Pušnice za dimljenje mesa

Odg: pusnice za dimljenje mesa

Ovo je moja samovska varijanta sve od otpada, kapacitet jedan tovljenik, mobilna je i danas sam je postavio, sutra pocinjem da dimim. ovo ce biti trece dimljenje, veoma zadovoljan. E sad da jos uspem da postavim slike:
28w03za.jpg


Post je spojen: [time]1261701618[/time]
_________________________________________________
drveno vinsko bure za kacenje mesa, limeno bure sa prorezom za dovodjenje dima u donjem bocnom delu i sa prorezom u gornjem delu sa mrezom od starog filtera autobusa za sprovodjenje dima u drveno bure, oplata od starog bojlera za odvodjenje dima sa lozistem
2hi1i7q.jpg

unutrasnji deo za kacenje mesa, osovina od sipke volana dijane, kacenje na bandasu bicikle
f36frc.jpg

kad se zalozi ovako izgleda
6iuxsm.jpg

sutra cu poslati sliku sa razlogom.
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Постави слике у мањој резолуцији, ниси на фото такмичењу
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

МИЛАН je napisao(la):
Постави слике у мањој резолуцији, ниси на фото такмичењу

ОДЛИЧНО запажање Milane !!! ::svaka cast::
Za postavljanje slika možete koristiti manje zahtevan sajt http://photobucket.com/

* * *

Milan mi je dao dobru ideju da objavim par slika o dimljenju mesa i ribe za trenutnu upotrebu u domaćinstvu, u kotlu Emo Celje Central 20 S.
Naime, ovaj epohalni kotao za centralno grejanje može se koristiti i za pripremu odlično kratko odimljenih vešalica od svinjskog mesa i ribe.
::svaka cast::
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

ne razumem u cemu je problem sa slikama, prvi put ovo radim a pratio sam uputstvo sa foruma, evo jos ovaj put slika na isti nacin, ubuduce cu se truditi da zadovoljim sire kriterijume,evo dakle slike sa razlogom:
ddlrub.jpg
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

ne razumem u cemu je problem sa slikama
ni ja nerazumem al nema ni veze :ppozdrav:
nego d.j.grljanac koliko sam ja shvatio princip tvoje sušare u metalnom buretu se loži vatra ??
a čemu onda služe one dve polovine od bojlera :sta:
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

j.d.
metalno bure samo sprovodi dimove i da na sastavu sa drvenim kontrolisem dim promajom ili zatvaram, lozim na pocetku polutki, vidi prvu sliku, pozdrav
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Ево у чему је проблем кад поставите фотографије у високој резолуцији. Оне су јако квалитетне, имају пуно пиксела(тачкица од којих се састоји свака фотографија) и тешко се учитавају а неке не могу ни да се отворе и погледају код корисника који имају класичан интернет(dial-up), a верујте ми то је већина корисника у Србији који у свом месту немају техничких услова за адсл и бежичне интернет прикључке. Код мене конкретно неке фотографије могу да се отворе само до пола неке не могу ни да се отворе...
Ово је посао за администраторе да некако регулишу да би форум функционисао на задовољство свих нас!!!
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

МИЛАН je odlično sažeo suštinu objavljivanja kvalitetnih slika na našem sajtu. ::svaka cast::

* * *

Pre pune tri godine (baš u ovo vreme) testirao sam termoregulaciju kotla za centralno grejanje, da bih ustanovio da li može da se koristi za hladno i toplo dimljenje mesa (jasno, posle isteka veka upotrebe kotla). Namera je bila, ukoliko sve funkcioniše kako treba, da se na kotao postavi komora visine oko 2 metra i da se na vrhu spoji u postojeći dimnjak. Praktično, dobila bi se pušnica onolike visine koliko je visoka podrumska prostorija.
Sve je funkcionisalo kako treba, iako su meso i riba bili obešeni na svega 40-50 cm iznad izvora dima.

Napomene:
- Filter za dim bio bi postavljen na jedan ili na sva tri otvora gornje ploče kotla.
- Dodatni otvor termoregulacionog dela kotla zatvorio sam plutanim čepom (na prvoj slici obeležen je belom strelicom); on služi za stalnu ventilaciju kada se kotao za centralno grejanje loži ugljem, da bi se obezbedila stalna cirkulacija vazduha, što nije potrebno kod sušenja mesa sagorevanjem tvrdog drveta i piljevine.

