Pušnice za dimljenje mesa

angorac

Član
Učlanjen(a)
2 Apr 2009
Poruka
37
Lokacija
Sefkerin
:D Ljudi dali neko zna dobar nacrt za zidanje pusnice za susenje mesa, jest da je zima prosla ali sad smo posejali kukuruz pa da sazidamo pusnicu za narednu zimu jer ima vremena do sledecih poljoprivrednih radova.Otpilike dimenzije su mi 2*2m i oko 4m visine.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

I mene to isto interesuje ali nekako dase napravi da bude i pusnica i rostilj preko godine , dami nestoji dzabe , a nesto sam gledao i trebalo bi dase dole napravi filter od sljunka kroz koji prolazi dim i tu ostaje katran na tom kamenju, a kad se meso osusi kamenje se prokuva u nekom loncu i opet koristi u pusnici. ako neko zna nesto o tome neka malo napise rec - dve .
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Bivsi kolega pravio takvu.Loziste je oformljeno posebno nabacena resetka.Kada se dimi meso zatvaraju se vratanca(od kaleve peci) mece se sulundar koji vodi do sredine dna pusnicse.Pusnica sazidana u hladovini klasicno sa donjim i gornjim otvorima ugradjenim lezistima za vesala ::namigivanje:: U sredini na ulaz dima je je naslagano kamenje od kaldrme da dodatno ladi dim.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

uzidati okometar visine ostalo po zelji pa na tu visinu naliti betonski serklaz a pre sipanja betona staviti deblju zicanu armaturu koja ce moci da drzi sloj belutaka oko 20-30 cm gornji deo gde bi se kacilo meso i slanina moze da bude i od drveta ili cigle sa otvorima za vazduh ali takvim da ne ulaze musice visina ne mora biti velika bitnije je uraditi u delu dvorista koji nije zaklonjen tj. da ima sto vise strujanja vazduha ostalo su finese kao npr. cekrk za spustanje i dizanje resetke na koju se kace komadi...
_________________________________________________Post je spojen: [time]1239629202[/time]_________________________________________________
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

jasam citao daje kamenje od velicine ping-pong loptice do kokosijeg jaja i to bi trebalo da bude debljina tog FILTERA oko 20cm
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Kamen je zato da oladi dim i na njemu kondenzuju izpareni sastojci.Kao kad odzak procuri.Sto duzi sulundar manje kamena treba
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Mi u staroj kuci imamo prostoriju iz koje se lozi stara zidana pec, ima ozidano mesto za bakrac (za topljenje cvaraka), a sluzi i kao pusnica. Posto joj se tavanica suzava kao kupola, a zatim se nastavlja odzak. To je zidano pre nekih 100 godina i zasad jos uvek odlicno sluzi.
Mada sam naisao na zanimljiv nacrt na sledecoj stranici:
http://www.stocarstvo.com/aps/meso/susara_nacrt.htm
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

domaca varijanta tipa uradi sam. pusnica je gore iznad krova sa severne strane

20-032009-019.jpg
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

angorac je napisao(la):
:D Ljudi dali neko zna dobar nacrt za zidanje pusnice za susenje mesa, jest da je zima prosla ali sad smo posejali kukuruz pa da sazidamo pusnicu za narednu zimu jer ima vremena do sledecih poljoprivrednih radova.Otpilike dimenzije su mi 2*2m i oko 4m visine.
Mozda ti se svidi: ozidan kameni temelj 80-90,betonska armirana ploca,pa se pocne zidati,a ostavi se otvor za vrata.Vrata se ostavljaju i ispod ploce[mala ostava],Na plocu stavis 3-4cm.peska i poredjas samotnu ciglu.Tada ozidas seosku ovalnu vurunu[moja je samotna] i nazad gore na vuruni uzidas cev F150 dzine oko 25-30cm sa klapnom[otvaranje-zatvaranje.Oko vurune zidas pusnicu[na postojecem temelju].Gore je ploca ispod koje visi na aksijalnom lezaju veliki ''volan'' na koji kacis meso.U gornjem delu pusnice su dva prozorcica nanaspramnim zidovima[preko njih sitno pletema zica.Dve vode krov i odzak.Peces,susis,ne cucis da nalozis vatru.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Dicki, hvala na lepoj slici, :D ja sam pusnicu napravio u toku leta al skoro istu kao tvoja,
mada vidim da ti izgeda imas i pecenjaru unutar pusnice, svaka cast. Mada cini mi se da ti je dosta mali otvor za provetravanje.
Dali si vec susio meso u njoj i kakvi su tvoji utisci.
Dali neko zna, cuo sam da kod nove pusnice treba pre susenja mesa pustiti dve tri vatre bez mesa da bi se zidovi ogaravili i prosusili da meso ne bi povlacilo vlagu iz zidova.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

angorac je napisao(la):
Dicki, hvala na lepoj slici, :D ja sam pusnicu napravio u toku leta al skoro istu kao tvoja,
mada vidim da ti izgeda imas i pecenjaru unutar pusnice, svaka cast. Mada cini mi se da ti je dosta mali otvor za provetravanje.
Dali si vec susio meso u njoj i kakvi su tvoji utisci.
Dali neko zna, cuo sam da kod nove pusnice treba pre susenja mesa pustiti dve tri vatre bez mesa da bi se zidovi ogaravili i prosusili da meso ne bi povlacilo vlagu iz zidova.
Pusnici je 15-ak godina.Sa druge strane je isto prozorcic sa sitnom metalnom mrezom,a i odzak ima funkciju provetravanja. Ma samo kaci meso, kakvo garavljenje.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

angorac je napisao(la):
Dali neko zna, cuo sam da kod nove pusnice treba pre susenja mesa pustiti dve tri vatre bez mesa da bi se zidovi ogaravili i prosusili da meso ne bi povlacilo vlagu iz zidova.
ja uvek pre dimljenja upalim 2~3 vatre,da izgori sve zivo unutra.pa onda startujem sa dimnjenjem.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

draganpan je napisao(la):
Nije mi nešto jasno u pojmovima iz ove teme...
Jel pušnica za sušenje mesa dimljenje ili pušenje mesa
Sve obuhvatna naprava. :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh