Korišćenje bumbara u plastenicima

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Bumbari u plastenicima, to je tema o kojoj se priča. Ali se otvaraju i mnoga pitanja. Gde ih nabaviti, dali ih ima više vrsta, koliki im je životni vek i naravno dali su opasni za ljude.

Ja anžalost o ovome ne znam, ništa iz prakse, nego isključivo iz priča. A verujem da će ovo mnogima biti zanimljivo da vide.
 
Ja znam sledece da su bumbari aktivni tj rade jednu godisnju sezonu,a sledece godine se kupuju novi, i cak mislim da su oni aktivni-zivi par meseci , nisam bas siguran u ovo, da neoprasuju tj ne izlaze iz svojih kutija ako je temperatura preko 30c ,i dabi objekat morao biti zatvoren da se nerazlete okolo , stoje malo komplikovano preko leta drzati zatvoren plastenik naprimer, a znam za jednu foru koja je slicna kao bumbari a mnogo jeftinija evo sta se radi kupi se sirup extrakt maline i napravi se kao taj sokic u spricu i oprskaju se biljke stim , i to mirise na malinu , taj miris privlaci pcele koje oprasuju posle biljke isto kao i bumbari , e sad ako negde gresim neka me neko ispravi
 
Za zastitu grozdja od zolja koristim boce sa nedopivenim pivom (ostavis sprsta u boci).
To mi je dalo ideju da probam da u foliju namamim insekte. Ako imas rasprskivace umesto tecnog djubriva aplikujes rogonju. Fitotoxicnosti nema jer i nase lepojke sa tim neguju cvece.
 
I onda treba ici redovno kad se pojavi nova cvast i nju prskati extraktom? :)

Da, odrade jednu sezonu tj. jedan ciklus.. Znaci ako se radi 2 setve godisnje, onda se kupuju na prolece i na jesen.. A mogu se kupiti i sa maticom, al to su dosta vece kosnice i koriste se ili za velike objekte ili za otvoreno... Ovako za plastenike se koriste manje tj. postoje 3 dimenzije..

Kod nas se prodaju na par mesta.. Firma Hoya V.S. iz SU ih prodaje i to Koppertove... Holandska firma, al je proizvodnja bumbara za nas region u Slovackoj..

Koristi se jedna samo vrsta i to najkrupniji, Bombus terrestris.. Da, nece da rade kad je velika vrucina, pa se onda nameste par komada na ulaz od kosnice i krilima uduvavaju vazduh unutra.. Al se tad onda radi orosavanje u objektima da se spusti temp.. Treba paziti sta se koristi od preparata, ali ima na sajtu proizvodjaca kod kojih aktivnih materija se mora kosnica izneti, zatvoriti i slicno..

Slobodno se moze objekat ostaviti otvoren, nece pobeci :) i kad izadju, vrate se nazad..
Kad ugrize a to je jako retko, samo malo pocrveni i brzo prodje...

Ako vas jos nesto interesuje, pitajte :)
 
Sta je 100 RSdin :bravo:
Nego posto su bumbari, Kako ih cuvati,hraniti,leciti... :sta:
 
Postoji 3 velicine kosnica koje se koriste.. Mala, srednja i velika.. Cene su mislim oko 80,90 i 100-110e.. Znaci u zavisnosti od objekta, koriste se od 250m2 do 2000m2..

Nema posebnog cuvanja, osim da pazite da ako orosavate, da ne poplavite kosnicu, i kad se radi zastita, da po preoruci u odnosu na aktivnu materiju, pokrijete kosnicu, iznesete ili samo ih zatvorite unutra..

A hranu imaju u kosnici, na dnu je posuda sa potrebnim rastovorom i u njega je natopljen sundjer i kapilarno se podize u kosnicu gde ga bumbari koriste.. Hrane ima dovoljno za zivotni vek kosnice (4-8 nedelja u zavisnosti od velicine, mada uvek ostanu i duze..)..
 
