Motorna testera i bezbedan rad

dejan 351

Zaslužan član
Učlanjen(a)
18 Dec 2010
Poruka
5.430
Lokacija
Smederevo
Dali je potrebna to je relativna stvar, zavisi kako si navikao. Sto se mene tice podpuno je nepotrebna i starije testere a ima ih i dan danas koje se proizvode bez kocnice.
To si morao primetiti da koci i odakle krece zagrevanje.
kolega,ne slazem se sa vama 100%,kocnica je sastavni deo zastite od povreda,jedino ako nisi mislio na pravilo pri paljenju da se kocnica aktivira,tu se slazem da to skoro niko ne radi,ali da se testera upotrebljava (pogotovo u sumi) bez kocnice to NIKAKO !Meni se desilo bezbroj puta da grana (koja je pod tenzijom) tako jako udari u vrh maca da tako da desna ruka u sec aktivira kocnicu...mozes ti paziti kolko hoces,aloi kad se namesti djavo onda je kasno...Dejane,sredi tu kocnicu (nije 100 dukata)ili se nepravilno izlizala ili je jajast dobos,to ti je moj prijateljski savet !
 
Meni se to nikada nije desilo a mislim ni da nikad nece da mi odskoci testera tolikom silom da bi mi ruka aktivirala kocnicu, uvek drzim testeru sa obe ruke cvrsto i radim sa njom sigurno; rizici od povrede testerom se dogadjaju pretezno sopstvenom nepaznjom i nista nije slucajno. Koristim testeru nekih 15ak godina i nikada mi nije odskocila toliko da bi aktivirao kocnicu, da bi se to dogodilo trebaco bi da mi mac vec bude uspravno tj vec pred nosem i ako se to dogodi da mi ispadne iz ruke sto drzim gas onda me nikakva kocnica nece spasiti povrede jer je rec o sili o ko zna koliko. Moje subjektivno misljenje, ali u svakom slucaju ste u pravu da kocnica treba da postoji ako je vec fabricki ugradjuju u taj model.
 
ne bih u dalju polemiku,naravno da je svako misljenje subjektivno,ali sam zaboravio napisati u predhodnom postu da se kocnica lanca aktivira na dva nacina:
1.samim pritiskom na rucku kocnice (svojevoljno ili iznenadnim trzajem same testere)
2.inerciono (jedan mehanizam u vidu zastite) a aktivira se tako sto se stane pored nekog panja,doda gas i onda drzeci testeru za zadnju rucku jednom rukom pusti da nos maca dodirne panj,u tom trenutku se aktivira kocnica)
Sama rucka kocnice je ujedno i stitnik leve ruke od havarija na lancu,i pored svih ovih mera zastite,mot.testera je jedna od najopasnijih alata,jer sa njom se moze raditi godinama i da se nista ne desi i onda dolazi do opustanja,a povrede se desavaju i najiskusnijim testerasima....i da zakljucim,najcesce se plivaci dave !
 
kolega,ne slazem se sa vama 100%,kocnica je sastavni deo zastite od povreda,jedino ako nisi mislio na pravilo pri paljenju da se kocnica aktivira,tu se slazem da to skoro niko ne radi,ali da se testera upotrebljava (pogotovo u sumi) bez kocnice to NIKAKO !Meni se desilo bezbroj puta da grana (koja je pod tenzijom) tako jako udari u vrh maca da tako da desna ruka u sec aktivira kocnicu...mozes ti paziti kolko hoces,aloi kad se namesti djavo onda je kasno...Dejane,sredi tu kocnicu (nije 100 dukata)ili se nepravilno izlizala ili je jajast dobos,to ti je moj prijateljski savet !

Slazem se da testera treba da bude u stanju u kakvom je proizvodjac predvideo, ali ne mogu da nadjem originalni poklopac na kome je kocnica, a kinez mi se ne uzima.
Meni se vise puta desavalo da grana udari u kocnicu, ali u smeru ruke...

Sto se tice 30 "kvalitetnih" postova, sve je relativno :osmeh:,
nisam trgovac, niti preprodavac, jednostavno me muka naterala da u ovom trenutku moram da prodam testeru koju sam pazario za sebe, racunam da su na forumu mahom ljudi domacini, pa stoga "oglas" nisam pustio na limundu i sl, ali cu morati...
no dobro- pravila su pravila.

