadovoljan. Ne postižem neke rekorde, ali hranim brojlere za sebe i prijatelje, po 100-nak komada u turnusu. Uzimam 3-4 nedelje stare i hranim do 8 nedelja, najbolji primerci vagnu i do 3.5 kg. (nisu mnogo masni).
Ako si zaniteresovan, javi se na PP da ti dam adresu predstavništva u Beogradu, pa da se raspitaš gde može u Bgd da se nabavi. Ja kupujem u Obrenovcu. Pakovanja su po 10 kg.



:ppozdrav:

P.S. Što se tiče "mašine za čerupanje" najbolje otiđi na buvljak u Pančevu ili Novom Beogradu, ima raznih da se nadje i po ceni i po kvalitetu!
 
Maestro jesi li dobio moj odgovor na tvoju poruku znam otprilike gde je ta prodavnica posalji mi na pp ako hoces po koliko placas pilice ,koliko su teski
 
Lazo dali si dobio poruku od mene hvala ti jos jednom na svemu .posto i ja nebih odmah veliki turnus jedno 50 komada dali se isplati uzimati te pilice imali ikake zarade posto vidim dase iole bolje razumes od mene
 
Pozdrav svima od Aleksandra...Hteo sam samo da pitam,da li umesto finisera koji sluzi za ciscenje moze pretrup koji je dosta jeftiniji i prirodnij..Mada cuo sam da kaliraju od pretrupa,pa jel tacno...?

Unapred Hvala!!! :cao:
 
@aleksandar.vet

Dobrodošao na Forum, želimo ti uspešno post-ovanje, ali bilo gde da se ulazi red je da se čovek predstvi, ili da ga neko predstavi. Ovde je nepisano pravilo da se ukratko to uradi na Temi koja je za to predvidjena:

http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Kliknite i napišite, u par redova, najosnovije o sebi!

:ppozdrav: Moderator

P.S. Što se tiče "čišćenja" tovnih pilića, navodim moje iskustvo, pošto sam pripremam koncentrat. Bitno je napomenuti: Tov radim iskuljučivo za sebe i par prijatelja. Količina premiksa se postepeno smanjuje sa prtokom vremena, tako da se zadnjiih 5-6 dana potpuno ukida i prelazi se na "čišćenje" i daje samo prekrupa (50-60 % kukuruz, ostatak druge žitarice, kroz prekrupač i pomešati sa 1% soli). Verovatno je da ne napreduju kao sa koncentratom, ali i ne kaliraju drastično kao što to neko misli. Sve je ovo naravno dobronameran savet ako se radi za sebe i prijatelje i do 100-nak komada. Ostalo je "industrija"! Srećno!
 
Bilo bi dobro u zavrsne smese dodavati i 1 do 2 kg stocne krede jer je pilicima vazan kalcijum i bez njega im se brzo krive kosti. Kreda se dobija mlevenjem belog kamena tako da je bez hemije i ne moze da skodi a veoma je jeftina.
 
Sutra mi stizu polu-utovljeni pilici, pa sam resio da ovaj put sam pravim smesu, medjutim vidim da se na 100kg. hrane dodaje 3% ribljeg brasna, a skoro sam citao da riblje brasno polako izbacuju iz zivotinske ishrane zbog sve cescih bolesti koje se javljaju upotrebom animalnih hraniva u ishrani zivotinja, veoma su jakog mirisa koji se prenosi na mleko, jaja i meso, i onda me zanima da li te zamene koje nude kao riblje brasno (biljna zamena za riblje brasno) ima stvarno ista svojstva kao i ovo, i sta preporucujete, riblje brasno ili biljnu zamenu. Pozdrav!!! :ppozdrav:
 
Riblje brasno se vec nekoliko godina unazad ne koristi u ishrani jer pored loseg mirisa ima i manu da je cesto izvor zaraze salmonelama. Ovo je narocito opasno u ishrani tovnih pilica jer se pri pecenju nedovoljno termicki ne obrade pa se moze preneti na ljude. U ribljem brasnu bi trebalo da ima oko 64% proteina i oni se nadoknade drugacijim odnosom komponenti za stocnu hranu a jedini problem su aminokiseline lizin i metionin kojih ima u ribljem brasnu. Sada se i lizin i metionin mogu kupiti kao posebne komponente i idu u koncentraciji 0.1 do 0.2% . Problem je samo sto su dosta skupi i idu u pakovanjima od 20 kg tako da se njihova kupovina isplati samo ako se ima veliki turnus.
 
Komsija,
eto mene opet.Kupi trakozvani "vezejac" to je nekada proizvodio VT Zemun pa je u narodu ostao taj naziv.A to je pakovanje od 10.kilograma koje u sebi ima sve sto je potrebno za produzni tov.To pakovanje pomesas sa prekrupom i to u odnosu 1-3,4,5.
Kilogram smese za "produzni tov" sa 3.kilograma prekrupe (u prvoj nedelji posle mesec dana , kada se obicno prodaju pilici od jedan kilogram.).Druge nedelje jedan prema cetiri i na kraju jedan prema pet pred klanje.Pakovanje od 10.kilograma kosta oko 700.dinara.To ti je sa prekrupom veoma efikasno a ekonomski isplativo_Ovo je provereno jer svi oko mene koji uzimaju "kilase" tako rade i imaju pred klanje pilice oko 3.kilograma.Za podlogu im stavi susku, ubaci im jednu sijalicu od 75 wati, obezbedi im redovno vodu i stavi prst u uvo a posle pile u pekac.

Pozdravljam te i ako nesto treba pisi , ne kosta nista.

p.s.Riblje brasno izbaceno odavno.
Ako nije tajna reci mi koja je cena kilasa.Poslao sam ti na p.p. malo "sire" ali je izgleda negde zalutalo
 
  • Like
Reagovanja: som
Auuuu..., pa ja vec kupio i napravio prvu turu smese, ma neka pojedu to pa cu kupiti tu zamenu nisam znao da je toliko opasno. Ima neki EKOFISH MEAL biljna zamena. robins da znas da si me uplasio, valjda ima nece biti nista za ova dva-tri dana dok ne pojedu. Hvala na savetima ljudi :cao:

@robins, mogao bi da napises nesto o salmoneli, kako se reflektuje kod pilica, na sta da obratimo paznju, kako se vrsi pregled pilica (uzimanjem brisa ili pregledom mesa) koristilo bi nam.
 
Ministarstvo poljoprivrede je 19. februara 2010. godine postavilo Pravilnik o salmonelozi zivine i moze se skinuti sa njihovog sajta. Probao sam da ga postavim ovde ali je veliki. U pravilniku postoji podela na tri grupe salmonela po opasnosti i zastita od njih. Salmonele mogu biti i opasne po zivot a neke su bezopasne. U svakom slucaju je dobro pogledati pravilnik na www.minpolj.sr.gov.yu
 
Nazad
Vrh