Univerzal

Danas kada sam rasturio njegov menjač da zamenim gornje ležajeve,video sam da je sinhron II brzine blizu da se dodirne sa zupčanikom i da će uskoro početi da krči iz III u II brzinu. Zna li neko koliko košta nov sinhron ?
 
Hvala, Matiću ! Ako si još uvek tu, pomozi mi savetom kako da skinem gornji snop menjača da zamenim ležajeve ? Ne znam da li se potiskuje napred ili nazad zbog onih zegera i ramena na prečniku osovine ?
 
Jel manjač na traktoru ili je skinut dole?Segeri se skinu jer drugačije ne mogu ležajevi da se izbiju a gornji snop se nazad potiskuje.
 
Maločas sam seo za comp, danas sam išao da preuzmem obrađene delove za generalku, a jutros sam provalio šemu i uradio baš kao što si me ti posavetovao danas pre podne. Imao sam malo muke da skinem zadnji ležaj sa gornjeg snopa jer nema pristup za izvlakač ali sam sa dva hebla ga polako skinuo. Onda je bilo sve lako. Inače,me3njač do sada nije rastavljan, vidim to po šrafovima i osiguračima, ali mu fali bočna kuglica na viljušci od I brzine. Nema veze, mislim da lako može da odgovara i od menjača yuga ili keca. U svakom slučaju, hvala ti !
 
Nema na čemu.Postavio sam link njegovog kataloga u ovoj temi ranije pa ga potražite da vam olakša posao. :cao:
 
Ja pozajmio onaj katalog koji je išao uz novi traktor, čisto da vidim brojeve semeringa na poluosovinama jer vidim da je tu počeo da vlaži i kad već skidam poluosovine da vidim da li treba dotezati zazore, mada na drmanje točka se makar ovi na reduktorima ne primećuju da imaju zazor.
 
milovan64 je napisao(la):
Danas kada sam rasturio njegov menjač da zamenim gornje ležajeve,video sam da je sinhron II brzine blizu da se dodirne sa zupčanikom i da će uskoro početi da krči iz III u II brzinu. Zna li neko koliko košta nov sinhron ?
30-evra oba sinhrona, i 10 evra oni limovi ispod njih. Pre neki dan sam kupio.
 
30-evra oba sinhrona, i 10 evra oni limovi ispod njih. Pre neki dan sam kupio.
[/quote]

Reci mi gde si nabavio, da naručim i ja. Inače traju mi od 1972-e. Radiće oni još, ali kad sam već skinuo menjač, valja to zameniti.
 
Nabavio sam ovde u lokalu te limene graničnike, i tri ležaja koji mi trebaju. Kod mene se pojavio zazor na zadnjem ležaju gornjeg snopa, i na dva ležaja na brzom vratilu koje ide kroz gornji snop. Treba to zameniti jer to vatilo radi non-stop, ima brzinu motora i služi za pogon oba kardana. Inače sam ugradio sve domaće delove i "brevetato" klipove u motor. Kaže mi jedan drugar da sam mogao i da izbacim košuljice, i da ubacim klipove prečnika 100 mm, pa da dobijem oko 55 "konja". Ipak sam se odlučio za standardnu verziju, jer ne znam kako bi se ponašale "male pesnice" u slučaju većeg prečnika cilindra. A i ovo zemlje što radim ne iziskuje mi snažniju mašinu. Sve spoljne delove sam ofarbao u neku plavu boju,pa me drugari zaj...vaju da će mašina da mi izgleda kao neka lepa nova šerpa. Ja im sipam po rakiju, i kažem da se ne razumeju u moderne slikarske boje. Okačiću po neku fotku, čim provalim način postavljanja na novom serveru.
 
dscn3968.jpg
dscn3964.jpg
dscn3964.jpg
[/IMG]
dscn3964.jpg


Još malo detalja...
 
Poslednja izmena:
Jeste li promenili one tri biksne na bregastoj osovini?One hoće da prave probleme sa pritiskom ulja.
 
Jeste li promenili one tri biksne na bregastoj osovini?One hoće da prave probleme sa pritiskom ulja.
Proverili smo i to na mašinskoj obradi i majstor kaže da još mogu dugo da traju. Da li i kod tebe lampica za ulje ostaje ugašena i posle gašenja motora nekoliko sekundi. Tako je bilo kod mene i pred generalku. U temi Koji traktor vozite napisao sam šta smo našli od istrošenja. Košuljice su najviše "otišle".
 
Nemam lampicu već mehanički sat,ne pada mu pritisak nekoliko sekundi posle gašenja.Strašno dobri traktori.
 
Molim iskusnije kolege sa Univerzalima 445 da mi daju jedan savet. Naime, pumpa visokog pritiska je njegova prva ugradnja, original CAV. Na "verglanju" postiže 200 bara i majstor za pumpe kaže da je ne menjam, jedino da oborim pritisak dizni na 200 bara. Recite mi ,iz vašeg iskustva da li da za jedan zub ranije odradim zupčenje pumpe, jer sam to negde na forumu pročitao kao dobru stvar za performanse motora ?
dscn3988.jpg
[/IMG]

258ufyf.jpg
 
Pumpa se zubci prema oznakama.Ne pomjeraj pumpu na zubima.Svaka pumpa ima svoje stelanje ranijeg i kasnijeg palenja.Ako je pomjeris za zub imaces problem.Inace na na kucistu pumpe ili na zupcaniku imas prorez na kojem mozes stelati predpalenje.Nikako na zubima.
 
Manometar je Teleoptik kao na IMT-u.Koštao je oko 10 eura.Pumpu obavezno zupčite prema oznakama.Kada ga upalite i ako čudno radi onda otpustite one tri matice i polako zakrećite pumpu dok ne dobije ravnomeran rad.
 
Nazad
Vrh