Imenjace,
nisam imao iskustva sa kidanjem lanca, ali majstor mi rece da kada se otkine da ide od tebe, ne prema tebi, a sada koliko je to tacno neka kaze neko kome se to desilo...
 
kad je sve ispravno,lanac kada pukne ide od tebe,jer ga hvatac lanca zakaci i one "ispruzi" ispred testere,meni je pucao par puta jer nisam ispostovao bas te mere zastite o kojim pise,dakle kada zub lanca ode ispod 4-5mm,zna se u kantu.Stitnik leve ruke (rucka kocnice) je tu kao zastita jer bukvalno ti je ruka na 15 cm od lanca koji se okrece ogromnom brzinom i sam Bog zna sta sve moze da se desi i povredi ruku,kocnica,rucka kocnice,hvatac lanca i dobar (neistrosen) lanac su osnovne mere zastite,tek kasnije ide obuca i odeca,iskustvo...ko se cuva i Bog cuva!

---------- Poruka napisana u 08:45 ---------- Prethodna poruka je at 08:42 ----------

tomos/husqvarna 61 je stariji model,ali se potrudi po oglasima i nadji delove,za kineze se potpuno slazem
 
Podpuno se slazem ali kad lanac puca on kao sto rece dejan ks ide od tebe, tj udara donju stranu testere i tu imaju ulogu hvataci lanca i sirina donjeg dela rucke gde je gas, tacnije onaj deo gde gazis kada startujes testeru.
Zastite nikad dosta jer moze opasno da upropasti coveka ali treba najvise obratiti paznju da do toga ne dodje a zastite su tu da ako nedaj boze dodje da to ublaze.
 
Meni se to nikada nije desilo a mislim ni da nikad nece da mi odskoci testera tolikom silom da bi mi ruka aktivirala kocnicu, uvek drzim testeru sa obe ruke cvrsto i radim sa njom sigurno; rizici od povrede testerom se dogadjaju pretezno sopstvenom nepaznjom i nista nije slucajno. Koristim testeru nekih 15ak godina i nikada mi nije odskocila toliko da bi aktivirao kocnicu, da bi se to dogodilo trebaco bi da mi mac vec bude uspravno tj vec pred nosem i ako se to dogodi da mi ispadne iz ruke sto drzim gas onda me nikakva kocnica nece spasiti povrede jer je rec o sili o ko zna koliko. Moje subjektivno misljenje, ali u svakom slucaju ste u pravu da kocnica treba da postoji ako je vec fabricki ugradjuju u taj model.

Pisao sam ja o ovome , meni se to dogodilo .Jeste nepaznja u pitanju ali dogodilo se .Strugao sam drva i bio nagnut nad testerom tako da ona nije otisla vertikalno ali je kocnica udarila u ruku i ukocila je.

Sto se kad aktiviram kocnicu moja testera ugasi?
 
Poslednja izmena:
Nikad dovoljno o bezbednosti.
Prošle godine kupim stilovku, pogledam sve što je moglo da se nadje o tehnikama rada i bezbednosti na internetu, i krenem u rad. Cele godine je sve bilo takoreći savršeno, jer sam se pridržavao onoga što su lepo ljudi rekli. Nosim stalne naočare, pa sam vremenom zaboravio i skinuo zaštitne naočare, jer ispod inače imam ove stalne. Dok sam radio u nivou ispod pojasa sve je lepo bilo dok nisam krenuo u potkresivanje bagremovih stabala u ogradi gde se testera diže u nivou glave (procedura koja se i ne savetuje početnicima, idealno savetuju rad sa platforme). I tako povremeno obasipao me mlaz opiljaka po licu i zavlačio se ispod naočara. Ja sam povremeno žmirkao i to je u onom radu nekako prošlo nezapaženo.
Ali uveče kad je počelo da svrbi u očima i kad sam se pogledao u ogledalo, to je bilo kao u filmu strave i užasa, čudovište sa crvenim očima umesto beonjača. Bagrem ima neki žut lepljiv lepljiv i kiseo sok. Imao sam sreću i to je prošlo za samo nekih nedelju dana, ali cedio se taj j..ni sok iz očiju celih nedelju dana.
Naravoučenije: možete da poznajete rad i procedure koliko vam volja, ali je poenta u pridržavanju procedure rada i bezbednosti. Mene je zavaralo to što imam stalne naočare, a to se može i vama dogoditi. Dokupio sam još jedne zaštitne naočare da ih držim u kutiji za testeru, a ne da ih delim sa ostalim alatima (brušenje i slično), da bi uvek bile pri ruci i da bi me dodatno podsetile da ih upotrebim pri radu. Eto toliko, možda će i ovo biti nekom od koristi.
 
