Siliranje stočnog sirka

  • Začetnik teme Gost 7475
  • Datum pokretanja
G

Gost 7475

Guest
mi smo danas "srušili" nešto manje od polovice planiranih 4,5 jutara sirka, hebiga kasno se počelo a opet je veći dio ekipe morao navečer u štalu uglavnom za nekih tri i pol sata napunjeno ukupno 18 prikolica (svaka devet puta).

953029b9.jpg


135cc07c.jpg


6e44dd4d.jpg


e1c89247.jpg


ac987e09.jpg


28b94628.jpg


00974635.jpg


e1bf8b29.jpg






b4429455.jpg


0f1fed37.jpg


dok završi upload stavicu i video
 
може ли нешто о агротехници која је примењена - која количина семена, ђубрење, заштита...
 
sije se nakon što prestane mogućnost pojave mraza pošto ga on totalno uništi na razmak redova od 30 do 70 cm ako su uži redovi onda je razmak između biljaka 13 cm pa do 6 cm za šire ( 70 cm) redove, gnojidba je 1/3 količine potrebne za kukuruz a ide ga 250 000 sjemenki na Ha, cijena sjemena po jedinici površine je otprilike ista kao i za kukuruz, a od zaštite je prskan prije nicanja radazinom ( terbutilazin ) protiv širokolisnih korova i to je sve jer ima vrlo brzi rast pa uguši sve korove. da su bili bolji vremenski uvjeti ne bi ga bilo loše kultivirati i dati mu prihranu ali ove godine nije bilo svrhe dodatno bacati novac. BTW danas je završeno i s 4,5 jutara je napravljen silos dimenzija 35x7x1 m.
 
može i preciznija za pšenicu pa se zatvaraju redovi ili obična kukuruzna ali s pločama za šečernu pa onda siješ na šire redove, barem je tako za oltovu za druge neznam jer je kolega sijao s njom ali ima te dodatne ploče za sitno zrno.
 
Slucajno sam video temu pa da vas obavestim sutra u Ilandzi KVS ima prezentaciju svog sirka za silazu, mislim da to pocinje u 10h da ce pricati o svojim hibridima a da ce zatim i silirati tako da se sve to moze videti na licu mesta. Za vise informacija pozovite predstavnika KVSa mislim da se zove Bojan Draskovic.
 
teoretski bi mogao polegnuti ali ja ga još nisam vidio, a može se silirati i jednorednim ali i sa silokombajnom za travu pošto nema klipa samo ga onda treba pokositi ali dok je manji tj. prije puštanja metlice a tada se moze se umatati i u bale .
 
Mozda je glupo pitanje.da li se seme ovog sirka kasnije moze naci na njivi koja je podjubrena stajskim djubrivom od zivotinja koje su jele silazu stocnog sirka?
 
Kad je optimalno vreme setve moze li da ide u postrnu posle jecma.

napisao sam gore da se sije nakon što prestanu opasnosti od mraza kod mene je to oko polovice petog mjeseca pa nadalje može ići i postrno ali ako ima dovoljno vlage za nicanje uglavnom ga treba skinuti prije prvih mrazeva a vrijeme od sjetve pa do siliranja kod mene je cca 90 dana. nakon nicanja ne traži puno vlage jer pušta korijen sve dok ne dođe do dovoljnih količina vlage (negdje sam pročitao podatak da može imati korijen u dubinu i od nekoliko metara). ima vrlo male zahtjeve prema kvaliteti tla a kao jedan najvećih svjetskih proizvođača se spominje Nigerija a to ti dovoljno govori o njemu.

Mozda je glupo pitanje.da li se seme ovog sirka kasnije moze naci na njivi koja je podjubrena stajskim djubrivom od zivotinja koje su jele silazu stocnog sirka?

teoretski da ali se silira odmah nakon puštanja metlice tako da zrno još nije zrelo a ako je i koje sazrijelo uništava ga svaki herbicid za uskolisne korove jer je na njih osjetljiviji od divljeg sirka. Usput da spomenem da ako su dobri vremenski uvijeti (što ove godine baš i nisu) tj. da padne jedna dobra kiša nakon siliranja a prije toga se prihrani s nekih 50 kg N po jutru onda je moguće još dobiti jedani otkos ali ovaj puta za sjenažu ili zelenu ishranu. zbog toga se i kosi višlje (prema preporuci savjetodavne na nekih 30 do 40 cm) da ostane barem jedno koljence iz kojeg onda tjera mladice.

slike kako izgleda jedan desetak dana nakon siliranja




(slike su posuđene od kolegice s jednog drugog foruma)
 
Pretpostavljam da ce vrenje biti dobro i bez inokulanata ili su obavezni. Kakvog je kvaliteta ovakva silaza masa izgleda odlicno. Krupnoca semena je verovatno najslicnija semenu sudanske trave.
 
Poslednja izmena:
nije obavezna upotreba inokulanta ali mi smo prskali sa schaumann bon sillage (ali ide onaj za trave) jer je sigurnije a manji je trošak nego da propadne nekih 150 tona silaze koliko smo zasilirali. proteina nema baš puno (nekih 8%) ali ima dosta energije i krave ga radu jedu a proteini se lako povečaju dodatkom kukuruza, graška ili soje. prednost mu je što daje najveću količinu voluminozne hrane po hektaru (u normalnim godinama i do sto tona po ha) i vrlo mali agrotehnički zahtjevi.
 
Ako bude još jedna suva godina, sirak će brzo da se proširi.
Negde sam pročitao podatak da se u SAD sirak seje više od kukuruza za žetvu u zrnu.
 
Od kolege je pneumatska za mehaničke nema ploče s tako sitnom rupom naime sjeme je po ono što piše na pakiranju promjera 5 mm a i minimalni razmak je zrna 13 cm a za razmak redova od 65 ili 70 se sije na 6,5 cm.
 
Nazad
Vrh