Nekoliko slika kratkog, hladnog i toplog, dimljenja svinjskog mesa i ribe...

termoregulacija.jpg

Termoregulacioni mehanizam kotla Emo Central 20 S

vesalica_1.jpg

Tri dana soljene vešalice svinjskog mesa, mase od po 250 g
(hladno dimljenje 45 minuta)

riba_1.jpg

Meso šarana-divljaka
(toplo dimljenje 30 minuta)

dimljenje.jpg

Dimljenje
(kratko je podignut metalni poklopac kotla)

vesalica_2.jpg

Gotove svinjske vešalice
(spremne za prženje ili zamrzavanje)

riba_2.jpg

Toplo odimljena polutka šarana, mase 700 g​
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Bravo momci na domišljatosti.
Za one koji ne mogu da prave pušnicu ili ne mogu da čekaju ,evo recopisa:
Parčad mesa od ribe(može i bilo koje drugo meso)posoliti,da odstoji par sati.Za to vreme od papirnog dzaka za
brašno iseći parčad koliko treba da se uvije parče mesa puta tri.Jednu trećinu papira pokvasiti,pa u taj papir uviti parče po parče mesa.Posle uviti svako parče mesa u ona dva papira.Poslagati na rešetku,ili povešati na kuke i
ZAPALITI da suvi papir izgori.Potom izvaditi meso iz mokrog papira i pripremiti kao da je dimljeno.
NAPOMENA:Ako vam se bude svidelo zovite na čast.
Pozdrav i prijatno,Deda Lala
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Sta sve nisam cuo :sta:
Pa covece, kakav Ti je to recepis? Jos samo da cujem da se dimi i na zapaljenoj automobilskoj gumi.
A, stetnost po organizam (kraba..) nema veze.... CCCCCCC!!!!!!!!!!
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

ima li ko malo skica za pusnice i ujedno pekare, naime u klasicnoj pekari kap. 2 pecenja ostavi se otvor koji se po potrebi otvara prilikom susenja mesa a sa bocne strane ili odozgo, u zavisnosti gde je otvor je pusnica, cuo sam da to ljudi imaju pa me interesuje ta varijanta 2u1.
Hvala
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Karalic je napisao(la):
Šta sve nisam čuo :sta:
Pa čoveče, kakav Ti je to recepis? Još samo da čujem da se dimi i na zapaljenoj automobilskoj gumi.
A, štetnost po organizam (kraba..) nema veze.... CCCCCCC!!!!!!!!!!

Pozdrav prijatelju Karaliću :ppozdrav:

Jagnje pečeno na ražnju
Propisno se naražnji uređeno i posoljeno jagnje (ili jare). Sada ga treba zaviti u dvostruki dobro namašćeni papir i peći na žeravici tri do četiri sata uz neprestano okretanje. Potom se odstrani papir a jagnje peče još neko vreme da lepo porumeni.

Literatura:
Pčeljnikov,A. (urednik): Za vsak dan, Tiskovna založba o.z.z.z.o.z., Maribor, 1934.

Napomena:
Ova knjiga je trebala da bude spaljena pedesetih godina prošlog stoleća u izvesnoj kotlarnici (izvesnog Univerziteta).
Danas se čuva u Internet Biblioteci.
:sreca:
 
Odg: pusnice za dimljenje mesa

Bibliotekar je napisao(la):
Karalic je napisao(la):
Šta sve nisam čuo :sta:
Pa čoveče, kakav Ti je to recepis? Još samo da čujem da se dimi i na zapaljenoj automobilskoj gumi.
A, štetnost po organizam (kraba..) nema veze.... CCCCCCC!!!!!!!!!!
Moj druze iz biblioteke... Spaljivanje knjiga je jeres!
To su radili samo nacisti spaljivanjem rajhstaga i ovi nasi spaljivanjem skupstine 5 oktobra...
Ali , da Ti ja odgovorim za jagnje, kako ja... Jagnje se stavlja na razanj, ne masti se, ne uvija se u papir, nego samo dobro propisno usoljeno. Iz pocetka na tihoj vatri, dok ne porumeni..A onda jaka vatra ispod plecki i lumbalnog dela. Pecem ga sat vremena po kili, ili dok plecke ne pocnu da ispadaju.U principu je jako jednostavno, zar ne? :ppozdrav:
Pozdrav prijatelju Karaliću :ppozdrav:

Jagnje pečeno na ražnju
Propisno se naražnji uređeno i posoljeno jagnje (ili jare). Sada ga treba zaviti u dvostruki dobro namašćeni papir i peći na žeravici tri do četiri sata uz neprestano okretanje. Potom se odstrani papir a jagnje peče još neko vreme da lepo porumeni.

