Udruženja poljoprivrednika

stiv

Član
Učlanjen(a)
7 Jul 2008
Poruka
579
Šta mislite o raznim udruženjima polj.,pogotovo o poznatim širom Srbije o ljudima što se svuda i svagde pojavljuju,braneći i zastupajući interese poljoprivrednika. ::lose::
 
Pa sada ja sam član pčelaskoga društva Dunav u Apatinu i član sam SPOS-a. Ostali vidovi udruživanja će mi biti zanimljivi, tek kada se dokažu višegodišnjim radom i rezultatima.
Svaka preporuka da se ljudi učlane u udruženja prema delatnostima, a ako nema udruženja za neku delatnost, neka se potrude da osnuju udruženje što pre. Takođe bih rekao da se raspitate pre učlanjivanja u neko udruženje, šta se priča o njemu. Realno postoji veliki broj proevaranata.

Primer još jednog dobrog udruženja koje pokriva sasvim fino svoju oblast delovanja su tartufari
 
Ja sam član udruženja poljoprivrednika, ovde u Staroj Pazovi.
Ideja je dobra, ali smo za sada samo na početku. A šta će se iz toga izroditi - videćemo.
 
Nema kod nas toga... jad i beda ali 2 coveka nemogu da se udruze pa da rade zajedno a da nepokusaju jedan drugog da zaj..u ::lose:: :nono: ::lose:: ::lose::
 
pa moze valda bar u sezoni da kaze da ce sejati i da ima masinu,jer uvek imas sela gde je veca ponuda od potraznje

komsija kupio novu sejacicu i lane je posejao oko 20kj,nema kome caleta spopada,ali nama seje jedan isti covek vec 100g i glupo da ga menjamo a neko ima dosta zemlje a nema sejacicu
 
mityoo je napisao(la):
Nema kod nas toga... jad i beda ali 2 coveka nemogu da se udruze pa da rade zajedno a da nepokusaju jedan drugog da zaj..u ::lose:: :nono: ::lose:: ::lose::
A sta ti je u Senti (komsiluk) udruzenje proizvodjaca rakije ( nisam vise siguran naziva posle degustacija :ppozdrav: )
 
Ja sam konkretno mislio na ratare! Ima i u molu udruzenje povrtlara samo neznam kako funkcionisu! Nisam cuo o njima neko vreme!
 
Cudi me :sta: Po mom secanju, Nekad je cak i "Tanyaszinház" sa vasih salasa krenuo kao produkt poljoprivrednih udruzenja
 
Moje mišljenje je da su udruženja funkcionisala samo dok se ne pojavi novac a onda oni prvi iz udruženja se poviju zarad lične koristi i onda drže to isto pasivno ,a oni koriste svoje mesto u udruženju i pogledajte sada kogod je bio neki predsednik udruženja šta sada ima ,a šta je pre imao. ::lose::
 
Ajde da obnovimo ovu temu i da uđemo malo u detalje :D .

Kako funkcioniše udruženje ? Ako se udruži npr. 10 poljoprivrednika i oni imaju zajedno 1000 kj zemlje , Da li mogu da nabavljalju repromaterijal ( veštak, seme , herbicide ) za manje cene? Da li treba da se prijavi državi kao neka firma ili ..? Da li može direktno da ugovara proizvodnju npr. sa uljarama ? Ovo po meni je interesantna tema i trebalo bi da razmislimo o ovome :ppozdrav: :ppozdrav:
 
udruzenja posluju kao neka poljoprivredna firma , imaju svoj racun i vode knjige poslovanja. Naravno da mogu da nabavljaju repromaterijal za svoje kooperante i da plasiraju njihovu robu po zajednickom kolicinom i imenom.
mi imamo udruzenje stocara u nasem kraju , ali nam slabo radi.
 
Udruženje poljoprivrednika je udruženje građana, i nije firma-pravno lice, pa se ne može baviti trgovinom, prometom roba i usluga, prema zakonskim propisimaTo može raditi samo zadruga, pa između ostalog, zato su raznorazna udruženja i neaktivna.To sto ima račun i vodi knjige, ne znači i bavljenje trgovinom.I Polj.gazdinstvo-PG, ima račun, ako je u sistemu PDV-a mora da vodi knjige, ali se ne može baviti direktnom prodajom i trgovinom.
 
vi mozete...cak i kod nas se o tome razmislja...ali puno vise prednosti imate ako ste udruzena udruga...samo vam treba jedan koji ce vas predstavljati i jedan blagajnik jel...repomaterijale mozete pa manjim cijena otkupiti....pa cak i do neznam koliko posto...ali 15% puno znači novaca,nema zatezne kamate na repomaterijale ako radite preko neke udruge...to jest zadruge jel...i mora netko od vas tko ce ici od secerane pa sve do otkupljivača kulturure pšenice,suncokret i bla bla bla pa s njima direktno ugovarati proizvodnju...
 
Eto mi imamo udruženje u Staroj Pazovi. Postigli smo dogovor o maximalnoj ceni zakupa i o međusobnom "neotimanju" zemlje u zakupu. Videćemo da li će tako biti.
Proletos su inicijatori udruženja zajednički poravnali zemljane puteve po ataru, i to se pokazalo kao dobar potez.
Za nešto ozbiljnije videćemo šta će biti.
Predsednik udruženja je ugledan domaćin u Staroj Pazovi.
 
Nazad
Vrh