Ušteda - ludost ili lenjost

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.209
Jesenas sam primetio u Bogaraskom ataru 2 njive izuetno gadno orane.Setih se da je na njima bio kuruz a zatim booogato natoren. Nakon kratkog vremena pocelo nesto nicati iz tih "brda i dolova"previse ujednaceno da bi bio korov.Do zime ova (verovatno) rasturacem "sejana" psenica pretekla susedne parcele regularno uradjene.
Zimus nisam odlazio u tom pravcu,ali od pre mesec dana opet je pratim.
Susu je odlicno prenela ,tamno zelena,daleko bolje od okolnih njiva.
Ako je vrc ovaj nacin tolko bolji,mogli bi se svi usevu gustog sklopa ovako rasturati ili je u pitanju hrabar majstor, ili pak sreckos.
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

Kod nas u banatu mnogi tako rade!
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

Ja ovas (za kosenje) bacam rasturačem i ok je. U sejalici mi se zapusuje
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

i ja sam znao bacit rasipačem ječam i zob ali pšenicu nisam nikad
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

godinama sejem rasipacem jecam i ovas zito ne ali mozda cu i to poceti zbog brzine kod mene mnogo ljudi seje zito rasipacem i zavisi od majstora ima odlicno posejanih a i onih sa preskocima
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

Znaci predstavlja lepu ustedu.Kad se gadno ore dal se trosi manje goriva?Najveca usteda je u masinama,dovoljno je imati traktor,utovarivac,rasturace i plug.
Dali je puno stajnjaka ili sreca razlog sto su te parcele jace od okolnih?
 
Odg: Usteda - ludost ili lenjost

Pa bice da je stajnjak u pitanju!
 
kada je jako mokra jesen kao ova džombiste posle branja zapalim da sve izgori ostanu samo džombe spremacem prodjem dukoko oko 15cm dva puta bacim zito onim starim slovenackim rasipacem sa dva diska i zadrljam toliko da ga sto kazu sakrijem i na prolece povaljam zbog podlubljivanja bude uvek ok
 
ja sam zbog kamena morao da sejem rasipacem,sejalicu sam rasturio na 20om hektaru,i poslednjih par godina sejem sve sa rasipacem.
 
lovac luka je napisao(la):
kada je jako mokra jesen kao ova džombiste posle branja zapalim da sve izgori ostanu samo džombe spremacem prodjem dukoko oko 15cm dva puta bacim zito onim starim slovenackim rasipacem sa dva diska i zadrljam toliko da ga sto kazu sakrijem i na prolece povaljam zbog podlubljivanja bude uvek ok

Zdrljas zito u jesen normalno, pa ponovo drljas u prolece, je li?
A zasto?, sta se dogadja posle?
 
Danas sam bio da obidjem svoju psenicu, i pogledam kakvo je stanje u ataru, i vidim ovu psenicu..jesenas sam video gazdu kako pali ovrsenu netarupanu kukuruzovinu, i posle toga je sejao psenicu IMT sejalicom...Nije APSOLUTNO nista radio...pogledajte, psenica izgleda sasvim ok!
a1pgdx.jpg

na prvoj slici se vidi da je krenuo da ore, i onda je batalio :D
219s861.jpg

11ce2pl.jpg
 
Daleko je zemlja u srednjem Banatu od peskovite :udri: :udri:
Kad je paljena njiva, duvao je jak vetar, i sve je izgorelo dobro, pa je njiva bila cista...posle kad je sejano bilo je vlazno, pa su diskovi i isli malo u zemlju...Ali ipak, jaaaaako mnogo semena je ostalo na povrsini. I na kraju, lepo zito!
 
To je i meni uvek bilo interesantno kako nikne seme koje je samo bačeno na površinu, npr. ono što se prospe iza kombajna. Mada ako se posmatra na koji način biljke, (u ovom slučaju pšenica), u prirodi obezbeđuju opstanak vrste, odnosno kako nastaju naredne generacije (uh al' sam ovo rekao :D), to i nije toliko neobično. Pa ne može biljka pšenice da sama poseje svoje semenke u zemlju, već ih jednostavno prospe na površinu a one su tome prilagođene i niknu.
 
kod mene su :sta:jludi znali da pšenicu ručno bace na sneg i kada se i nekom jesenjem danu otopi ono padne ne vlažnu zemlju i nikne ko bog
 
Slusao sam nekad price staraca iz familije o sejanju psenice oko Bozica i po snegu/muka naterala/, i radjalo je.
 
Nazad
Vrh