Literatura:
Pčeljnikov,A. (urednik): Za vsak dan, Tiskovna založba o.z.z.z.o.z., Maribor, 1934.

Napomena:
Ova knjiga je trebala da bude spaljena pedesetih godina prošlog stoleća u izvesnoj kotlarnici (izvesnog Univerziteta).
Danas se čuva u Internet Biblioteci.
:sreca:
 
Kako zaštiti pušnicu od lopova

Logičke teze (a da nisu sofizmi):
- Nema zbora: pušnice su skladišta zimnice za preživljavanje Porodice !!!
- Ko dirne u Porodicu: ima da bude za muda obešen nasred sela, grada, velegrada i tako dalje.
- Ima i Porodica koje iz objektivno/subjektivnih razloga nisu u mogućnosti da pripreme zimnicu.
Zaključak/konkluzija: Porodica je svetinja, a suhomesnati proizvodi su potrebni za očuvanje svetinje.

Međutim, u svakoj zajednici ljudi (npr., selo, predgrađe, grad, metropola...), postoje individue koje bi da ništa ne rade, a da se bogato hrane. Umesto da čovečanski izlože zajednici svoj problem (objektivno/subjektivne prirode), dotične individue kradu zimnicu časnih domaćina.
O ovom pitanju možete naći bogatu arhivu u lokalnom SUP-u, tj. MUP-u (a vrlo malo u Sudu, jer domaćini retko kada tuže lopove suhomesnatih proizvoda :haha:).

Pušnice su izuzetno važni objekti naše seoske arhitekture i ukras poštenog domaćinstva.
Časni domaćini se dovijaju na razne načine da spreče suvomesnate lopove, npr.:
- žestok pas, nemački ovčar (treba plaćati usluge veterinara za lečenje i lopova i vernog psa)
- struja visokog napona (ukoliko lopov zagine - neće ginuti par godina robije nevinom domaćinu)
- ima još ideja...

Moj čika Mića smislio je originalni metod zaštite:
Na vrata pušnice postavio je imbus šraf proizvoljne veličine... Pa ko voli nek' izvoli !!!
Još se dosetio da postavi posebne šrafove koji se postavljaju na 4 točka automobila !!!

Da skratim priču (sledeća ideja nije za preporuku):
u patron lovačke puške staviti krupne morske soli i opičiti po lopovu.
(Ideju je dao gospodin Pera Tocilov, blagodareći bogatom lopovskom iskustvu.)
 
Boze mili sta sve procitah na ove tri strane!!! Neverovatno sta ovaj nas narod radi! Kad ce ljudi jednom da nauce da meso ne susi vatra i dim nego promaja i hladnoca:haha:!!! Ko ima zelju da zida novu pusnicu samo neka zida visoko i omoguci da ima promaje!! Cela nauka!! Dimi see inace hladnim dimom a cuo sam da ovi u Uniji cak i zabranjuju da meso ide na dim kao zbog opasnosti od kancera. Da li je istina ne znam, tako sam cuo. Inace, smanjite ljudi sa suvim mesom, kod nas je ostala navika da se jede kao da se ceo dan kopa, pa nije ni cudo sto smo prvi u Evropi po bolestima srca i krvnih sudova.
 
Zorane u pravu si za toplo vreme.Mladjoni pusti price evropske unije i amerikanci zabranjuju prodaju kajsija sa kosticama a njihova elita placa stotine dolara za preaparate pravljene od kostica od kajsija jer 4 kostice na 10 kg smanjuje mogucnost pojave raka.A to nijedan lekar nece da kaze.

Ja malo odoh u off topic . Letos samo potrosili ciglu od pusnice , otac je pod tremom za sat spakuje a kad se osusi meso rasturi da ne smeta .Bez maltera ili betona ,samo napakuje cigle, do visine od jedno 1,60 -1,70, m
 
Nazad
Vrh