Suša 2012

kiraj

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
12.966
Lokacija
Bašaid
Da li nam suša ugrožava useve ,da li se već može reći da je elementarna nepogoda ?
pre sat vremena sam bio u atar,trebalo je da zahladi ali na žalost temperatura je preko 30 stepeni.
Usevi šareni,u zavisnosti od vremena setve i agrotehnike .
Usevi koji imaju korova su najviše nadrljali kao ovaj moj kukuruz.







Mesta gde je bilo palamide,katastrofa



Mnoge biljke neće doneti klip.Pitanje je i oplodnje

 
Druga parcella .Sasvim druga priča ,sejano isti dan .Vazdušnom linijom parcele su udaljene oko 200 m.









 
Suncokreti sejani krajem aprila .I oni počinju da pate.Jedno zapažanje u vezi hibrida .Sindžentin kondi ,vizuelno mnogo bolje podnosi ovu vrelinu od LG 56.65 iako imaju iste uslove.
Kondi ,Izgleda raniji nekoliko dana




LG 56.65





I jedna glavica od kondija.Primetio sam ovu tečnost ali ne znam šta je ? Pčelari ,da li je to medna rosa ?



---------- Poruka napisana u 20:28 ---------- Prethodna poruka je at 20:28 ----------

Koja ti ovo sorta ?... dobro podnosi ovu vrelinu
Ovo je dekalb 5276.
 
Ne smem ni da idem da vidim soju.Lane sam na 1,5 kj, izvukao oko 2 vagona ovčijeg stajnjaka, a vode ni za lek.Mislim da će sve izgoreti.
 
Što se nas tiče verujem da se u Banatu definitivno može proglasiti elementarna nepogoda.Jedino što će to teško uraditi jer država nema cvonjka u budžetu.Onda bi morali da nam otpišu poreze,državne zakupe....a to im svakako ne ide na ruku.
 
uza srbija polako pocinje da lici na avganistan,trave su svugde pozutele,da li ce opstati koren mladih ali i starih detelina i trava pitanje je...
kod nas ispod save i dunava zemlje nisu tako duboke uglavnom,dosta ilovaca,propast a kise nigde na vidiku narednih 10 dana bar
 
slusam vesti i kazu strucnjaci da ako u subotickom ataru ne padne kise u roku od nedelju dana d a ce stete od suse biti stopostotne
 
ljudi dal se neko seca dal je bila ovakva susa,posto sam ja mladji tek mi 20 god...cini mi se da je 2002 bila veca susa od ove...inace i kod nas u R.Srpskoj kise ni za leka.sinoc sevalo i grmilo ali nista...a kukuruz place za njom..
 
Bilo je mnogo ovakvih godina ,na području Severnog Banata i šire.2003 je bila najgora ,koliko se sećam.
 
pa jbmt drzavu ne znam kako je kod vas alo kod nas drzavnih ulaganja za navodnjavanje kao da nema...sreca pa mozemo malo sami da se snadjemo ali kukuruz ce otici sto posto ako nastavi ovako...
 
ljudi dal se neko seca dal je bila ovakva susa,posto sam ja mladji tek mi 20 god...cini mi se da je 2002 bila veca susa od ove...inace i kod nas u R.Srpskoj kise ni za leka.sinoc sevalo i grmilo ali nista...a kukuruz place za njom..
Bilo je i pre velikih susa ja sam imao sa4kj jednu nepunu Zmajevku u klipu. Pa sve domaci hibridi u to vreme, na svakoj 10-toj stabljici klip .Kad sam ga krunio kombajn je isao kao da nije bio ukljucen adapter, samo povremeno se cuo po koji klip.Kad su dosli prvi pioniri , pa kad je udarila nanovo susa ioni su podbacili ali ja nisam imao stabljike bez klipa od tada sejem strane za kruniti a domace za cardak-kotobanje
 
Nazad
Vrh