Dakle, ako ćemo da "preterujemo", osim naočara i prethodno pomenutih zaštitnih stvari, trebalo bi imati šlem sa vizirom (ovo je zbog povratnog udarca itd), rukavice treba da su "tvrde" (u našim radnjama u BG praktično nema takvih, proverio sam), šalovi i slično otpadaju a odeća ne sme biti previše labava. Ovaj spisak izgleda smešan, ali kad pogledam sliku polupresečene cipele u ovom forumu na početku, šta misliš šta bi ostalo od njegovih prstiju da je kojim slučajem radio recimo u patikama? Razlika je minimalna jer testera seče kao sir i jedne i druge, ali minimalna razlika je čoveku spasila prste na nogama. Malo li je?

Neverovatno je koliko sitne stvari mogu da postanu opasne: recimo od vibracija u radu u šumi desi se da se vrlo mala grančica prepuna trnja otkači i zabode vam se duboko recimo u lakat dok radite sečenje testerom u majici, čovek se prirodno trgne, i ako je testera u povišenom ili nezgodnijem položaju ... A grančica može biti samo nekoliko milimetara debela! (Ne kažu badava "očistite mesto okolo sledećeg zaseka...").

Teoriju na stranu, realno pričano mislim da čovek ovde u Srbiji za svoj nivo i oblik rada mora da se odluči za neki nivo zaštite i njega se striktno pridržava. Više od toga može, a manje nikad.
 
Poslednja izmena:
Nikad dovoljno o bezbednosti.
Prošle godine kupim stilovku, pogledam sve što je moglo da se nadje o tehnikama rada i bezbednosti na internetu, i krenem u rad. Cele godine je sve bilo takoreći savršeno, jer sam se pridržavao onoga što su lepo ljudi rekli. Nosim stalne naočare, pa sam vremenom zaboravio i skinuo zaštitne naočare, jer ispod inače imam ove stalne. Dok sam radio u nivou ispod pojasa sve je lepo bilo dok nisam krenuo u potkresivanje bagremovih stabala u ogradi gde se testera diže u nivou glave (procedura koja se i ne savetuje početnicima, idealno savetuju rad sa platforme). I tako povremeno obasipao me mlaz opiljaka po licu i zavlačio se ispod naočara. Ja sam povremeno žmirkao i to je u onom radu nekako prošlo nezapaženo.
Ali uveče kad je počelo da svrbi u očima i kad sam se pogledao u ogledalo, to je bilo kao u filmu strave i užasa, čudovište sa crvenim očima umesto beonjača. Bagrem ima neki žut lepljiv lepljiv i kiseo sok. Imao sam sreću i to je prošlo za samo nekih nedelju dana, ali cedio se taj j..ni sok iz očiju celih nedelju dana.
Naravoučenije: možete da poznajete rad i procedure koliko vam volja, ali je poenta u pridržavanju procedure rada i bezbednosti. Mene je zavaralo to što imam stalne naočare, a to se može i vama dogoditi. Dokupio sam još jedne zaštitne naočare da ih držim u kutiji za testeru, a ne da ih delim sa ostalim alatima (brušenje i slično), da bi uvek bile pri ruci i da bi me dodatno podsetile da ih upotrebim pri radu. Eto toliko, možda će i ovo biti nekom od koristi.

E moj druže onda si ti neotporan ako ti piljevina smeta,šta je meni sve bilo u očima pa između ostalog i super lepak ,i evo me vidim ko soko :haha::haha::haha: ,šalu na stranu ovo što si ti napisao je sve u redu ali ja verujem da pola ljudi dok radi više vodi računa o testeri nego o sebi, jer misli ako zeznem testeru za novu nemam ,žalosno ali je istina.
 
E moj druže onda si ti neotporan ako ti piljevina smeta,šta je meni sve bilo u očima pa između ostalog i super lepak ,i evo me vidim ko soko :haha::haha::haha: ,šalu na stranu ovo što si ti napisao je sve u redu ali ja verujem da pola ljudi dok radi više vodi računa o testeri nego o sebi, jer misli ako zeznem testeru za novu nemam ,žalosno ali je istina.
Bogami jesam neotporan. A što se super lepka tiče, možda si druže mogao da probaš sa dvokomponentnim lepkom, a? :osmeh:
 
Jos malo o bezbednosti.

