Korišćenje bumbara u plastenicima

Kurkela je napisao(la):
Trenutno ove bumbare sto uvoze kod nas nije moguce odrzati duze u zivotu
od gore navedenih par nedelja. Kao sto sam pisao u jednoj temi, kod mene u kraju ima
trenutno najsavremeniji plastenik u regionu koji ima zastupljenu proizvodnju 12 meseci.
Oni nabavljaju bumbare u svakom ciklusu proizvodnje.
markodanube je napisao(la):
koliko sam ja cuo ovde , vrlo malo ljudi ima koji to rade uspesno , i oni zaradjuju debelo na tome.
Inace i ovde ih u staklenicima nabaljaju za svaki ciklus nove

Svugde je isto, ili slicno. Verovatno da trenutno nema boljeg resenja.
 
Bolje mi je da dam 200 evra dobrom pčelaru da me nauči kako i šta treba nego svake godine da kupujem košnicu ili dve ili koliko već treba. Nije to božje slovo, sve se može naučiti.
 
Sa dve kosnice pcela vise ce se zaraditi, nego sa plastenika prosecne velicine. :D
Tako je to, kod nas. :ppozdrav:
 
hm......futurefarming@

svugde na svetu ima pcelara ali malo onih koji proizvode bumbare :sta:
 
Suviše malo znam o tome da bih nešto pametno mogao da kažem ali računam, knjiga u levu a praktični saveti i tuđe iskustvo u desnu ruku pa može da se nešto i načini.
 
Zadnje 2 godine radim sa bumbarimai evo nekih mojih zapazanja:
Plastenike zatvaram normalno zbog vremenskih uslova a ne zbog bumbara.Problem nastaje kada procveta bagrem tada idu na njega ovako ne.
Za tri hale sam imao dve male kosnice ove godine ali se desilo sledece:
Pri preuzimanju mi je receno da je provereno i da su skinuti poklopci sa tih posuda gde oni jedu,skidaju polen koji nakupe ili sta vec.Medjutim sa jedne nije bio skinut i svi bumbari su uginuli vrlo brzo tako da sam morao ja da opladjam rucno posto sam to video sad skoro.Bumbari su opladjali samo jednu halu a ja dve.Gde su oni bili paradajza je bilo vise iboljeg kvaliteta.
Velika kosnica provereno traje 10 nedelja ato je dovoljno za14 roda.
Sto se tice pcela mislim da bi dosta uginule jer nebi znale da izadju iz plastenika.Moj surak ima plastenike apored njega je bio jedan pcelar i stalno je kukao kako mu ginu pcele u plastenicima.Valjda im to nije prirodna sredina sta li.
 
Nema sumnje da su bumbari bolji, piše u ranijim postovima i zašto, jedino je malo konfuzno kako da ih sami zapatimo a ne da se kupuju košnice svake sezone. Ili ko ima plastenik/staklenik sa grejanjem pa radi celogodišnju proizvodnju, šta tek on da radi?
 
jedno pitanje imam u plasteniku jagode i ubaciosam bumbare ali kako sam primeti samo 2-3 izadju a ostali ne.ostaju u kosnici , zvao sam ovog sto m i prodao i on kaze da to tako treba.
 
Kosnica ti je organizovano drustvo,postoji podela rada, Imas izvidjace radilice i sta jos vec.Par bumbara oplode ceo plastenik i jos zvrndaju okolo.Meni su danas stigle kosnice milina jedna.Ceo prvi rod sam oplodio hormonima jos me bole ledja.Sada se otvara drugi rod pa nekaa se bumbari bakcu sa tim ja vise ne,
 
Jedan moj prijatelj radi paradajz u plasteniku i ove godine je prvi put kupio bunbare,esad u cemu je poenta,kaze on da zbog neefikasnosti bunbara da ce na pijac izaci nedelju dana kasnije.U fazonu kada on vrsi oprasivanje ranije izlazi na pijac a ove godine ce zakasniti.Ja nesto nisam strucan sto se tice ove teme i oblasti ali po meni je nedostatak suncanih dana a ne neefikasnost bunbara,po meni su oni mlogo efikasniji od vrsenja oplodnje rucno.Hvala ako neko ima nesto da kaze na ovo.
 
Ja bih bila jako zahvalna kada bi mi neko rekao kako se vrši ručna oplodnja jer da kupujem bumbare za lične potrebe i malecki plastenik mi se ne isplati.

Već neko vreme gledam u moje paradajize i ima dosta cvetova, a plodova da na prste jedne ruke nabrojiš.

