Chat u ovčarstvu i kozarstvu 2

Хвала на одговору Михаило.

Сада сам читао мало о те две овце, и не слажу се информације из ових извора које нађох па да проверим са вама овде, који држите.

Књига института у Чачку каже да је Сјеничка 45-60кг, принос 110-130%, млечност 60-80л. Пиротска (не стоји оплемењена) 36-55кг (моје куче је теже :osmeh:) плодност 110-115%, млечност 75-80л.
А када потражим по интернету бројке су заиста свакакве, од још нижих но у књизи до неких бројки што ни краве немају. Па шта је ту реалност? Коме да верујем?
Цигаје имају пуно јачу статистику, зар не?
 
Bolje sjenicka zbog mesa.sad je u modi belo jagnje.
Malo je tesko naci bas precizne podatke o mlecnosti ali prelistaj teme videces da par clanova ima ozbiljnog iskustva sa obe rase.
 
Хоћу, хвала Саво.

Чини ми се да смо имали једног овна из Сјенице кад сам био мали, био је баш рмпалија, звали смо га по бившем газди, Суља, и мученик се задави јабуком ::jako_besan::, а био је баш добар, крупан, са све оним уфрћканим роговима. Тако да је свакако био пуно већи но што литература каже за њих. Кад више човек ни књизи пољопривредног института не може да верује.

Иначе једно тотално неповезано питање, на сајму пољопривреде, у оном делу где су грла, имају ли да се виде све расе оваца што их имамо или само оно што институти нуде? Ако би могло све ту да се види и упореди, то би ми најбољи каталог био,.... :ideja:видећемо.
 
Nisam do sada vakcinisao ovce POLIOVINom pa bi to sada na prolece da odradim. Zanima me da li i koliko treba da se pravi razmak od vakcinacije IVERMEKTINom ili to mogu sve o jednom trosku kad ih budem sisao
 
Ide li neko na Ovčarske dane u Sakule? Ja idem iz Bgd prvi put, pa ako ima nekog raspoloženog za druženje, neka se javi :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
e6af060b32803bf06f09acef8a3597a1.jpg

Polako krećemo napolje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I moje malo stado Frans-ica na ispasi ujutro dobiju lucerke ili kukuruzovine i onda do uvece su napolje i po dvoristu brste do mile volje spasile me kosenja celog dvorista one to mnogo bolje odrade od mene.

 
Ako moze pomoc, verujem da je vec bilo u temi,ali da ne listam od pocetka.
Pre dva dana se ojagnjila stara ovca.
Dva ziva i jedno mrtvo jagnje.
Jedno zivo tesko je stajalo na noge prvih 24 sata, pa je onda malo krenulo da hoda.
Dosao veterinar juce dao mu inekciju, ali danas opet ne moze na noge,tacnije vrlo tesko.
Danas bio opet veterinar,kaze nedostatak vitamina e.
Jel mu se moze nekakko pomoci, zao mi da ga gledam da se onako muci.
Inace hoce da doji kada ga pridrzavamo, a davali smo mu i na cuclu, i davali smo mu kapi sto se daju deci da im ocvrsnu kosti.
Da li smem da mu dajem mleko kupljeno iz radnje,posto ono drugo jagnje podoji veci deo mleka?
Ako imate neki predlog za pomoc bio bih vam zahvalan.
 
Smes,ali bolje nadji sveze kravlje.a najbolje ga pridrzavaj 5 6 puta na dan,ako mu ovca dozvoljava.ojacace on samo ovcu dobro hrani.ako ga ne pusta da sisa morace flasica.
 
Поздрав друштво да ли неко зна на колико степени се шуре јарићи?

- - - - - - - - - -

Поздрав друштво да ли неко зна на колико степени се шуре јарићи?
 
Jel ima neko ko bi proćaskao sa mnom o kozama? Dobili smo na poklon kozu alpinu prvojarku i njeno žensko jare. Planiramo da imamo bar 4 - 5 koza u narednih par godina , kada se ove razmnože.
Ajde nek se javi neko :) .
 
Jedno pitanjce :osmeh:
Objekat gde držim ovce je jednim delom zidan a jednim delom je zatvoren daskom. Ta daska nije bila potpuno suva kad je postavljana. Sad kad se dobro osušila,izmedju dasaka ima prostora desetak milimetara. Da li bih smeo taj prostor da popunim pur penom? Da li bi tu pur penu ovce mozda izvlačile ili lizale,možda čak i pojele? :sta: Da li je ona štetna ili možda čak otrovna?
 
Konstruktivno jednostavno i realno predstavljeno stanje ovcarstva. Apsurd je sto je danas putem subvencija opstine i ministarstva(samo da su redovne i na vreme) relativno lako i za malo para doci do osnovnog maticnog stada , ali na zalost stanje u zemlji je tako da je i to malo para tesko ili cak nemoguce izdvojiti da bi se pocelo. Da nepricam da je stanje na trzistu u zadnjih godinu dana po pitanju jagnjeceg meseca katastrofalno bar u mom kraju, razlog ne znam???:sta::sta::sta:

Navescu banalan primer u nasoj opstini postoji samo jedna ovlascena klanica (malog kapaciteta) od koje mozete dobiti papir za subvenciju po jagnjetu od 2000 din. Covek drzi monopol obeca da ce doci za jagnjad i laze mesec va i ne pojavi se , lokalna pijaca skoro i da ne postoji , tj postoji samo na papiru, pecenjari uzimaju na crno, neko vreme dolazila ekipa Stocar ub uzimali legalno uz potvrdu za subvenciju, njih vise nema jer cujem da je stao izvoz pa ljudima ne treba roba, tako ne vidim uopste svetlu buducnost ove grane koja je jako perspektivna ali u nekoj normalnoj drzavi.
 
Da li neko koristi "farmer pletivo" za ogradjivanje pašnjaka i kako se to pokazalo u odnosu na pletenu žicu?
 
Nazad
Vrh