Камчатска бобица (Lonicera kamtschatica)

Učlanjen(a)
14 Sep 2011
Poruka
1.921
Lokacija
Нови Град, Српска
Да ли неко има искуства у гајењу камчатских бобица (боровница)? Takođe su poznate i kao sibirska borovnica i u pitanju je listopadna vrsta.
 
Imam sadnice od prosle godine,a jos nisu dosle na rod.Mislim da im treba malo veca nadmorska visina da bi ekonomski bilo isplativo gajenje.
 
Како преживљавају херцеговачку жегу? Има ли палежи лишћа?

---------- Poruka napisana u 21:01 ---------- Prethodna poruka je at 20:52 ----------

Видио сам на страницама једног бугојанског расадника да ће их бити за продају, али нисам звао да питам за цијену. Обзиром да рано зри примамљива је за садњу. Једино не знам шта ће врућине урадити, надам се да је мало мање осјетљива од боровница. Бар не тражи онолико киселу земљу.
 
Znam za rasadnik u Bugojnu,a moje su u poluhladu,nisu na direktnom Suncu.Vole puno vode,i dobro razvijaju korijen u saksiji.Za veoma kratko vrijeme male saksije od 9x9x9 cm su pune zila.Pojedine sadnice imaju veoma brz prirast,a neke su krzljave.Imam u ovoj godini oko 350 komada sijanaca i dobro napreduju.Imam i obicne borovnice,ali ne mogu je odrzati na ovom zarkom Suncu,svake godine se osusi na desetke komada.
 
StefanMirođija :) Ako, ako, i ja razmišljam u istom smeru, želim što više voćnih vrsta da posadim, pa makar po jednu dve sadnice...
 
Гледам цијене садница ових камчатских бобица и дешава се нешто слично као са аронијом прије неколико година. Цијене су превисоке. И дешава се мало неуобичајена ствар. Цијене садница у Хрватској су повољније него у Србији. Додуше, цијене у Србији сам гледао само по огласима. У Хрватској су се појавиле увозне пољске саднице које су обориле цијену, слично као што су и у Пољској саднице ароније прије неколико година биле око евра.
 
Јел добар укус, да ли брзо расте, колико у висину, ширину?
 
За укус нисам сигуран, нису ми још у роду. По књигама су мало киселије, нешто као вишња. Зрију у другој половини маја. Првих година расту споро. Висина им је око 1,5 метар. Дају око 3-4 кг плода. Цвјетају рано, али цвијет подноси мразеве. Сушу трпе боље од боровнице, али лошије од ароније па их треба често заливати кад су врућине и суша.
 
Ima ovih bobica u rasadniku u NS ali cena im je 800 din. komad...
Pa Komadara jesi li ih probao, konačno, kakav ukus imaju?
Jel ti ovo staro 3 ili 4 godine...jel prorodila, ili će tek ove?
 
Тек ће родити ове године. Ја сам их посадио у јесен 2012. године, али су биле једногодишње. Посадио сам неке и у децембру 2013. године двогодишње и веће су од ове са слике. Укус не знам какав је, али с обзиром да зрију крајем маја биће ми укусне у сваком случају.
Ја сам их плаћао 25 куна (око 3,3 евра) у Хрватској. Сада им је цијена скочила на 30 куна.
 
Još uvek razmišljam da li da nabavim par komada...ma mnogo mi je ...to je 13-14 evra za 2 sadnice plus poštarina nekih 400 din....
 
Да је пуно, пуно је. Таква цијена је била и са аронијом. Ја сам је у новембру 2009. године платио око 4 евра, а сад је 2 евра у апотекама, а код произвођача има и по евро. Питај грофа из... На ТВ је причао да има, али му не знам цијену. У сваком случају је мања него код тих из Новог Сада.
 
Nazad
Vrh