Dugo sam se mislila šta je i konačno skontah to je do oplodnje cvetova.

Zato bih zamolila i bila jako zaahvalna ako bi mi neko rekao kako da ja to sama ručno rešim.
 
Niko nema neki predolog!? :sta:

Nadam se da će neko reći u kojem omjeru se pravi rastvor ekstrata maline i vode. :osmeh:

Hvala unapred
 
Zadnje 2 godine radim sa bumbarimai evo nekih mojih zapazanja:
Plastenike zatvaram normalno zbog vremenskih uslova a ne zbog bumbara.Problem nastaje kada procveta bagrem tada idu na njega ovako ne.
Za tri hale sam imao dve male kosnice ove godine ali se desilo sledece:
Pri preuzimanju mi je receno da je provereno i da su skinuti poklopci sa tih posuda gde oni jedu,skidaju polen koji nakupe ili sta vec.Medjutim sa jedne nije bio skinut i svi bumbari su uginuli vrlo brzo tako da sam morao ja da opladjam rucno posto sam to video sad skoro.Bumbari su opladjali samo jednu halu a ja dve.Gde su oni bili paradajza je bilo vise iboljeg kvaliteta.
Velika kosnica provereno traje 10 nedelja ato je dovoljno za14 roda.
Sto se tice pcela mislim da bi dosta uginule jer nebi znale da izadju iz plastenika.Moj surak ima plastenike apored njega je bio jedan pcelar i stalno je kukao kako mu ginu pcele u plastenicima.Valjda im to nije prirodna sredina sta li.

Postovani,

Cvet paradajza nema nektara,pcele i koje dodju na cvet ove biljke, one ga oplode,ali budu jako "razocarane",vrate se u njihovu koloniju i jave ostalim pcelama,da na tom podruciju nema "posla" za njih,tako da od njih nema neke pomoci..Bumbari su ok! Mada, ja i na otvoreno koristim "tabletu" za oprasivanje, to mi dodje najsigurnije,a po recima prof.Ive Dzinovica (Superior- Velika Plana ),sredstvo je apsolutno bezbedno..Od jedne tablete dobije se 5l tecnosti, tako da ja "oplodim" mojih 120 komada za 10m...i potrosim 150g tecnosti...Najsigurnije..ma ko ce da ceka bumbara ili "zabludnelu" pcelu....,juce sam "oplodio" 5. rod i to na otvorenom... itd..moje iskustvo

Pozdrav svima
 
Hvala na odgovorima.
Al sama reč hormon mi se ne sviđa, a tek da hormon mešam sa prehrambenim proizvodom mi deluje ::samo bes::
Ipak ja pokušam namamit :pcelac:: jer baš zato sama uzgajam povrće da ga nebi kupovala u radnji gde je povrće tretirano sa raznim stvarima, a meni ne igra ulogu dal budem imala npr. 100 kg ili 90 kg paradajiza.
 
Dana
Nemoj podlegati raznim zabludama i nacinima razmisljanja o tretiranju povrca.Profesionalna proizvodnja ne znaci da neko udje u ostavu sa preparatima i uzme sta mu padne pod ruku isprska i onda obere i proda nekome a tom sta Bog da.Ipak su ceo taj postupak osmislili strucnjaci a i vecina proizvodjaca se pridrzava toga.Sta kome igra ulogu sam najbolje zna i radi kako misli da treba i po svojoj savesti.
dfiskal
Bumbare kupujemo ne cekamo da dodju sami mada bi mi tako vise odgovaralo i nije rec o malom broju biljaka.Uplasteniku treba voditi racuna koliko je cvet otvoren,temperaturi,kada da zalijes da bi oplodnja bila uspesna,a bumbari to sve odrade sami a mi :ppozdrav: brojimo::novac::
 
dfiskal
Bumbare kupujemo ne cekamo da dodju sami mada bi mi tako vise odgovaralo i nije rec o malom broju biljaka.Uplasteniku treba voditi racuna koliko je cvet otvoren,temperaturi,kada da zalijes da bi oplodnja bila uspesna,a bumbari to sve odrade sami a mi :ppozdrav: brojimo::novac::

Naravno,ovo se sve podrazumeva,a sto se tice bumbara,mislio sam na ove nase,"domace",koji su ove godine debelo zakazali,i glupo mi je bilo da ih cekam da se smiliju i slete.Sto se tice pcela,kao sto rekoh,od njih nema pomoci,na 400-500 m od mene,ima covek bagrenjar 4-5ha,tako da su sve pcele "otisle" na posao kod komsije u bagrenjar..

Pozdrav
 
Nazad
Vrh