Pušnice za dimljenje mesa

Jel ima neko da je na slican nacin susio junetinu.(mislim na kolege sa juga srbije)cuo sam da se susi tako da se bez prestanka lozi po dva tri dana pa ako moze neko da mi potvrdi

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
 
Da pojasnim ovo moje dimljenje.Meso,slanina moze i koske sa mesom se salamuri i ostavlja u cabru od 7-10 dana na hladnom.Zatim se vadi i moze da se opere od soli ali i ne mora (ja nisam) i stavlja se u pusnicu.Evo kako izgleda sama namenska pusnica poredjana od monte,moze jos bolje od giter bloka ali ja nisam imao.Isao sa sa 3 reda i u prvom redu ostavio sam rupu za lozene i stavio iznad pleh i poredjao 2 i 3 red.Spolja kod lozista sam dodao dve monte i napravio kao tunel za lozenje.Prvi dan se lozi povremeno i ide se sa umerenom temperaturom i da ima vise dima ,dok nocu se zatvara.Drugi dan lozi se non stop i gleda se da ima sto manje dima i sa povecanom vatrom sve dok se ne vidi da od slanine počinje da curi mast,to znaci da je dobra temperatura i treba samo se odrzava.Ovo vise mu dodje kao neka vrsta pecenja,susenja i dimljenja u jedno.I gotovo je kada se vidi vizuelno da ne pocrni mnogo i kad se proba da meso nije zilavo i tvrdo nego mekano a slanina da se raspada u ustima.Ja sam za lozenje koristio sljivu i bukvu.I ovo moze svako da proba da odradi na ovakav nacin,nece se pokajati jer je stvarno ukusno.Evo slike pusnice.
GWt9U1B.jpg

Ar4EI6z.jpg

ZIQvBZf.jpg
 
Juče izvadio meso, slaninu i ostalo iz salamure, sve oprao i okačio u pušnicu da se suši...
Držao sam 7 nedelja u salamuri, i hteo sam još, ali nema šta više da se čeka, mraza i zime nema, pa nema...
Danas kasno popodne sam izvadio papke, uši i repove, dosta je...
Ložim samo, i samo šljivu, ringlov...
Imam i neke kobasice iz zamrzivača, pa sam i njih "šutnuo" unutra...

20180105_101839.jpg

20180105_101857.jpg

20180106_085221.jpg

20180106_085201.jpg
 
Da li bi smelo u pusnici da se okaci meso u 2 "sloja", tj ispod standardno okacenih sunki i slanina, da se ispod njih okaci jos po nesto? :sta:
 
Pozdravljam! Imam neki cardacic koji ne koristi nicemu, pa cu da ga oblozim limom da vrsi funkciju pusnice. Zanima me koliko drva je potrebo i koje vrste da nabavim, treba da susim 4 svinjceta od oko 160kg
 
Jedno pitanje. Imam pusnicu na spratu i hocu od spolja da ozidam odzak,da mogu dole da lozim i dim bi isao 4m i probio bi rupu kroz koju bi dim ulazio u pusnicu. Od cega je najbolje zidati? I koliko sirok odzak bi trebao da bude?
 
Još malo pa gotovo....:osmeh:
Nešto kobasica, malo više kulena, ima 4 "ribića", tako zovedu one okrajke mesa od krmenadle, bez kostiju, prema repu, ubacio sam i papke i uši da dobiju par dimova o istom trošku, i čekam samo dve šunke i dve table slanine da okačim, do tada neću vaditi ove drangulije napolje, neka ih....
Hladno je perfekt i par ekselans za ovu radnju....
Ne merem dočekati da bidne gotovo i već jedared probam, baš se suzdržavam u tem smislu....:osmeh:

20181222-084032.jpg
 
Nazad
Vrh