Neznam ja sam vise za to prskanje sokicem od maline oprskas otvoris plastenik i pcele samo pi.. htedoh reci zuje :haha: a citao sam da su i majcina dusica i bosiljak odlicni mamci privlace pcele pa cu ja sad da ubaci par biljaka bosiljka u plastenik a ima i neke dobre osobine sto rasteruje navodno neke stetocine
 
Za bumbare znam jedno da mogu da upropaste proizvodnju komplet,naime ja i moj komsija smo pre 12 godina kupovali bumbare preko grane i isli u suboticu da cekamo isporuku.Sta se desilo bumbari jednostavno nisu hteli da oprasuju cvet paradajiza,posipali smo i cvetni prah i nista i onda je procvetao bagrem i oni su lepo svi otisli na bagrem.A meni je paradjiz ostao da ga oprasujem tomatinom.i jos jedna stvar ako bumbar sleti na cvet 3-4 puta taj cvet se nece oploditi zato sto on poremeti tucak.Toliko od mene i bumbara
 
istina jeste da bumbari imaju sladak i manje sladak cvet to uglavnom zavisi od hibrida paradaiza a isto tako ako je pored plastenik sa ranom dinjom i teraš ih da oprašuju dinje oni izleću iz plastenika i idu na paradaiz.
 
Ja znam da se zato bumbari jedno vreme hrane šećernim rastvorom u koji se dodaju cvetovi kultura koje treba da oprašuju (ili koje nerado posećuju) i na taj način se oni naviknu na taj miris, ukus ili šta već. Nisam to video u praksi pa vam ne mogu ništa više reći o tome.
 
makolik bezali priroda je to, nemozes da očekujes da ti zivuljka i nece da izlece mnogo iz plastenika i da obavi umesto tebe savrsen posao i još da ima i ukus skroz kako tebi odgovara.
:sta: :sta: :cool:
 
Standardna košnica:

• 1 kraljica + 50 – 60 radilica;
• Trajnost košnice ( aktivnost bumbara ) minimum 6 – 8 nedelja;
• Površina pokrivanja 800-2500 m2.

Srednja košnica:

• 1 kraljica + više radilica nego u standarnoj košnici;
• Trajnost košnice ( aktivnost bumbara ) iznosi minimum 4 – 6 nedelja;
• Specijalno namenjena za vocnjake ili za useve sa kratkim periodom cvetanja;
• Površina pokrivanja 500-800 m2.
Mala košnica:
• Oko 50 radilica;
• Trajnost košnice 3 – 4 nedelje;
• Specijalno namenjena za male površine (nekoliko ari);
• Površina pokrivanja 150-400 m2.
AFL specijal košnica:
• 1 kraljica + 50 – 60 radilica;
• Trajnost košnice ( aktivnost bumbara ) minimum 6 – 8 nedelja;
• Površina pokrivanja 800-2500 m2;
• Košnica namenjena uslovima proizvodnje pri smanjenom osvetlenju ili u uslovima proizvodnje sa veštackim osvetlenjem.
Multi Hive košnica:
• 2-3 košnice po hektaru;
• Za primenu u vocnjacima.

Paradajz:
Mala kosnica - 150 - 400 m2
Srednja kosnica 500-800 m2
Velika kosnica 800-2500 m2
U praksi je potrebno najpre proveriti markere da bi se odredio momenat i broj košnica koje se naknadno unose.
Tokom leta potrebno je više košnica, nego zimi, pošto biljke leti mnogo brže rastu i imaju više cvetova.
U usevu paradajza sa krupnijim plodovima potreban je manji broj košnica nego kod hibrida paradajza sa sitnijim (okruglim) plodovima.
Imati u vidu da hibridi chery paradajza imaju znacajno više cvetova u odnosu na ostale tipove paradajza, pa je broj neophodnih košnica 2-3 puta veci.

Plavi paradajz:
Broj potrebnih košnica bumbara, u usevu plavog paradajza, slican je broju košnica kod paradajza sa sitnijim plodovima. Tragove ishrane bumbara na plavom paradajzu teško je ustanoviti, stoga, da bi se utvrdio intezitet oprašivanja, neophodno je posaditi nekoliko biljaka paradajza koje bi služile kao pokazatelj.

Slatka paprika:
Kod cvetova slatkih paprika zastupljeno je samooprašivanje. Medutim, u zavisnosti od hibrida paprike i spoljašnjih uslova oprašivanje putem bumbara, ponekad, je veoma poželjano, pogotovo u kasnu zimu ili rano s proleca, kada je položaj prašnika takav da onemogucava samooprašivanje. Dokazano je da u ovakvim nepovoljnim uslovima, upotreba bumbara rezultira postizanjem viših prinosa, krupnijih plodova i pojavom smanjenja broja deformisanih plodova.
1 košnica na 3000-5000m2.

