Koliko dugo žive - Ajdared, Melroza i Jonagold

nb-campari

Član
Učlanjen(a)
24 Feb 2009
Poruka
189
Lokacija
novi sad
imam ove tri sorte u zasadu starom preko deset godina, dvanaest cini mi se. koliko se jos mogu nadati njihovom rodu, zna li ko? je li 15 godina starosti njihov maksimum ili mogu pomalo radjat jos - koliko godina? hvala, puno
 
Odg: koliko dugo zive-ajdaret, melroza i jonagold

kratkoglavi je napisao(la):
Reci ti nama na kojoj su podlozi pa ćeš dobiti odgovor!

ne znam, zaboravio sam. jos sam ih licno ja kupovao. ajdaret je manje bujna, dok su jonagold i melroza dosta bujne
 
Odg: koliko dugo zive-ajdaret, melroza i jonagold

sa dobrom obradom i djubrenjem, 20 god ce sigurno zivet i radjati :D
 
Odg: koliko dugo zive-ajdaret, melroza i jonagold

Verovatno su na MM106, a na njoj imaju duži život.

Ajdared je slabo bujna sorta, dog su Melrose, a posebno Jonagold (koja je i triploidna) dosta bujne, te usled toga razlike, dok je verovatno ista podloga. Ali bujnije znači i dugovečnije. Uzmi par divljaki posadi pored, pa nakalemi na deblo pod koru, onda nastaje ludilo - ima da te nadžive. :bravo:
 
Odg: koliko dugo zive-ajdaret, melroza i jonagold

kratkoglavi je napisao(la):
Verovatno su na MM106, a na njoj imaju duži život.

Ajdared je slabo bujna sorta, dog su Melrose, a posebno Jonagold (koja je i triploidna) dosta bujne, te usled toga razlike, dok je verovatno ista podloga. Ali bujnije znači i dugovečnije. Uzmi par divljaki posadi pored, pa nakalemi na deblo pod koru, onda nastaje ludilo - ima da te nadžive. :bravo:
Kako misliš da to uradi?Nisam razumeo, da posadi pored npr drveta ajdared divlju jabuku, i kako dalje?
 
Odg: koliko dugo zive-ajdaret, melroza i jonagold

Hipotetički da.

Ako bi posadio neku generativnu podlogu pored debla i kalemio je na deblo priljubljivanjem, na most ili slično, imao bi tako neki efekat kroz par godina.

Sa jedne strane mlada generativna podloga bi pojačala bujnost i dugovečnost, dok bi stadijski zrela sorta obuzdala divljanje mlade podloge. Došlo bi do borbe unutar dibiosa.

Koja dijalektika!
 
Nazad
Vrh