Skoro sam pisao o tome da mi je majstor skinuo kocnicu sa motorke,
sada se desava da kada pustim gas lanac nastavlja da se okrece jos neko vreme,
e sad, nije to nesto dugo vremena, ali naviknut na jedam ritam u radu, tesko se privikavam
na ovo pa cu morati da stavim kocnicu, makar i kinesku...
 
Odvojio sam pisanje o bezbednosti pri radu sa motornim testerama, da bi bilo preglednije na forumu.

Slika koja prikazuje osnovnu opremu

ac142e0t.gif


Model za one koji su oprezniji

suit-of-armor.jpg
 
Jos malo o bezbednosti.

Skoro sam pisao o tome da mi je majstor skinuo kocnicu sa motorke,
sada se desava da kada pustim gas lanac nastavlja da se okrece jos neko vreme,
e sad, nije to nesto dugo vremena, ali naviknut na jedam ritam u radu, tesko se privikavam
na ovo pa cu morati da stavim kocnicu, makar i kinesku...

To nema veze sa kocnicom, probaj dotegnuti malo lanac i stace cim pustis gas, mada ja licno praktikujem malo labaviji lanac kao sto je tebi majstor nastelovao.Svako ima svoje navike a mislim da je i jedno i drugo ispravno dokle god ne prelazi granicu normalnog oprerativnog ciklusa lanca.:ppozdrav:
 
lanac moze da se okrece "jos neko vreme"ako je malo labaviji,ali isto tako moze da se desi da su opruge kvacila (trakaste ili spiralne) popustile i ne vracaju tako brzo,stelovanje lanca smo apsolvirali u temi "motorne testere"
 
juce sam bio u sumi (usluzno) i obarao cerovu sumu,imao sam velikih problema sa gazdom i njegovim komsijom koje je dosao da "pomogne",jer su bili poprilicno zagrejani i vise sam vodio racuna o njima nego o o seci,jer su bili u fazonu "samo ti obaraj".Naravno da je bilo rasprave,ali se nekako zavrsilo.Bilo kakva nezgoda da se desi,odgovoran je onaj koji je drzao testeru,imajte to na umu !Evo sta se desilo u subotu

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/422492/Oboreno-stablo-ubilo-drvosecu
 
Tacno, najcesce radim sam i kada nema nikog ni u vidokrugu, sto opet nije pravilno. Ako je prisutan i saradnik, onda se mora svakog momenta imati u glavi gde je onaj drugi. Zastitna oprema je UVEK na meni, cizme i leti i zimi, providni vizir za celo lice ili bar radionicke naocare, jake rukavice. Nisam uvek u stanju da se postavim u siguran polozaj zbog terena ili predmeta okolo, ali oprema me je vec vise puta zastitila. Prosle sedmice morao sam po nove cizme (odskocio mac) ali noga je cela. Mislim da je do sada najgore bilo pri PRVOJ UPOTREBI NOVE Womax ELEKTRICNE TESTERE kada mi je DVA PUTA PRI SECENJU SPAO LANAC U RADU (prema meni), ali ga je srecom uhvatio donji hvatac! Sutra sam pokusao da vratim testeru u Vobi Haus ali su mi tamo serviseri samo totalno pretegnuli lanac i reli da tako treba a ja nemam pojma! Pokusao sam da ih ubedim u suprotno i da vec dugo radim sa testerama na benzin i struju, ali ...dovidjenja ne davite nas. Naravno da je PONOVO U RADU PAO LANAC PREMA MENI, donji hvatac ga je uhvatio, i onda sam poxxxxeo nacisto jer me ocigledno pokusavaju praviti ludim, a i opasno je. Rastavio sam mac i lanac i gle cuda? NA JEDNOM ZRNU FALI DONJA KLIZNA VODJICA!!! Zato je spadao, a od onda neverujem nikom, ni novom gvozdju, ni starom majstoru. Narocito strucnjacima koji se predstavljaju kao majstori. Pre i posle toga kupio sam nekoliko testera koje rade bez problema. Nikad covek nezna sta ga moze zadesiti, zato oprema mora biti vec na rukovaocu, posle ne pomaze ni oklop Viteza Koje.
 
Kod mene u okolini je sad skoro drvo palo na coveka i tesko ga ranilo mislim da se to desilo a planni Rudnik gde se najvise kradu drva iz drzavnih suma!
 
Nazad
Vrh