Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 60 od 116

Tema: Koja đubriva koristiti u organskoj proizvodnji

Član banatski avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    225
    Zahvalio se
    108
    Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
    Downloads
    22
    Uploads
    0

Odg: Koja đubriva koristiti u organskoj proizvodnji

Nisam pravio kompost od kiselog kupusa, ali sam koristio rasol za prskanje luka protiv lukove muve, i mogu reci da je vrlo delotvorno.

Izvinjavam se za
    ''Ptica koja sedi na grani, nikada se ne boji da će se grana slomiti, jer njeno poverenje nije na grani, već u njenim vlastitin krilima.''

Član futurefarming avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Zahvaljeno 269 puta na 209 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ne bi bilo zgoreg tema o organskim "home made" pesticidima.

Još niko ne reče ništa koji stajnjak leži kojoj kulturi a danas mi teča priča kako se radi rasad paradajza na ovčijem u toploj leji.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    315
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Nije off. Ne mogu da zamislim bolje djubrivo od onog koje je visenamensko - hrani i tera stetocine. Sta ces bolje. A vrlo ga je jeftino napraviti.

Meni pileci stajnjak radi odlicno za svo povrce, (za voce ga jos nisam koristila) ali to je i zbog toga cime hranim kokosi, predpostavljam. Pitanje je samo u kojoj fazi "odstajalosti" ces ga koristiti gde.

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Mnogo bolje ti to znaš od mene chicken pa ćeš me savetovati kad dođe vreme ali bih voleo i da čujem nešto i od ljudi koji koriste kozji, ovčiji, konjski itd. ili znaju nešto o tome.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    115
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

http://www.poljoprivreda.info/?oid=8&id=791 :D

Post je spojen: [time]1287654329[/time]

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pitanje za vojin-a, ako možda znate, da li se pileći stajnjak može upotrebljavati kao valjano đubrivo u organskoj proizvodnji borovnice? Pitam zbog kiselosti a u literaturi se ne pominje.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    1,243
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Konjski je daleko najbolji! Svinjski najgori.
    Osmeh i laz ne kostaju nista! A mogu nekome ulepsati dan...

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: toshiba
    Misliš konkretno za borovnicu ili uopšte? Malo mi je tu konfuzna situacija u knjigama, neki kažu jedno, neki drugo

Meliorativno dubrenje: Zbog velike vegetacione mase i relativno visokih prinosa borovnica iz zemljišta iznosi znacajne kolicine hranljivih materija. Pored toga, mora se imati u vidu i cinjenica da ce zasad na istom mestu ostati 15 i više godina. Meliorativno dubrenje je obavezna mera i ona se sastoji u rasturanju i zaoravanju 40-60t/ha dobro zgorelog stajskog dubriva (govedeg ili ovcijeg, a nikako konjskog ili svinjskog) i 600-900 kg NPK mineralnog dubriva (NPK 8:12:26 + 3% MgO, zatim 8:16:24, 4:8:20, 8:15:20, 8:4:24). Polovinu mineralnih dubriva rasturiti po celoj površini pre oranja i zaorati, a drugu polovinu posle sadenja oko svake sadnice (20-30 grama po sadnici).

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    115
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@futurefarming, kada se radi o pilecem stajnjaku njegov proces fermentacije je mozda najduzi da bi bio primenjljiv kao takav za ishranu neke od kultura. Drugi problem koji se javlja je i visoko koncentrovana hrana kojom se hrane pilici sto u mnogome obara kvalitet stajnjaka. Znaci i vreme i kvalitet su ogranicavajuci faktori. U slucaju borovnice kojoj najvise trebaju minerali u tragovima dobar je zeolit / ima ga u Brusu / , treset koliko sam ja informisan.
    toshiba @ slazem se sa tobom za moje gliste on mu dodje kao torta , odma ga napadaju i posle par dana prerade.

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Nema spora da je konjski stajnjak izuzetan nego sam naišao na par mesta da nije pogodan za sve kulture. Zeolit je jako dobra stvar.

Nego, nikako ovo da nađem:

Citiraj Citiram: futurefarming
    Citiraj Citiram: novalis
    o konjskom stajnjaku se raspredaju priče, ali sam negde nabasao na uporednu tabelu sadržaja konjskog,svinjskog,goveđeg,kokošijeg i mešanog stajnjaka.razlike nisu toliko drastične. u ovoj raspravi SLOVIM SEBE ZA STRUCNJAKA, I TO VRHUNSKOG, tako reci EXPERTA . /nije daleko od istine, obzirom na nase experte./ TU TABELU IMAM I MOGU VAM JE PREZENTOVATI -samo da je nadjem. MALA JE RAZLIKA U KOLICINI I ODNOSU HRANLJIVIH MAKROELEMENATA ./ N, P, K, Ca, Mg, / ali je znacajna u MIKROELEMENTIMA . TAKO NEKOJ KULTURI VISE ODGOVARA OVO, a nekoj ONO . Na primer - paradajz je najbolji u ovcijem , i to ubedljivo ,uz dovoljne kolicine vode . lubenica u konjskom , itd .A U VEZI RASPREDANJA PRICA, IMA PUNO PRETERIVANJA , CAK I U VEZI GLISTENJAKA - ONO STO STAJNJAK DAJE ZA 5 GODINA TO HUMUS DAJE ZA JEDNU , ZNACI , JACI JE ZA OKO 4 PUTA / OD 2 kg STAJNJAKA NASTAJE 1kg GLISTENJAKA, sa izbalansiranim /uravnotezenim/odnosom elemenata. NAJBOLJI JE U POVRTARSTVU. za cvecarstvo nije dovoljno kiseo / P H neutralan - od 6,8 do 7,2 / NASTAVICEMO...
    Da li ima iko neke tabele i sl. podatke koji stajnjak je odgovarajući za pojedine povrtarske kulture?

11. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili futurefarming na ovoj poruci:

CVEJA Po (03-03-13), siki7 (18-11-11)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    115
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

donekle je dat odgovor u naznacenom citatu. Licno smatram da je glistenjak univerzalan i uz dodatak zeolita moze se primeniti na bilo koju kulturu .

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Hvala na savetu, još samo jedno pitanje da ne davim previše: da li se đubrenje glistenjakom, recimo u 3.-4. godini, obavlja na isti način kao kad je u pitanju "redovan" stajnjak?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    115
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

odlicno pitanje , iskustva pokazuju da se kolicina glistenjaka koja se dodaje smanjuje iz godine u godinu.Kako je i ranije istaknuto odnos je 1:5 u korist glistenjaka.I ako je o njemu dosta toga receno prave vrednosti se tek dokazuju. Za sada nije poznata brza metoda u obradi djubriva koliko ja znam
    Post je spojen: [time]1287684234[/time]

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Počeo sam malo da povezujem stvari, valjda će ispasti bar pola poljoprivrednika od mene, puno hvala za info.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    1,243
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: toshiba
    Misliš konkretno za borovnicu ili uopšte? Malo mi je tu konfuzna situacija u knjigama, neki kažu jedno, neki drugo

Meliorativno dubrenje: Zbog velike vegetacione mase i relativno visokih prinosa borovnica iz zemljišta iznosi znacajne kolicine hranljivih materija. Pored toga, mora se imati u vidu i cinjenica da ce zasad na istom mestu ostati 15 i više godina. Meliorativno dubrenje je obavezna mera i ona se sastoji u rasturanju i zaoravanju 40-60t/ha dobro zgorelog stajskog dubriva (govedeg ili ovcijeg, a nikako konjskog ili svinjskog) i 600-900 kg NPK mineralnog dubriva (NPK 8:12:26 + 3% MgO, zatim 8:16:24, 4:8:20, 8:15:20, 8:4:24). Polovinu mineralnih dubriva rasturiti po celoj površini pre oranja i zaorati, a drugu polovinu posle sadenja oko svake sadnice (20-30 grama po sadnici).

Mislio sam uopste!
    Osmeh i laz ne kostaju nista! A mogu nekome ulepsati dan...

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pitanje za sve koji su već u organskom režimu biljne proizvodnje, kako ste rešili đubrenje, da li nabavljate organsko sertifikovano (ako ga uopšte ima) ili vaše sert. kuće dozvoljavaju "običan" stajnjak, ili koristite kompost i glistenjak (mada mi i tu nije jasno da li "ulazna sirovina" mora biti organska)?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Poruka
    115
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@futurefarming u principu svaki organski proizvodjac bi trebao da ima vlastito djubrivo , da bi bio " siguran" sto posto. Dobro si primetio da i "ulazna sirovina" mora biti organska ukoliko je u pitanju recimo i sam glistenjak.
    Tako da licno mislim da je najbolje biti sam svoj majstor kako me iskustvo uci.

Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    4,097
    Zahvalio se
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0

vojin, potpuno si upravu takvu preporuku sam dobio već više puta. U zakonu o o. proizvodnji piše da je konvencionalni stajnjak dozvoljen ukoliko organskog nema, a pošto ja tek nameravam da napravim zasad, nisam siguran da li u startu mogu da đubrim na klasičan način pa da čekam do prvog roda 2-3 godine kada mi se i završava konverzija ili da odmah krenem sa organskim režimom, bez obzira kad dobijem sertifikat. Problem mi je, jer stoke nemam, niti ću je imati bar u početku, a verujem da je, zasad, gotovo nemoguće naći sertifikovani stajnjak, bar dok proizvodnja kod nas ne zaživi pa se napravi lanac proizvoda i sredstava.

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    290
    Zahvalio se
    53
    Zahvaljeno 69 puta na 37 poruka
    Downloads
    15
    Uploads
    0

vojin, potpuno si upravu takvu preporuku sam dobio već više puta. U zakonu o o. proizvodnji piše da je konvencionalni stajnjak dozvoljen ukoliko organskog nema, a pošto ja tek nameravam da napravim zasad, nisam siguran da li u startu mogu da đubrim na klasičan način pa da čekam do prvog roda 2-3 godine kada mi se i završava konverzija ili da odmah krenem sa organskim režimom, bez obzira kad dobijem sertifikat. Problem mi je, jer stoke nemam, niti ću je imati bar u početku, a verujem da je, zasad, gotovo nemoguće naći sertifikovani stajnjak, bar dok proizvodnja kod nas ne zaživi pa se napravi lanac proizvoda i sredstava.
    Moje su krave sertifikovane. Dođi jedan dan u Vršac sa dve kofe za stajnjak pa ću ti pokazati kako Marija Tun rešava taj problem za ljude koji nemaju krave.
    Forum na www.biodinamika.org

Član dzionik avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,931
    Zahvalio se
    263
    Zahvaljeno 611 puta na 379 poruka
    Downloads
    0
    Uploads