Orah - opšta tema

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.338
Lokacija
Apatin
Pre jedno dve nedelje sam kupio četri oraha, dva novosadska i dva bugarska i posadio ih na njivu. Između njih sam ostavio razmak od oko 10 metara, pošto tu polako spremam pa će biti vikendica.
Ali verovatno ima i onih koji se malo ozbiljnije bave sa gajenjem oraha, sa obzirom kakva mu je cena.
 
Mene zanima sledece posaditi orahe ali za prodaju stabala , citao sam da se to sadi na 3m sirine izmedju redova a u redu ide na 2m , navodno posto je gusci sklop oni idu u visinu i dobijase duze i lepse stablo, e sad nebi bilo lose da to malo neko objasni koje strucan za to .
 
Isplatili se to. Treba čekati 20 god. da bi dobio dovoljno debelo stablo. Meni su nudili 150e za kubik sirovog stabla a suva daska/fosna 500-600e.
 
Mislim da orahe niko ne sadi zbog stabla,prvenstveno orasi se sade zbog ploda pa tek onda za 50-ak godina pocinju da se vade i tek se onda uzimaju pare za drvo.
 
Da li mi može neko reći kad je pravo vreme za orezivanje oraha u stvari ja u dvorištu imam dva velika oraha a hteo bih da skratim grane jer smetaju ,dali se smeju seći i glavne grane :sta: i koliku blizu samog trupca ako neko ima iskustvo nek napiše hvala (žao bi mi bilo da ih iskasapim pa posle toga da propadnu)
 
Odavno sam procitao negde mislim da je bilo "Jutro" u pitanju, covek je negde u Hrvatskoj sadio orahe na vecim povrsinama stim sto je prvih desetak godina koristio medju redove za sadnju povrca i jos nekih kultura dok se nisu zatvorili redovi. Ne secam se bas tacno ali je bila lukava fora kako da se maximalno iskoristi zemljiste u prvih cak dvadesetak godina. Bilo bi interesantno videti kako je prosao jer je tada vocnjak bio u starosti do petnestak godina.
 
sadi se orah u kombinaciji sa kajsijom.naizmenicno svako drugo drvo dok je orah mali koristi se kajsija nekih desetak godina dok ne pocne da se susi taman do tad se orah razgrana i pocinje lepse da radja i brze napreduje kada je u zaklonu nego mono.ovde kod nas ima par zasada i mnogo brze rastu oni u kombinaciji sa kajsijom nego oni sami.
 
I kod nas je to varijanta prvi red kajsije drugi red kajsija orah kajsija, kajsija orah .... treći red kajsija pa opet kajsija orah s tim da se orasi sade dijagonalno ,međuredno 4 metara (između oraha bude 8 kad se kajsije osuše) Nego ima li ko iskustva sa sečenjem debelih grana na orahu u smislu da li se sme i kada je najbolje :bravo:
 
Ne vidim razlog zasto ne bih smeo da seces.Samo kad prestane vegetacija.Mada ako je na dobroj podlozi mozes uvek da seces to sam iz prakse iskusio.Naime,imam jedan orah koji je 3 m od kuce i tako raste brzo da je to za neverovati,sve zice koje idu na kucu prolaze preko njega ( struja telefon .... ) i svake godine ga secemo od zemlje na 2 - 2,5 metara ali komplet. Ostane samo deblo .On za godinu dana pusti siblje ( sa tog mesta gde ga isecem ) po 3-4 metra ,neverovatno. Ali ti sacekas da svo lisce otpadne i seci .
A vocari kod mene ,sade orah na razmaku od 10 metara i izmedju po jednu kajsiju,koju za 7-10 godina krce.
 
@ Sale :D plašio sam se ako ostane samo deblo da se ne isuši to jest dal će da istera šiblje jer nebih da propadne . A znam da orah zna da "plače" i onda ume dosta vlage da izgubi i reci dali si te velike rane zatvarao (zaštitio nečim) :cao:
 
Nista .Ja sam hteo da ga totalno odsecem ,cale nije dao.I ja sam mislio samo deblo ostalo (deblo je u precniku izmedju 25-30 cm ) ,nema od njega vise nista .Ali sledece godine on kao da je dobio neku inekciju.Kad budem uhvatio priliku slikacu .Ali ovo je kod mene samo jedan od primera.Mozda je do vrste ,mozda do ko zna cega.
Dok na placu imam neke od 3-4 godine,jadni mali zakrzljali cini mi se kad bi ga malo zasekao da bi se osusio.Ima mnogo do zemljista na kome se nalazi ,na placu mi je pristupacna voda veoma blizu i mislim da zbog toga boluje i dobija hlorozu ( braon listovi ) .
Sad sam te tek bacio u dilemu. :sta:
 
Mi na placu imamo 7 stabala oraha zasadjenih pre oko 25 godina. Radjaju fantasticno,(samo ako mraz ne uhvati).A imamo i desetak samoniklih koji su upravo sad stigli na red.Sve u svemu, super je to ali kad dodje vreme kupljenja oraha, a onda su to tantalove muke...
 
Ja imam nekih 14 stabala orasa i u proseku dolazi po desetak veverica na svako stablo, tako da ove godine kupujem orase.
 
Tražim sadnicu crvenog oraha, ako neko ima za prodaju, nek se javi.
 
Moj zasad. Star desetak godina, jeste slika losa, ali se moze videti ponesto.70 komada, novosadskih.
2gtdnus.jpg
 
Pozdrav svima, ja sam prosle godine zasadio oko 100 oraha, primilo je se oko 80% a ostatak se posusio, taman za potpalu vatre..... Ne znam koje su vrste jer sam ih licno rasadjivo od svog oraha koji je star preko 30 godina, ali daje extra plod!

Pa sad me zanima kako vi odrzavate orahe (posto ne znam nista o njima)... Sta i kako treba sa njima? Hvala unapred.... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh