Reprodukcija ovaca

Druze,nadam se da se nisi nasao uvredjen!
Ova zadnja poruka sad malo drugacije zvuci i oni koji to nikada nisu radili drugacije shvataju.
Sto se jetre tice,mislim da sam gore jasno naveo sta je razlog ali dobro coveku dok cita ponesto promakne.A znajuci da kod nas ni veterinari puno stvari ne rade kako treba a neki odgajivaci jos i manje (odkud ljudi i da znaju),napomenuo sam higijenu i ostale propuste koje se pocetniku mogu desiti.
Iz iskustva i poudanih podataka znam da se u zeljama u kojima stocari legalno ili nelegalno koriste antibiotike ili vakcine
pojavljuje svake godine sve vise bakterija koje su i na antibiotike novije generacije multirezistentne upravo zbog neadekvatne primene.Vakcine su takodje problematicne,pogotovu kad se radi sa zivim vakcinama (ovcarstvo je tu manje bitno)
Jos nije napravljena ni jedna supstanca koja dobro deluje a nema nezeljene efekte,pa zbog toga ja uvek gledam koji su nezeljeni efekti.
Nisam protivnik ove metode rada,samo sam hteo da skrenem paznju na moguce probleme.
Pozdrav
 
Ma zasto bih se nasao uvrjedjen. Nema govora.
Samo razmjenjujemo podatke.
Naveo sam razlog kod kojeg dolazi do ostecenja jetre, jer nije vezano za opisane postupke. To je jedan od vecih problema ovcarstva u svjetu i za sada jos mu se nije stalo na kraj. Narocito se javlja u intezivnim uzgojima.
Dok drzava omogucava da svak moze doci u posjed ljekova i to u neogranicenim kolicinama, problem koji si naveo ce uvjek postajati sve veci. U Italiji se npr. desio problem plavog jezika, kojeg su u biti najvise prosirili veterinari, koji su opet po naredbi ministarstva trebali provesti preventivna cjepljenje. U biti se pokazalo na kraju da je vakcina bila najveci uzrocnik bolesti i mnogi ovcari su prosle godine dobili naknade zbog nanesenih steta.
Npr. koristenje antibiotika je jako osjetljiva stvar u stocarstvu. Zbog uzastopnog koristenja jednih te istih antibiotika tjekom godina se desilo ono sta si prije naveo. Rezistencija mikroorganizama.
Zbog toga se treba sta cesce mjenjati antibiotike koristene u stocarstvu, upravo da bi se izbjegao ovaj problem.
Doduse ja sam protiv koristenja velikoga antibiotika. Prvo krecem od smjestaja, prehrane, uvjetima drzanja i kondicije zivotinje, vode i higijene vode itd. Nakon svega ako je problem bolest pracena temp. i drugim promjenama kod kojih su neizbjezni antibiotici, tada ih koristim.
Pozdrav
 
imam pitanje u vezi snhronizacije estrusa sundjerima,u srbiji nema sundjera ni za lek subotica ne proizvodi.danas sam isao po beogradu i nista ne nadjoh u valjevu takodje.ako neko zna dje ih nabavit u srbiji nek javi.kazu mi da ljudi daju hormone bez toga,foligol (700 din ne znam koja je doza ikako ide)i sinhrogal(2ml 120 din a pola ml ide na ovcu).sta znate o ovim lekovima i dal to raditi bez sundjera i sta ce biti s tim i koji lek uzeti od ova 2?unapred zahvalan.pozdrav :ppozdrav:
 
Sundjere, sa razlicitom koncentracijom hormona ,CHRONOGEST CR, proizvodi Intervet/uvoz/ a serum zdrebnih kobila-PMSG-SUGONAL Veterinarski zavod Subotica.
 
miladinovic je napisao(la):
imam pitanje u vezi snhronizacije estrusa sundjerima,u srbiji nema sundjera ni za lek subotica ne proizvodi.danas sam isao po beogradu i nista ne nadjoh u valjevu takodje.ako neko zna dje ih nabavit u srbiji nek javi.kazu mi da ljudi daju hormone bez toga,foligol (700 din ne znam koja je doza ikako ide)i sinhrogal(2ml 120 din a pola ml ide na ovcu).sta znate o ovim lekovima i dal to raditi bez sundjera i sta ce biti s tim i koji lek uzeti od ova 2?unapred zahvalan.pozdrav :ppozdrav:
sam pitam sam odgovaram :haha:,bez sundjera se sinhrogal moze davati van sezone parenja ovcama koje imaju ciklus cele godine(npr il de frans),foligol nije preporucljivo tako davati.
 
Pozdrav svima Obracam vam se u ime farme "KOMPAS",
Svi kupci koji nisu dobili "pedigre" mogu se obratiti agenciji KOMPAS na broj 034 330 327 i traziti Nemanju ili Urosa.
U slucaju da nismo u kancelariji ostavite ime i prezime kod kolege sa brojem telefona na koji cu moci da vas kontaktiram.

U napred zahvalan na razumevanju in strpljenju
 
neca1 je napisao(la):
Pozdrav svima Obracam vam se u ime farme "KOMPAS",
Svi kupci koji nisu dobili "pedigre" mogu se obratiti agenciji KOMPAS na broj 034 330 327 i traziti Nemanju ili Urosa.
U slucaju da nismo u kancelariji ostavite ime i prezime kod kolege sa brojem telefona na koji cu moci da vas kontaktiram.

U napred zahvalan na razumevanju in strpljenju
dobrodosao na forum a oglasi i obavestenja se ne postavljaju u okviru teme koju hoces vec za to imas mesto odredjeno.ubuduce pazi da ne ides u off topic :nono:
 
miladinovic je napisao(la):
miladinovic je napisao(la):
imam pitanje u vezi snhronizacije estrusa sundjerima,u srbiji nema sundjera ni za lek subotica ne proizvodi.danas sam isao po beogradu i nista ne nadjoh u valjevu takodje.ako neko zna dje ih nabavit u srbiji nek javi.kazu mi da ljudi daju hormone bez toga,foligol (700 din ne znam koja je doza ikako ide)i sinhrogal(2ml 120 din a pola ml ide na ovcu).sta znate o ovim lekovima i dal to raditi bez sundjera i sta ce biti s tim i koji lek uzeti od ova 2?unapred zahvalan.pozdrav :ppozdrav:
sam pitam sam odgovaram :haha:,bez sundjera se sinhrogal moze davati van sezone parenja ovcama koje imaju ciklus cele godine(npr il de frans),foligol nije preporucljivo tako davati.

Moze se davati, ali bi u biti trebao znati kada su usler u ciklus i kada je poceo estrus. Posto je ovca zivotinja kod koje je prisutan tihi estrus koji se ne vidi, problem je ustanoviti tocnan period za davanje.
Zbog toga se daju spuzvice koje u biti uvode ovcu u spolni ciklus, tj. od momenta stavljanja spuzvica pocima spolni ciklus koji traje 17 dana i u tih sedamnest dana se radi sinkronizacija.Osim toga ako zelis radit sinkronizaciju koristi Cronogest spouzvice od interveta. U kompletu s spuzvicama mislim da je ukljucen i PSMG.
Treba biti i oprezan kod visestupnog nestrucnog koristenja ovih hormonskih preparata, jer u protivnom moze dovesti i do jalovosti, ciste na jajnicima itd.
Kod stavljanja spuzvica koristiti spekulum za aplikaciju spuzvica, koji prije svake aplikacije mora biti umocen u dezinficijens (najbolji i njpreporucljiviji su na bazi amonijakovih soli). Kod aplikacije treba se pridrzavati dobrih higijenskih uvjeta, jer u protivnom mozete izazvati i upale vagine, cerviksa, mehanicka ostecenja i sl.
Pozdrav
 
Pozdrav.
Ovce (Bergamaske) ojanjenje u 9 i 10 mjesecu 2008. Janjad su odvedena oko 20/12/2008 na klanje.
Sve ovce su odmah nakon toga stavljene s ovnovima 20 dana. Prije desetak dana prilikom sisanja ovaca smo odvajali gravidne. Od cc 60 ovaca nadjeno je 35 gravidnih od kojih neke se vec janje. Nije bilo upotrebe nikakvih posebnih tretmana.
 