Dinja i krastavac (nepartenokarpni - zametanje sa oplodnjom):
Navedene biljke imaju muške i ženske cvetove. Muški cvetovi proizvode polen, a ženski nektar. U cilju podsticanja bumbara da posecuju ženske cvetove, u košnicama je potrebno zatvoriti pristup izvoru hrane (Biogluc). Kod vecine hibrida dinja i krastavca cvetovi se zatvaraju u popodnvnim casovima, te se u to vreme preporucuje zatvaranje bumbara u košnice, kako ne bi napustili plastenik u potrazi za hranom. Preporucuje se prepodnevna aktivnost bumbara.
1 košnica na 1000m2 .

Jagoda:
Bumbari, kao i pcele, slecu na osnovu cveta jagode i zahvaljujuci krupnijem telu odjednom vrše oprašivanje svih prašnika. Za razliku od bumbara, sitnije pcele ne mogu ovo izvesti, što prouzrokuje pojavu deformisanih plodova.
1 košnica na 1000m2 .

Borovnica:
Cvetovi razlicitih hibrida borovnice cesto nisu dovoljno atraktivni za pcele, tako da one nisu uvek optimalni izbor oprašivaca ovog voca, za razliku od bumbara koji obezbeduju dobru oplodnju i visoke prinose.
1 košnica na 500-1000m2

Za uspešno oprašivanje voca, kao što je jabuka, kruška i višnja potrebno je 2-4 košnice po hektaru. Neophodna je zaštita košnica od kiše, vetra i direktne sunceve svetlosti smeštanjem u zašticeni prostor ili pokrivanjem. :sta:
 
ako imas jos i listu preparata koji se koriste i ne koriste za zastitu to bi bilo idealno,
sve na jednom mestu neka se nadje

nego kazi kako da se oplodi kruska Abate Fétèl, radite vi to gore sa hormonima iz madjarske
 
pa jel nemože da se opraši sa bumbarima ta kruška jel niste probali ili je skupo.
:cool:
 
ne radim nigde samo koristim literaturu koju mislim da je korisna :sreca: :udri:
Post je spojen: [time]1260889005[/time]
_________________________________________________
Sigurnosne mjere
Ukoliko se pri uzgoju poljoprivredne kulture koriste samo ekološki sigurna i neškodljiva sredstva, tada za koloniju bumbara nema problema.
Međutim, ako se koriste kemijska zaštitna sredstva, bumbarske radilice ili njihovo leglo mogu biti izloženi izravnom ili neizravnom štetnom djelovanju.
Do izravnog djelovanja dolazi kada radilice nakon konzumiranja kontaminiranog peluda ili nektara bivaju onesposobljene za let ili čak umiru. Također se pod izravnim štetnim djelovanjem smatra situacija kada onečišćeni pelud ili nektar bivaju uneseni u košnicu, pa nakon konzumiranja takove hrane ugibaju radilice, njegovateljice legla, trutovi, matice, i same ličinke legla.
Pod neizravnim djelovanjem podrazumijevamo situaciju kada radilice ignoriraju i prestaju posjećivati cviječe pošto mu je korišteno kemijsko sredstvo bitno promijenilo miris peluda ili aromu nektara.
Prije svakog tretiranja biljaka, potrebno je bumbare u košnicu pospremiti po uputama u puštanje/pritvaranje bumbara. Zadržimo ih u košnici koristeći se vratašcima za reguliranje otvora košnice, tako da zatvorimo dvosmjerni i oslobodimo jednosmjerni otvor, povlačenjem šibera/vratašca u lijevi položaj. To treba učiniti oko dva sata prije tretiranja, kasno poslijepodne. Tretiranje obaviti taj isti dan, a ponovno puštanje bumbara učiniti ovisno o korištenom sredstvu.
Sistemski pesticidi (biljka ih koristi preko korijena ili lista) imaju produženo djelovanje. Ako cvijet biljke uz pelud luči i nektar, mogući su veći problemi i štete za sve članove kolonije (radilice, matice, ličinke i trutovi). U slučaju da cvijet biljke luči samo pelud, (paradajz) tada će štetni utjecaji takvih pesticida biti manji.
 
ciak je napisao(la):
pa jel nemože da se opraši sa bumbarima ta kruška jel niste probali ili je skupo.
:cool:

Mislim da je cena velike kosnice bumbara kod uvoznika u beogradu oko 100 evra ali to nije glavni razlog kad je kruska skoro 100 din.

Problem je u upotrebi pesticida, organska i integralna zastita nisu bas adekvatno resenje za uspesnu proizvodnju, nedostupnost preparata i nacina primene .
 
Ako neko još prati ovu temu, imam 1 pitanje za koje molim odgovor: da li je, i kako, moguće ovako kupljenu košnicu održati u životu i nakon tih 6-8 nedelja?
 
Nazad
Vrh