Ušteda - ludost ili lenjost

Pretprošle godine sam kosio čoveku pšenicu koju je sejao tako što je pobacao seme (sa tavana, nezaprašeno) ciklonom i prešao jedan put malom tanjiračom. Jedino je pogrešio što je na većem delu njive bacio puno semena, učinilo mu se da je malo, pa je prešao opet. Ti je bilo jako gusto, nisko i sa malim klasom.
Ne sećam se tačno koliko mu je rodilo, nije puno, ali je imao veću zaradu nego neko ko je platio dva tanjiranja djubre i sejanje. Pšenica je bila jeftina.
 
Француз,у твоју( нећу да понављам какву) земљу под хитно да почнеш да умешаваш компост.
И то само до 15 см дубине,па да видиш колико ћеш да убереш шта год сејао или садио.
Људи су обрађујући земљу уочили да им ,ако семе само оставе на површини, птице и глодари поједу и развуку скоро све па су пробали да семе мало сакрију у земљу.Некад плиће некад дубље али тада им птице и глодари скоро да нису семе дирали.Нису га просто видели.То је суштина.Временски услови су посебна прича.
У природи опстају или најачи или најжилавији.
 
Po meni obicna ludost.Komsija preko puta mene lose posejao jer nece da placa sejanje pa je pozajmio neku staru sejalicu nije bog zna sta niklo jer mu je dosta semena ostalo na povrsini iako je podrljao ja sam tanjirao i sejao sa sejalicom sa diskovima duplo se lepse razbokorilo.Vec u startu ce biti u prednosti po prinosu ona koja je lepo posejana u zetvi.A sa ciklonom sam vidjao da rade isto je losiji rod verovatno zato sto je cesto zito i sto dosta semena ostaje na povrsini.Moze da se seje direktno bez tanjiranja ili oranja ali te su sejalice mnogo skupe amerikanci to dosta rade po you tube sam vidjao

aea8pc.jpg
30mmufa.jpg
 
oldtimer je napisao(la):
Danas sam bio da obidjem svoju psenicu, i pogledam kakvo je stanje u ataru, i vidim ovu psenicu..jesenas sam video gazdu kako pali ovrsenu netarupanu kukuruzovinu, i posle toga je sejao psenicu IMT sejalicom...Nije APSOLUTNO nista radio...pogledajte, psenica izgleda sasvim ok!
na prvoj slici se vidi da je krenuo da ore, i onda je batalio :D
svaka cast vlasniku njive....nemam reci osim sto bih zamolio oldtimera da nas "obavestava" slikama i dalje! zivo me zanima,verovatno i druge,krajnji ishod.
 
zorancile je napisao(la):
Pretprošle godine sam kosio čoveku pšenicu koju je sejao tako što je pobacao seme (sa tavana, nezaprašeno) ciklonom i prešao jedan put malom tanjiračom.
Cale je slicno radio godinama na spremljenu zemlju baci rasipacem i zadrlja bio mu je isti prinos kao i tamo gde je sejacica sejala.I on radi sa kupovnim semenom.
 
Danas sam bio da obidjem svoju psenicu, i pogledam kakvo je stanje u ataru, i vidim ovu psenicu..jesenas sam video gazdu kako pali ovrsenu netarupanu kukuruzovinu, i posle toga je sejao psenicu IMT sejalicom...Nije APSOLUTNO nista radio...pogledajte, psenica izgleda sasvim ok!
a1pgdx.jpg
@oldtimer sta se desava sa ovom psenicom kakva je? Daj neke slike!
 
Sve te alternativne metode setve(cikllon, ručno itd.) jesu izvodljive, ali onda mora da se baci dosta više semena. Dakle, ako bude puno vlage biće pregust sklop, a ako baciš manje može da se dogodi da bude suvo(kao jesenas) pa da sklop bude suviše redak. Nemojte da se vraćamo u bronzano doba. To može da se uradi iz nužnosti ako ne stigneš da pripremiš, a moraš baš bezuslovno da poseješ pšenicu. U ostalom, postoje za te stvari i jare i fakultativne sorte pšenice - spremiš k'o čovek pa poseješ fakultativnu sortu.

Drugo, i najstarija sejačica seje besprekorno u dobro pripremljenu zemlju, pod uslovom da je sejačica ispravna i (ne znam da li je to i potrebno naglasiti) pod uslovom da majstor zna šta radi. Ja imam staru konjsku sejačicu Melichar prepravljenu za traktorski pogon. Moje njive zasejane tom mašinom izgledaju jednako dobro kao i ekonomijine parcele zasejane najmodernijom pneumatskom sejačicom. Nema šanse da primetiš razliku u sklopu. Jedina ozbiljna razlika je u vremenskoj efikasnosti. Te konjske sejačice moraju da idu sporije, a i treba ti jedan sluga da kod okretanja uključuje i isključuje pogon sejačice i po potrebi zanosi branu, a pri isejavanju da kontroliše potrošnju semena, opaža i otklanja eventualna zagušenja. Tu se gubi dosta vremena što pored nešto sporije radne brzine još dodatno usporava rad.
 
Nazad
Vrh