kod mene one koje su se jagnjile od 25.9. do 15.10.,zalucena jagnjad sa 2,5 meseci sve su se ojagnjile vec,nikakva hemija ni efekat ovna nista ovan je sa njima stalno,hrana a i pomoc prirode kratak dan koji traje sve do Nove godine okvirno odrade lep posao.njih par se ojagnjilo jos krajem marta sto znaci da su se parile jos dok su jagnjad sisala i ostale su gravidne. :D
sad opet ce im i ova jagnjad bit zalucena sa 2 ipo meseca i one se jagnje normalno u januaru,sistem 3 puta za 2 god.
 
znaci moguce je parenje dok jagnjad jos nije odlucna a dali je moguce vestacki oploditi dok je jagnje jos na sisi
 
moguce je i prirodno i hormonskom stimulacijom a procenat uspesnosti kod hormona nije tako dobar kao kad su jagnjad zalucena,naravno kondicija grla je jako bitna kao i kada se obavlja parenje(u jesen je verovatnije ovo jer tad sve rase ovce imaju prirodni nagon za parenje ) kao i rasa ovaca,da li su policiklicne il ne ili sa dugom il kratkom sezonom pripusta.
ovako intenzivna jagnjenja zahtevaju da se o ovcama dobro brinete cak i tad se brzo trose,ali ko radi samo jagnjad za klanje ovo je jedini nacin da se nesto malo zaradi.
 
Zanimljivo je da kako sam u prijasnjem postu naveo da su ovnovi bili samo 20 dana u stadu zajedno s ovcema!
Nisam pristalica stalnog drzanja ovnova s ovcamo kod kojih se koristi hormonalna stimulacija. Razlog je sta se hormonalnom stimulacijom ovce znatno vise "trose" nego kod prirodne oplodnje.
U tom slucaju sam za odvajanje ovaca u grupe i drzanje ovaca pod kontrolom, jer kod hormonalne stimulacije (uzastopne) jako je bitna prehrana koja je razlicita od one koja se primjenjuje kod prirodnog pripusta.
Za povecanje plodnosti dobro je koristiti flushing metodu prehrane, ali opet treba sve staviti na papir i izracunati koliko se isplati s obzirom na trenutacnu cjenu janjadi na trzistu.
Pozdrav ekipa!
 
Sta je tacno Booroola gen i kako funkcionise dobijanje BB gen ovaca,ovce koje su velike potencijalne plodnosti?video sam da se dobijaju takva grla pirsonovim kvadratom(sematski prikaz ukrstanja i procenata jagnjadi B+,BB,++ tipa) ali kako znati koja su to grla i slicno,prakticni saveti su dobrodosli.pozdrav
 
Boorroola gen je gen koji je slucajno otkriven u Australiji kod merino ovce. Dobio je naziv po rancu gdje je otkriven, i to kod nekih ovnova. U biti je gen koji povecava plodnost, i uzastopnim krizanjem mislim kroz cetri generacije dolazi se do homozigota BB. Postoji cjela shema dobivanja ovih nosioca booroola gena. Tesko je naci nesto iz prakticnog rada.
U svakom slucaju je postupak slican postupku dobivanja ARR - ARR ovnova, sta znaci da za provodjenje selekcije je potrebno nekoliko godina.
http://www.tamaracksheep.com/booroola.html
Pogledan na ovoj web stranici u kojoj je ljepo objasnjeno sve sto te mislim zanima.
Pozdrav.
 
Madjari imaju genetski ciste Borola ovnove, uvezene iz Australije i sa Novog Zelanda, i ukrstanjem sa domacim merinom, dobili Madjarski Borola merino ovce sa visokom plodnoscu.Imaju dobre rezultate.Farma je u okviru drzavnog Veterinarskog fakulteta.
 
hvala spensi,link je odlican,ima i prakticnih rezultata kod raznih rasa :ppozdrav:
koliku plodnost dobijaju madjari s njima,po ovci ili po godini kako god,i moze li se kupiti odnjih neko grlo znas li vla?
:ppozdrav:
 
Kolege da li je tacno da jagnjad dobijena sinhronizacijom estrusa nisu dobra za ostavljenje za priplod,narocito zenska.To sam cuo razloge ne znam?
 
Moje licno misljenje
Jedino ono sto je potpuno prirodnim putem nastalo valja ostaviti
 
Nazad
Vrh