Koliicine i vrste djubriva za razlicite ratarske kulture

DusanA

Član
Učlanjen(a)
13 Okt 2009
Poruka
3.735
Lokacija
Crepaja - Banat
Evo teme koja mene zanima.

Koliko osnovnog djubriva na soju posle kukuruza, ili na suncokret posle kukuruza. Koliko na kukuruz, ili repu. Koliko uree, kana, ili an-a na prolece itd.
Ja sam mislio da na suncokret posle kukuruza zaorem 150kg npk, i na prolece pred setvu 100kg uree
Za soju posle kukuruza 150kg npk u jesen, a na prolece minimalno uree pred setvu 50 do 60kg po kj
Za kukuruz posle soje 150kg npk i nesto malo uree na prolece. A kasnije i nesto folijlno.
Sta mislite ?, kakva su vasa iskustva ?
 
Definitivno zavisi od toga kolko se mase izveze sa njive , dakle poslije ovakve suše i slabog roda , sigurno će bar manje trebati djubriti. Ima čak još jedan razlog za bolju snabdjevenost zemljišta djubrivom nakon suše a u vezi sa neiskorišćenosti elemenata koje su se stvorili prirodnom aktivnosti organskih materija a opet biljke nisu iskoristile. Naravno šibica ne dolazi u obzir pogotovo nakon suše.
Još sam nešto zanimljivo pročito sa nekon istraživanja u vezi suše da bi bilo dobro ove godine sijati ponovo istu kulturu ( npr kuk-kuk) , zbog količine djubriva u zemlji baš koje je i trebalo , i zbog opasnosti od ostataka herbicida .
E to sam i lično osjetio , jer kod nas je i prošle godine bila ovakva suša , kukuruz je na jednoj njivi kasno prskan callistom , a soja ove godine je tu gorila non stop i u krugovima će biti slaba do kraja .
 
Analiza, pa onda odabir kulture i njene potrebe, a onda po meni i proizvodjac. Treba razmisljati i da se ove godine tj sledece ide sa NP djubrivom na prolece, pre setve.
 
Meni jedan stariji iskusniji čovek reko da valja veštak bacati što češće i što više.Kaže on još nije video da neko predozirao neku parcelu.:ppozdrav:
 
Evo ovogodišnji primer za soju posle kukuruza.Imam dve parcele gde je posejana soja i koje su udaljene jedna od druge recimo 150 metara.Ista agrotehnika je primenjena na obe njive,isto posejana Sava.Jedinu razliku koju sam napravio na te dve njive da sam na jednoj bacio celokupno npk đubrivo na jesen(200kg15/15/15 po jutru) dok sam na drugoj podelio 100kg na jesen 100kg predsetveno.Prva parcela je MNOGO bolja od druge,Sava se više ragranala ima više mahuna i mnogo je zelenija.Inače po analizi zemljišta druga njiva ima mnogo bolje parametre.
 
Mislim da ti je 100kg po kj mapa dovoljno samo povećaj ureu na 150kg po kj za kukuruz.Ja sam ujesen zaorao 200 kg 5-24-16 po kj i uproleć 150kg uree po kj.
 
Ja izbacujem 3*15 sledece godine za kukuruz i bacam oko 80 kg MAP + 180 kg Ureje po k.j...Za suncokret nista djubriva a za psenicu cu ici 3*15 200kg i prihrana SAN-om 2 puta po 80 kg po k.j
 
Ja izbacujem 3*15 sledece godine za kukuruz i bacam oko 80 kg MAP + 180 kg Ureje po k.j...Za suncokret nista djubriva a za psenicu cu ici 3*15 200kg i prihrana SAN-om 2 puta po 80 kg po k.j

Probaj da sa mapom ujesen uneseš i malo uree kako bi azota bilo i na većoj dubini a ujedno će pomoći i razgradnju žetveni ostataka.
 
Izvinjavam se za off al sad sam se setio kad je Sale pomenuo Ureu,danas sam cuo neku pricu da se ocekuje da 1 djak Uree kosta 4000 din:sta:,ako tako bude oni stvarno nisu normalni.
 
To kad su cene u pitanju, da nisu normalni to su pokazali odavno. Da budem iskren, na ove cene kultura, to sam i ocekivao.

@vitezbb,
Isto sam napravio u kukuruzu, ali zbog ovih ludih susa kod mene, eksperiment mi verovatno nece uspeti. Mada videcemo uskoro pri zetvi, mozda se i primeti neka mala razlika.
Evo moje iskustvo od ove godine, sejan jecam pocetkom marta, i bacena Yara pred samu setvu, osim jednog dela gde se neplanirano posejalo jer je bio visak semena. Ista njiva je u pitanju, a razlika vidljiva golim okom. Mislim da treba baciti i NPK u prolece. Poznajem coveka koji ide sa NPK djubrivom iskljucivo u prolece. Normalno, samo mora da se razmisli o proizvodjacu.
 
Nije problem baciti/uneti u zemlju u prolece NPK,ako se to svake godine u prolece primenjuje.
Problem je ako se to radi svake prestupne godine!
 
Nije problem baciti/uneti u zemlju u prolece NPK,ako se to svake godine u prolece primenjuje.
Problem je ako se to radi svake prestupne godine!

Oćeš da kažeš da se redovnim djubrenjem u proljeće popravlja kondicija samo za sledeću godinu , u pravu si al ipak ko što kaže marko postoje npk djubriva koja su mnogo brže dostupna , pogotovo fosfor i mogu djelovati iste godine.
 
Nazad
Vrh