Pušnice za dimljenje mesa

Da li mislis da ce se dim ravnomerno rasporediti po celoj susari s obzirom da dimljak nije na sredini prostorije ili ce vuci okvirno samo na onu polovinu na kojoj je on postavljen?
 
Pa kako vidim na vratima ima "cug" i sa njim ce podesiti koliko ce se dim brzo izvlaciti iz same pusnice. Kao i kod sporeta sto se sa "cugom" podesava njegovo grejanje tako i ovde ce se podesavati "promaja" u pusnici. Ja isto na lozistu moje pusnice mogu da podesim "cug" i od njegovog otvaranja zavisi da li ce vatra u lozistu buktati ili tinjati. Ako tinja onda ce se dim polako siriti po celoj pusnici posto nema promaje koju bi otvoreni "cug" napravio i brzo izvlacio dim napolje iz pusnice.
 
Tanko je to, bolje na vrijeme osigurati. Jednom komšiji su prije par godina pokrali meso, sad svaku veče unosi u kuću i vraća ujutro dok se ne nadimi tih nekoliko dana. Poslije digne na tavan i tu konta da je sigurno. :)

Drugom pokrali sve, ostavili samo nešto slanine i nogice. Na vratima zakačili papir i napisali "dogodine bolje osoli".

Kad je lopovima lakše da pokupe gotovo nego da se muče, moraš dobro obezbjediti. Zidani objekat, metalna vrata sa dobrim šarkama i da budu dobro zavarena za armaturu objekta. Bravljenje nekim većim katancem, najbolje oni što se teže sijeku makazama.
 
Ne bih da kvarim zurku ali meni se ne svidja ovo sa betonskom plocom. Hoce da kondenzuje a i da kaplje nazad masnoca na meso pa se oseca na uzeglo. Moj komsija je tako napravio. Posle prvog susenja je napravio rupu na ploci za dim a kasnije razbio kompletnu plocu i poredjao daske gore. Kod nas se rade takve pisnice u selu tj te visine kao kod kolege Mikija ali se pokriva daskama. Posle gore ide crep ili ko sta ima i ja sam tako radio i lepo radi.

Naravno, ovo je moje misljenje. Kolegi zelim punoo osusenog mesa i krvni pritisak u granicama normale :)
 
i ja sam prvo hteo daske,ali sam se bojao misica koji provrte dasku pa ulete i opogane meso,pa sam stavio plocu,misleci da nece biti kondeza jer ce biti pod krovom...na sredini je rupa Ø200 cm,a ovo sto sam pokrio je privremeno do lepseg vremena,a cim grane lepo vreme ide krov sa nadstredsnicom ispred,sa biber crepom...
da bi se uklopilo uz ovo :)
http://prntscr.com/5h7juu
http://prntscr.com/5h7lbq
 
Protivu lopova priznajem samo zidane pusnice sa metalnim vratima i dobrim katancem kao sto sam i moju obezbedio.
 
i ja sam prvo hteo daske,ali sam se bojao misica koji provrte dasku pa ulete i opogane meso,pa sam stavio plocu,misleci da nece biti kondeza jer ce biti pod krovom...na sredini je rupa Ø200 cm,a ovo sto sam pokrio je privremeno do lepseg vremena,a cim grane lepo vreme ide krov sa nadstredsnicom ispred,sa biber crepom...
da bi se uklopilo uz ovo :)
http://prntscr.com/5h7juu
http://prntscr.com/5h7lbq

Lepo izgleda :) Ja sam mislio tako sta da pravim ali znam da cu jako retko da imam vremena za takvu manifestaciju.
Sto se tice zastite od miseva, mi smo montirali metalnu mrezicu (sito) na sve prozore i ispod dasaka. Ne moze ni muva da udje.
 
Lepo izgleda :) Ja sam mislio tako sta da pravim ali znam da cu jako retko da imam vremena za takvu manifestaciju.
Sto se tice zastite od miseva, mi smo montirali metalnu mrezicu (sito) na sve prozore i ispod dasaka. Ne moze ni muva da udje.


ja sam sa strane na luftere stavio rabbit sitno pletenu mrezu,a planiram ovih dana da stavim i na pod gde su rupe,pa da pospem krupnijim kamenjem iz sodera,da napravim kao filter za dim...

- - - - - - - - - -

Sve si lepo uradio ali po mom misljenju si trebao loziste da odradis sa strane i dimljak koji vodi vecu kolicinu dima napolje . .. ali staje tu je lepo je ..:ppozdrav:

nisam hteo loziste sa strane jer mi se ne svidja kako izgleda,a i sa ovakvim lozestem nemam nikakvu razliku... a za dimljak sam vec pomenuo da na gornjoj ploci ima otvor rupe 20cm,gde ccu dimljak da ozidam ciglom van krova,sa nekom klapnom za stelovanje odvoda dima.

- - - - - - - - - -

evo da vidite kako to izgleda sa 25kg piletine i 20kg tostolobika :)

http://prntscr.com/5hlyxu
 
Odradi dimljak na samom lozistu ..a gornji otvor ne treba ti nikakva klapna .. velika kolicina otrovnih gasova ce izaci na dimljak a odredjena kolicina odlazi u pusnicu.. kojoj su potrbni lufteri.. ne gledas kako izgeleda vec njena funkcionalnost
 
Odradi dimljak na samom lozistu ..a gornji otvor ne treba ti nikakva klapna .. velika kolicina otrovnih gasova ce izaci na dimljak a odredjena kolicina odlazi u pusnicu.. kojoj su potrbni lufteri.. ne gledas kako izgeleda vec njena funkcionalnost

Ne razumem te kako da ozidam dimnjak na lozistu,a uzgred i da ulazi dim u pusnicu,ako imas neku sliku postavi da vidimo na sta mislis. a ja gledam i izgled i funkciju.
 
Meni je loziste pored pusnice i sa jedne strane povezan mrezicom prema pusnici 30x30 cm.. a ti posto si odradio loziste ispod tj, u samoj pusnici,, otvori rupu na lozistu za cunak ili za dimljak.. sve jedno a dim ce zasigurno biti u pusnici ne sekiraj se ali predivno nema tolike jacine dima vec daje mu smek i lepsi ukus
 
Nazad
Vrh